Jak wyglądało dawne życie regionu? Zwiedzamy skanseny
Jak żyli dawni mieszkańcy Warmii i Mazur? Poszukaj odpowiedzi na to pytanie podczas urlopu w regionie. Odwiedź większe i mniejsze skanseny – zobacz to, co odeszło już do przeszłości. Przekonasz się, że mazurska wieś była kolorowa i zachwycająca.
Muzeum Budownictwa Ludowego – Park Etnograficzny w Olsztynku
Przekraczając bramy parku etnograficznego wchodzimy do zupełnie nowego świata. To prawdziwa mazurska wieś z zagrodami, a poza nimi znalazło się miejsce na kuźnię oraz młyny. Można też zobaczyć przydrożne kapliczki, które są bardzo charakterystyczne dla warmińskich okolic. Olsztynecki skansen tętni życiem – i nie mamy tu wcale na myśli odwiedzających go turystów. Stałymi mieszkańcami muzeum są bowiem zwierzęta: kury, gęsi, kaczki i perliczki, spacerujące swobodnie pośród zabudowań. Oprócz nich goście spotykają przyjacielskie kozy, krowy i konie także stanowią częsty widok. Latem w olsztyneckim muzeum organizowane są wydarzenia, dzięki którym mazurska wieś naprawdę ożywa. Można zobaczy, jak dawniej budowano, wziąć udział w regionalnym święcie ziół oraz dożynkach.
Chcesz odwiedzi Olsztynek? Już teraz warto zarezerwować nocleg. Oferty znajdziesz tutaj, wejdź: Noclegi w Olsztynku
Muzeum Mazurskie w Owczarni
Owczarnia to nieduża wieś niedaleko Kętrzyna – warto przyjechać tu, by zobaczyć życie Mazurów, ludzi, którzy mieszkali tu do 1945 roku. Twórcy Muzeum Mazurskiego zbierają przedmioty pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Dzięki temu można przekonać się, jak mieszkało się mazurskiej ludności, zobaczyć wnętrza ich domów oraz chat, przyjrzeć się sprzętom i wyposażeniu. Nie brakuje też maszyn rolniczych, w końcu mieszkańcy Mazur trudnili się głównie uprawą roli. Muzeum Mazurskie mieści się w budynku dawnych czworaków, wchodzących w skład dawnego majątku ziemskiego w Owczarni.
Muzeum Regionalne w Sądrach
A może jesteście ciekawi, co do pokazania mają rodowici Mazurzy, państwo Dytmar i Krystyna Dickti? Zadbali oni o to, by dziedzictwo materialne ich małej ojczyzny nie zniknęło. Udało im się stworzyć nawet bardzo dużą kolekcję, którą prezentują w dwustuletniej chacie i drewnianej stodole. Zbiory są naprawdę imponujące i obejmują przede wszystkim rzeczy codziennego użytku. Goście tego prywatnego muzeum mogą zobaczyć tu między innymi różnego rodzaju żelazka z duszą, gliniane naczynia, radia, meble, maszyny do szycia, kołyski czy wózki dla lalek. W innym miejscu prezentowane są maszyny, jakich używali mazurscy rolnicy do prac polowych.
Osada Kulturowa w Kadzidłowie
Warto tu przyjechać przede wszystkim na fantastyczne widoki. Zabytkowe budynki tworzą fantastyczną scenerię, a do tego twórcom osady udało się zgromadzić naprawdę unikatowe budowle. Najcenniejsza jest dwustuletnia podcieniowa chałupa z Warnowa – jedna z niewielu dobrze zachowanych chat tego typu w regionie. W jej wnętrzach odtworzono dawne izby mieszkalne oraz salkę wiejskiej szkoły i mieszkanie nauczyciela. Osadę Kulturową tworzą też inne chałupy i budynki gospodarcze. W jednej z chat stworzono „Oberżę pod Psem”, w której można zjeść regionalne dania. Miejscowa kuchnia opiera się na lokalnych produktach – większość pochodzi z własnego gospodarstwa lub zaprzyjaźnionych sąsiadów. Jeśli więc ktoś chce poczuć klimat Mazur, to Osada Kulturowa w Kadzidłowie jest jednym z najlepszych do tego miejsc.
Szukasz miejsc noclegowych w tej miejscowości? Zobacz: Noclegi w Kadzidłowie
Skansen pszczelarski w Ełku
Przed setkami lat, gdy Warmię i Mazury porastała gęsta puszcza, bartnictwo stanowiło jedno z głównych zajęć mieszkańców. Podbieranie miodu dziko żyjącym pszczołom miało się świetnie aż do XVIII wieku, gdy władze pruskie zabroniły zakładania nowych barci. Wtedy zwrócono się ku pszczelarstwu. W ełckim skansenie można zobaczyć eksponaty, które pokazują zarówno pracę bartnika, jak i pszczelarza. Oprócz tego turyści mogą oglądać oryginalne ule o fantazyjnych kształtach.
Dowiedz się więcej o tym miejscu, wejdź i zobacz: Skansen Pszczelarski w Ełku
Zdjęcie: Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku / fot. Iwona_Olczyk (Pixabay.com CC0)
Komentarze