Jak właściwie dezynfekować obiekt noclegowy?

Jak właściwie dezynfekować obiekt noclegowy?

Zachowanie podstawowych zasad higieny w obliczu rozszerzającej się pandemii koronawirusa to konieczność, o której musi pamiętać każdy z nas. Dotyczy to również obiektów noclegowych, w których w określonym czasie przebywa spora ilość osób, a później następuje ich rotacja. O czym powinien pamiętać każdy właściciel obiektu noclegowego, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa?

Dezynfekcja najbliższego otoczenia, w tym pomieszczeń w których przebywamy, jest kluczowa. Niektóre wirusy i bakterie mogą przetrwać poza organizmem człowieka na różnych powierzchniach kilka godzin, a nawet i kilka dni. Dlatego konieczna jest higiena i odpowiednia dezynfekcja mieszkania lub pomieszczenia, które wynajmujesz swoim gościom.

O czym musisz pamiętać?

Zasady związane z higieną i podstawowe zalecenia sanitarne należy podzielić na te osobiste i te związane z wynajmowanym pomieszczeniem. Cały proces powinniśmy rozpocząć od nas samych.
Musisz tu przestrzegać przede wszystkim kilku podstawowych zasad. Przeczytaj koniecznie: Koronawirus - o czym pamiętać i jakich zasad przestrzegać?

Podstawowe zasady dezynfekcji pomieszczeń

W obecnej dobie epidemii, powinniśmy pamiętać o jak najczęstszej dezynfekcji pomieszczeń – zarówno tych, w których przebywamy, jak i tych, które wynajmujesz swoim gościom. Powinieneś to robić, niezależnie czy podejrzewasz gościa o chorobę, czy też nie. Niezwykle istotna jest staranna dezynfekcja mieszkania – szczególnie, gdy chcesz uchronić siebie, swoich bliskich oraz Twoich gości przed zarażeniem.
Pamiętaj tu przede wszystkim o:

  1. Dokładnym przewietrzeniu pomieszczenia – wirusy unoszą się w powietrzu, jak i osiadają na różnych powierzchniach; wietrzenie pomieszczeń wspomaga cyrkulację powietrza;
  2. Pamiętaj o dezynfekcji powierzchni i przedmiotów, z którymi miał styczność Twój gość – chodzi tu m.in. o toaletę, umywalkę, sedes, klamki, włączniki światła, telefon – obecnie na rynku dostępne są różne środki dezynfekujące na bazie alkoholu, które w pełni pomogą zdezynfekować te i inne powierzchnie.
  3. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z ozonowania pomieszczeń, czyli bezpiecznej i skutecznej metody dezynfekcji i oczyszczania bez wykorzystania środków chemicznych. Ta technika jest szczególnie popularna w miejscach użyteczności publicznej; ozonowanie pomoże odkazić cały dom, czy mieszkanie.
  4. Pamiętaj o wyparzaniu naczyń i sztućców w gorącej wodzie lub zmywarce.
  5. Opróżniaj pojemniki ze śmieciami na bieżąco. 
  6. Ręczniki i pościel używane przez Twoich gości wypierz w wysokiej temperaturze, co pozwoli zwalczyć wszelkie drobnoustroje.
  7. Pamiętaj o wymianie gąbek, którymi zmywane są naczynia w Twoim obiekcie.
  8. Dokładnie wysprzątaj pomieszczenie lub dom – umyj podłogi, wypierz dywany, przetrzyj powierzchnie.
  9. Pamiętaj o bieżącym uzupełnianiu środków dezynfekujących, takich jak mydło, czy środek na bazie alkoholu.
  10. Postaraj się, by Twój personel przestrzegał podstawowych zasad higieny, zgodnie z wytycznymi GIS.
  11. Jeśli miałeś/miałaś kontakt z osobą chorą lub przebywałeś/przebywałaś na terenach dotkniętych epidemią, przekaż swoje obowiązki wspólnikowi (telefonicznie, pod żądnym pozorem osobiście) lub inne osobie.
Koniecznie zapoznaj się z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Przeczytaj koniecznie: Zalecenia dla obiektów noclegowych odnośnie koronawirusa

Następny artykuł Jak koronawirus wpływa na...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!