Jak szukać bursztynu nad morzem?
Grudka bursztynu to jedna z najważniejszych i najpiękniejszych pamiątek, jakie można przywieźć znad morza. Chociaż sprzedawane są one w sklepach z pamiątkami, to trafienie na jantar podczas spaceru plażą będzie niesamowitym przeżyciem. Aby choć trochę pomóc szczęściu, podpowiadamy, w jaki sposób szukać bursztynu nad Bałtykiem.
Na początek kilka ciekawostek dotyczących bursztynu. Jest to kopalna żywica drzew iglastych, która przyjmuje nieregularne kształty i barwy, przede wszystkim żółte i złociste, ale spotykane są także inne kolory, np. czerwony, czarny, zielony czy niebieski. Znanych jest aż 60 różnych odmian bursztynu, a nie jest powiedziane, że nie może być ich więcej. Bałtycki bursztyn powstał 50 milionów lat temu, gdy teren, który obecnie zajmuje nasze morze, porośnięty był lasem. Spływające z drzew krople żywicy przyciągały owady – jeśli dały się skusić, zostały wciągnięte w pułapkę i zatopione w gęstej mazi. Dzisiaj takie okazy nazywamy inkluzjami, są one niezwykle cenne na rynku.
Bursztyn jest przedmiotem pożądania już od dawna – wystarczy wspomnieć o Bursztynowym Szlaku, którym złoto Bałtyku trafiało chociażby do starożytnego Rzymu. Również w późniejszych wiekach z bursztynu wyrabiano piękną biżuterię i inne cuda, jak zaginiona Bursztynowa Komnata, rozpalająca wyobraźnię współczesnych poszukiwaczy skarbów. Dzisiaj jantar jest ceniony zarówno przez jubilerów, jak też turystów spędzających lato nad morzem. Każdy ma bowiem nadzieję, że podczas spacerów plażą uda mu się znaleźć złocistą grudkę, lśniącą na jasnym piasku.
Oczywiście może się zdarzyć, że letni sztorm poruszy kolejną bursztynową ławicę. Jeśli więc podczas wakacji zdarzy się taka niespokojna pogoda, warto obserwować mewy. Ich duże grupy krążą nad skupiskami wodorostów, wskazując miejsca, w których warto szukać bursztynów nad brzegiem morza.
Również leżąca nad Zatoką Gdańską Stegna stanowi wspaniałe miejsce dla osób, które chciałyby zająć się poszukiwaniem bursztynu. Przy okazji to popularne letnisko, więc na plażę warto wyjść wcześnie rano. Jeśli wyprawa się nie powiedzie, zawsze można wybrać się do miejscowego Muzeum Bursztynu, w którym prezentowane są unikalne okazy jantaru oraz wspaniałe wyroby.
Wyspa Sobieszewska to jedna z części Gdańska, a przecież miejscowi mistrzowie produkują najpiękniejszą bursztynową biżuterię. Jak twierdzą profesjonalni poławiacze jantaru oraz turyści, jest więcej niż pewne, że każdy znajdzie tam choć niewielką bryłkę złota Bałtyku.
Hel, i inne miejscowości Półwyspu Helskiego, również są odwiedzane przez poszukiwaczy bursztynu. O tym, że okolica jest w niego dość obfita, świadczy fakt, iż organizowane są zawody w poławianiu bursztynu. Przy okazji warto zajrzeć również do jedynego w swoim rodzaju fokarium.
Bursztyn jest przedmiotem pożądania już od dawna – wystarczy wspomnieć o Bursztynowym Szlaku, którym złoto Bałtyku trafiało chociażby do starożytnego Rzymu. Również w późniejszych wiekach z bursztynu wyrabiano piękną biżuterię i inne cuda, jak zaginiona Bursztynowa Komnata, rozpalająca wyobraźnię współczesnych poszukiwaczy skarbów. Dzisiaj jantar jest ceniony zarówno przez jubilerów, jak też turystów spędzających lato nad morzem. Każdy ma bowiem nadzieję, że podczas spacerów plażą uda mu się znaleźć złocistą grudkę, lśniącą na jasnym piasku.
Kiedy najlepiej szukać bursztynu nad brzegiem morza?
Miło jest spacerować latem brzegiem morza, słuchać szumu fal i wypatrywać muszli oraz bursztynów. Ale wakacje wcale nie są najlepszą porą na to, by szukać jantaru – najłatwiej na niego trafić pomiędzy listopadem i kwietniem, podczas zimowego wypoczynku nad Bałtykiem. To właśnie wtedy zimowe sztormy powodują wypłukiwanie bursztynu, który do tej pory spoczywał spokojnie na dnie morza. Ruch fal powoduje, że wraz z wodorostami i śmieciami, trafia na brzeg, gdzie szybko odnajduje go bystre oko poszukiwacza.
fot. edgarsgjacs / pixabay.com, CC0
Gdzie najłatwiej znaleźć bursztyn? Nadmorskie miejscowości
Warto wiedzieć, że nie wszystkie nadmorskie miejscowości obfitują w bursztyn. Jest kilka miejsc, w których znalezienie złocistych grudek wydaje się o wiele bardziej prawdopodobne niż gdzie indziej. Niektóre są świetnie znane, inne mogą stanowić zaskoczenie dla turystów.
Jantar, mekka poszukiwaczy bursztynu
Już sama nazwa wskazuje, że Jantar to miejsce, w którym znalezienie bursztynu nie stanowi większego problemu. Na co dzień jest to spokojna wieś, położona nad Zatoką Gdańską, na granicy Żuław i Mierzei Wiślanej. Jednak w lipcu i sierpniu zmienia się w tętniące życiem letnisko, również za sprawą organizowanych tam co roku finałów Mistrzostw Świata w Poławianiu Bursztynu.
Stegna, miejscowość bogata w bursztyn
Wyspa Sobieszewska, gwarancja znalezienia bursztynu
Hel, poszukaj bursztynu nad brzegiem morza
Sztutowo to również dobre miejsce na poszukiwanie bursztynu
Sztutowo sąsiaduje ze Stegną, niedaleko stamtąd do Jantaru, dlatego warto odwiedzić tamtejszą plażę, by znaleźć trochę bursztynu. Jest to spokojna miejscowość, więc konkurencja nie powinna być tak duża, jak gdzie indziej. Warto wypróbować właśnie tę lokalizację.
Jak rozpoznać bursztyn? Dowiedz się, jak to sprawdzić
Przygotowując się do poszukiwań, warto dowiedzieć się, jak rozpoznać bursztyn. W końcu laik może pomylić go ze szkiełkiem lub kamykiem. Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, by odróżnić prawdziwy jantar od innych znalezisk.
- Najprościej jest sprawdzić kolor – najczęściej bursztyn ma barwę pomarańczową lub żółtą, chociaż zdarzają się zupełnie inne odcienie, ale bardzo rzadko.
- Warto dokładnie obejrzeć powierzchnię znaleziska, ponieważ bursztyn może przypominać popękaną lub podziurawioną skałę, czym różni się od kamieni.
- Zapach – prawdziwy bursztyn powinien wydzielać żywiczną woń. Jednak w przypadku, gdy zostanie dopiero wyłowiony ze słonej wody, będzie to dość trudne do ustalenia, najlepiej wysuszyć go i trochę ogrzać. Niektórzy wykorzystują do tego płomień zapałki lub zapalniczki, który po prostu zaczyna topić grudkę. Jednak nie polecamy jej niszczenia, w końcu znalezienie jantaru wymagało sporo zachodu.
- Domowym sposobem na sprawdzenie autentyczności bursztynu jest wrzucenie go do mocno osolonej wody. Jeśli jest prawdziwy, powinien unosić się jej powierzchni.
- Profesjonalna metoda sprawdzenia czy bursztyn jest prawdziwy, polega na zbadaniu go spektrometrem.
Sprzęt do poszukiwania bursztynu
Turyści, dla których poszukiwanie bursztynu to po prostu zabawa, zazwyczaj nie potrzebują do tego żadnego sprzętu. Wystarczy sokoli wzrok oraz rękawiczki, jeśli ktoś nie ma ochoty zanurzać dłoni w wodorostach. Warto natomiast wiedzieć, że nad morzem pracują osoby, dla których poławianie jantaru stanowi źródło utrzymania, wtedy korzystają ze sprzętu ułatwiającego im to zadanie. Zazwyczaj pomaga im w tym latarka, która emituje ultrafioletowe światło – powoduje ono, że nocą bursztyn błyszczy i łatwo go odróżnić od kamieni. Przydaje się też specjalna siatka, służąca do wyławiania grup wodorostów z wody. Zabronione jest natomiast używanie sprzętu do prac ziemnych, choć w innych krajach to popularny sposób na pozyskiwanie bursztynu.
Aby móc zbierać bursztyn należy zastosować się do kilku zasad określonych przez urzędników morskich:
- obszar zbierania to plaża i płytkie nabrzeże,
- nie można zbierać go na klifach i na terenie Słowińskiego Parku Narodowego,
- bursztyn można zbierać tylko ręcznie.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi nad morzem:
Czy kiedykolwiek udało się Wam znaleźć bursztyn? Dajcie znać w komentarzu pod tym artykułem.
Zdjęcie główne: fot. EugenZ / gettyimages.com, CC0
Komentarze (2)
Czytelnik
Jeden z ciekawszych artykułów jaki miałem okazję przeczytać szukając sposobu na poszukiwanie bursztynu.