Jak się ubrać w góry latem?

Jak się ubrać w góry latem?

Wybierasz się na szlak i zastanawiasz się, jak ubrać się w góry latem? Słusznie! Trekking wymaga odpowiedniego przygotowania, bo nieodpowiedni strój może nie tylko zaważyć o Twoim komforcie podczas wycieczki, ale także odbić się na zdrowiu. Pamiętaj, że góry potrafią być nieprzewidywalne i nawet gdy rano świeci słońce, nie jest wykluczone, że na szlaku nie spotka Cię deszcz lub burza. Dowiedz się, w co się ubrać w góry latem! Artykuł powstał, dzięki współpracy reklamowej z CUK Ubezpieczenia.

Podstawa ubioru w góry latem, czyli bielizna termoaktywna


Zacznijmy od bazy, czyli bielizny. Najlepiej wybrać tę termoaktywną. Trzeba pamiętać o tym, że temperatura w górach może się skrajnie różnić na początku szlaku i na szczycie. Zazwyczaj co 100 m zmienia się o 0,6-1°C. Podczas trekkingu ciało się rozgrzewa, a bielizna jako pierwsza przyjmuje pot. Jeśli w takich warunkach będziesz miał na sobie zwykłą, bawełnianą bieliznę, szybko stanie się mokra. Noszenie wilgotnych ubrań wydaje Ci się świetnym sposobem na ochłodzenie w letni dzień? Może podczas aktywnej wędrówki jest to przyjemne, jednak wyobraź sobie, że wchodzisz na nieosłonięty niczym szczyt i Twoje ciało owiewa chłodny wiatr. W takiej sytuacji nawet ciepła bluza może nie uratować sytuacji.

Jak więc ubrać się w góry latem, jeśli chodzi o pierwszą warstwę sportowego stroju? Postaw na bieliznę termoaktywną. Do wyboru masz takie, wykonane z różnych włókien. Każde z nich ma swoje wady i zalety. Oto przykładowe materiały:

  • syntetyki – świetnie chłoną wilgoć, a także szybko wysychają, choć ich wadą jest niestety nieprzyjemny zapach;
  • wełna merino – dobrze chłonie pot, a przy tym ma właściwości antybakteryjne, więc bielizna nie przyjmuje brzydkiej woni;
  • bambus – materiał ten jest nieco chłodniejszy od włókien bawełnianych (o 2-3°C), a więc idealnie sprawdzi się w upalne dni.

Ważne!

W sklepach z odzieżą trekkingową pod hasłem bielizna termoaktywna spotkasz nie tylko majtki (czy biustonosze w przypadku odzieży damskiej), ale i koszulki z krótkim, jak i długim rękawem, a także getry/legginsy. Chociaż latem zapewne wybierzesz modele lżejsze, zastanów się nad dłuższą bluzką, która zabezpieczy ręce przed promieniami słonecznymi i będzie stanowić ciepły element stroju, gdy wejdziesz już na szczyt.

Wybierając odzież termoaktywną, najlepiej ją przymierz i dobierz odpowiedni rozmiar. Takie ubranie musi być wygodne i nie może krępować ruchów. W końcu będziesz w niej przemierzał długie trasy.

Jakie spodnie w góry wybrać?


Latem wybór wydaje się prosty. Zapewne Twoja pierwsza myśl to krótkie sportowe szorty, czy dresowe spodenki. Jednak, jeśli się na nie zdecydujesz, warto zabrać ze sobą dodatkową parę takich, zakrywających całe nogi. W specjalnych sklepach z odzieżą sportową znajdziesz spodnie uszyte z materiału szybkoschnącego czy typu Softshell. Takie modele często mają odpinane nogawki, dlatego w zależności od zmiany warunków atmosferycznych możesz cieszyć się spodniami krótkimi lub z długimi nogawkami. Specjalne „przedłużki” nie zajmują dużo miejsca w plecaku i są lekkie, a zapewnią komfort podczas ochłodzenia, dlatego warto zabezpieczyć się, kupując tego typu odzież.

Co jeszcze spakować do plecaka?


Wychodzisz na szlak i świeci słońce? Mimo wszystko weź ze sobą cieplejszą bluzę bawełnianą, polar, a najlepiej kurtkę typu softshell. Takie dodatkowe warstwy będą zbawienne, jeśli nagle zmieni się pogoda lub po prostu wejdziesz na szczyt, gdzie temperatura będzie znacznie niższa, niż gdy rozpoczynałeś wędrówkę.

Z tego samego powodu nie zapomnij także kurtki lub peleryny przeciwdeszczowej. Najlepiej sprawdzą się okrycia z membraną, których zasada działania polega na tym, że chroni ciało przed wilgocią z zewnątrz, równocześnie pozwalając skórze oddychać.

Jeśli zastanawiasz się, co jeszcze ubrać w góry latem, to odpowiedź brzmi: koniecznie zabierz ze sobą nakrycie głowy! Słońce najmocniej operuje między godziną 11:00 a 15:00, a jeśli właśnie w tych godzinach będziesz wędrował na szlaku, ryzyko udaru słonecznego jest bardzo duże. Możesz zdecydować się na sportową czapkę, kapelusz z szerszym rondem (również dla ochrony karku) lub chustę wielofunkcyjną, która na szczycie może przerodzić się w komin, chroniący szyję przed wiatrem. Bez nakrycia głowy latem nie ruszaj się na szlak! Warto pomyśleć także o okularach przeciwsłonecznych z filtrem UV, które ułatwią Ci podziwianie widoków i ochronią także wzrok.

Najważniejszy element wyprawki w góry – buty


Chociaż chyba każdy już wie, że nawet na proste szlaki nie wolno wybierać się w japonkach czy klapkach, zakup odpowiedniego obuwia może przysporzyć trudności. Najlepiej wybrać się do dużego sklepu z obuwiem przeznaczonym do górskich wycieczek i porozmawiać ze sprzedawcą, czego od butów oczekujesz. Jeśli jesteś początkującym turystą i nie planujesz na razie wybierać się na ambitne szlaki, pozostając raczej przy tych beskidzkich czy bieszczadzkich, możesz zdecydować się na obuwie niskie. Z pewnością będzie to komfortowy wybór, jeśli na zewnątrz jest gorąco. Buty dla bardziej zaawansowanych to oczywiście te sięgające za kostkę. Zdecydowanie lepiej chronią przed kontuzjami podczas trudnych wędrówek. Jeszcze innym rozwiązaniem, pośrednim, jest zakup butów turystycznych o wysokości ¾.

Jeśli już jesteśmy przy butach, nie sposób nie powiedzieć parę słów o skarpetkach. Nawet gdy przyłożysz się do wyboru obuwia górskiego, a na sam szlak ubierzesz cienkie skarpetki tzw. stópki, prawdopodobieństwo, że będziesz odczuwał dyskomfort, jest duże. Ciężkie i sztywne buty turystyczne wymagają nieco grubszej warstwy, aby skóra na stopie i kostkach nie ulegała otarciom podczas chodzenia. Z tego samego powodu, co w przypadku bielizny, także jeśli chodzi o skarpetki, warto zdecydować się na takie uszyte z wełny merino czy włókien syntetycznych.

Kup odpowiednie ubezpieczenie!


Wiesz już, jak ubrać się w góry latem. Bez czego jeszcze lepiej nie ruszać się na wycieczkę, zwłaszcza tę zagraniczną? Pamiętaj, by wybrać odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Nawet jeśli stacjonujesz w Polsce, ale odwiedzasz np. słowackie góry, przyda Ci się takie ubezpieczenie, które zapewni m.in. pokrycie kosztów ratownictwa górskiego czy transportu medycznego. Polisy możesz szukać w internetowej porównywarce ubezpieczeń podróżnych. Wejdź i porównaj kilka ofert jednocześnie, a następnie wybierz pasujący Ci wariant i kup online. Przekonaj się, jakie to wygodne!


Współpraca reklamowa z CUK Ubezpieczenia

Zdjęcie główne: fot. freepik

Następny artykuł Nietypowy mocny finisz...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!