Jak rozliczać wynajem krótkoterminowy?
Prowadzisz obiekt noclegowy i zastanawiasz się, co musisz zrobić, by wszelkie rozliczenia przebiegły zgodnie z prawem. Ostatnie lata pokazały, że wynajem krótkoterminowy zyskuje na coraz większej popularności. Turyści coraz chętniej wynajmują mieszkanie na 1 dzień, czy nawet kilka godzin. Czy w takich przypadkach konieczne jest zakładanie firmy? Co musisz zrobić, by udostępnić mieszkanie innym i w jaki sposób rozliczyć najem? Przygotowaliśmy poradnik, w którym znajdziesz odpowiedź na nurtujące Cię pytania.
Na wstępie warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest najem krótkoterminowy i na jakich zasadach się odbywa. To nic innego jak sytuacja, która występuje w kontekście podatku VAT, który wynosi 8%. Do tej pory taka forma wynajmu była kojarzona głównie z miejscowościami typowo turystycznymi. Powoli się to zmienia, bo do gry zaczęły dołączać apartamenty z większych miast, takich jak Warszawa, czy Kraków. Wynajem krótkoterminowy może być bardzo opłacalny, warto jednak pamiętać, że nie jest to sposób na zarobek dla każdego.
Czy konieczne jest zakładanie firmy?
Możesz założyć firmę, jednak warto podkreślić, że nie w każdym przypadku jest to korzystne. Decyduje tak naprawdę kwestia indywidualna – istnieje możliwość rozliczenia na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, kartą podatkową lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką w wys. 17 % w ramach działalności gospodarczej.
Zasady ogólne to:
- opodatkowanie w wysokości 18 % lub 32 % - uzależnione od dochodu w ciągu całego roku
- 32% opodatkowania w przypadku, gdy dochód roczny przekracza 85 528 zł
Ryczałt
Z ryczałtu można skorzystać, zgłaszając taką formę rozliczenia do naczelnika Twojego urzędu skarbowego. Korzystając z tej formy przy prowadzonej działalności gospodarczej trzeba wziąć pod uwagę stosunkowo wysoką stawkę ryczałtu. Nadmieniam, iż podatek płacimy od obrotu a nie od dochodu.
Podatek liniowy
Ma on swoje wady i zalety. Jest szczególnie opłacalny w przypadku, gdy wykraczasz poza pierwszy, tradycyjny próg podatkowy. Podatek liniowy ma bowiem wartość stałą – zawsze wynosi 19%.
Sposób obliczania wygląda podobnie, jak w przypadku zasad ogólnych – kwota przychodu pomniejszona zostaje o koszty jego uzyskania. W ten sposób obliczany jest dochód, będący podstawą opodatkowania.
Istnieje jednak wada podatku liniowego – nie ma niestety możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Tracisz w ten sposób również prawo do wielu ulg i rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem.
Karta podatkowa
Z tej formy rozliczenia możesz skorzystać w przypadku, gdy posiadasz łącznie nie więcej niż 12 pokoi dla gości. Jest to bardzo wygodna i praktyczna forma opodatkowania, dzięki której jesteś zwolniony od obowiązku prowadzenia ksiąg, składasz zeznanie podatkowe w terminie do 31 stycznia oraz wpłacasz zaliczki na podatek dochodowy w wysokości z decyzji z Urzędu Skarbowego.
Warto pamiętać, że miesięczna stawka karty podatkowej w miejscowości o liczbie powyżej 20.000 osób waha się w granicach 220-446 zł. Stawka ta dotyczy działalności przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając współmałżonka. O właściwej stawce decyduje naczelnik urzędu skarbowego w decyzji wydanej na podstawie wniosku podatnika o zastosowaniu opodatkowania w tej formie.
Skuteczne zarządzaniem obiektem, to również skuteczne działania reklamowe. Sprawdź: W jaki sposób mierzyć skuteczność działań reklampowych?
A co z VAT-em?
Podkreślić należy, że z VAT-u zwolniona jest jedynie usługa najmu na cele mieszkaniowe. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku celów turystycznych, dla których to wspomniana stawka VAT wynosi 8%. W przypadku dodatkowych usług, należy je rozliczyć zgodnie z odpowiadającą im stawką.
O zwolnienie z podatku VAT możesz ubiegać się w przypadku, gdy Twój obrót nie przekracza 200 000 zł rocznie.
Podkreślić należy, że nie jest prawidłowym stanowisko niektórych urzędów skarbowych, które nakazują wręcz krótkoterminowym wynajmującym konieczność założenia działalności gospodarczej, o ile oczywiście nie jest planowane świadczenie przez te osoby usług zakwaterowania. Sytuacja jest dokładnie odwrotna, bo założenie działalności gospodarczej celem krótkoterminowego wynajmowania lokali może skutkować uznaniem przez organy podatkowe, iż wynajmujący nie jest uprawniony do odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego wg preferencyjnej stawki 8,5 %, lecz wg stawki 17%.
Ryczałt w stawce 8,5% dotyczy najmu prywatnego, lecz niejednokrotnie urzędy stoją na stanowisku, że najem krótkoterminowy spełnia definicje działalności gospodarczej, więc tak naprawdę decyzja o tym sposobie opodatkowania jest kwestią indywidualną.
fot. StartupStockPhotos (Pixabay.com, CC0)
Komentarze