Jak założyć obiekt noclegowy krok po kroku?

Jak założyć obiekt noclegowy krok po kroku?

Masz plan związany z prowadzeniem obiektu noclegowego, ale nie wiesz od czego zacząć? Formalności jest sporo, dlatego w naszym poradniku podpowiemy Ci, jak krok po kroku przejść przez proces związany z rozpoczęciem własnej działalności w branży turystycznej.

Marzenia o prowadzeniu własnej działalności ma chyba każdy. Jednak same myśli i plany nie wystarczą, bo trzeba zrobić wszystko, by Twój biznes przynosił realne zyski – potrzebna w związku z tym jest odpowiednia wiedza i umiejętności, a sam obiekt powinien znajdować się w dogodnej lokalizacji, tak by zachęcał turystów, którzy przyjeżdżają w te strony.

 

Potrzebny jest też czas, bo Twoje miejsce musi zostać odpowiednio rozreklamowane, by przynosiło odpowiednie zyski i zachęcało gości do skorzystania z Twoich usług. Jeśli jednak masz plan, który od samego początku będzie trafionym pomysłem, przynoszącym zyski, to podejmij odpowiednie kroki, by marzenia stały się rzeczywistością. Jakie to kroki? O tym w poniższym artykule.

 

Wybierz odpowiednie miejsce na Twoją działalność

 

Nie od dziś wiadomo, żeby przejść do realizacji planów w branży turystycznej, potrzebna jest odpowiednia działka, na której powstanie Twój obiekt noclegowy, niezależnie czy to domek letniskowy, czy hotel posiadający wiele miejsc noclegowych.

W zależności od tego, czy już posiadasz odpowiedni obszar, czy załatwiasz formalności związane z nabyciem gruntów, czy nieruchomości, musisz pamiętać, że to dopiero pierwszy krok w Twoim biznesplanie. Przed Tobą cała masa przygotowań – znalezienie odpowiedniej ekipy, budowa, remont, nabycie odpowiedniego sprzętu i wyposażenia wnętrz. Jak widać, wymaga to dużego wkładu fizycznego, jak i finansowego, jednak poświęcenia w takim biznesie są niestety wymagane.

 

Formalności i sprawy urzędowe

 

Podstawę rozpoczęcia działalności w biznesie turystycznym stanowi zarejestrowanie działalności gospodarczej. Jednoosobowa działalność gospodarcza, jak i spółka cywilna powinna zostać zarejestrowana w CEIDG. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku spółek osobowych lub akcyjnych – tu swoją działalność musisz zarejestrować w KRS. Najczęściej wybierana jest jednoosobowa działalność, co ma bezpośrednie przełożenie na uproszczoną księgowość, jak i dofinansowania takiej działalności.

 

Po zarejestrowaniu własnego biznesu do KRS, powinieneś zastanowić się nad formą opodatkowania związaną z definicją najmu krótkoterminowego.

 

Na wstępie warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest najem krótkoterminowy i na jakich zasadach się odbywa. To nic innego jak sytuacja, która występuje w kontekście podatku VAT, który wynosi 8%. Do tej pory taka forma wynajmu była kojarzona głównie z miejscowościami typowo turystycznymi. Powoli się to zmienia, bo do gry zaczęły dołączać apartamenty z większych miast, takich jak Warszawa, czy Kraków. Wynajem krótkoterminowy może być bardzo opłacalny, warto jednak pamiętać, że nie jest to sposób na zarobek dla każdego.

 

Czy konieczne jest zakładanie firmy?

 

Możesz założyć firmę, jednak warto podkreślić, że nie w każdym przypadku jest to korzystne. Decyduje tak naprawdę kwestia indywidualna – istnieje możliwość rozliczenia na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym, kartą podatkową lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z jedną stawką w wys. 17 % w ramach działalności gospodarczej.

 

Zasady ogólne to:

- opodatkowanie w wysokości 18 % lub 32 % - uzależnione od dochodu w ciągu całego roku

- 32% opodatkowania w przypadku, gdy dochód roczny przekracza 85 528 zł

 

Ryczałt

 

Z ryczałtu można skorzystać, zgłaszając taką formę rozliczenia do naczelnika Twojego urzędu skarbowego. Korzystając z tej formy przy prowadzonej działalności gospodarczej trzeba wziąć pod uwagę stosunkowo wysoką stawkę ryczałtu. Nadmieniam, iż podatek płacimy od obrotu, a nie od dochodu.

 

Podatek liniowy

 

Ma on swoje wady i zalety. Jest szczególnie opłacalny w przypadku, gdy wykraczasz poza pierwszy, tradycyjny próg podatkowy. Podatek liniowy ma bowiem wartość stałą – zawsze wynosi 19%.

 

Sposób obliczania wygląda podobnie, jak w przypadku zasad ogólnych – kwota przychodu pomniejszona zostaje o koszty jego uzyskania. W ten sposób obliczany jest dochód, będący podstawą opodatkowania.

 

Istnieje jednak wada podatku liniowego – nie ma niestety możliwości odliczenia kwoty wolnej od podatku. Tracisz w ten sposób również prawo do wielu ulg i rozliczenia PIT wspólnie z małżonkiem.

 

Karta podatkowa

 

Z tej formy rozliczenia możesz skorzystać w przypadku, gdy posiadasz łącznie nie więcej niż 12 pokoi dla gości. Jest to bardzo wygodna i praktyczna forma opodatkowania, dzięki której jesteś zwolniony od obowiązku prowadzenia ksiąg, składasz zeznanie podatkowe w terminie do 31 stycznia oraz wpłacasz zaliczki na podatek dochodowy w wysokości z decyzji z Urzędu Skarbowego.

 

Warto pamiętać, że miesięczna stawka karty podatkowej w miejscowości o liczbie powyżej 20.000 osób waha się w granicach 220-446 zł. Stawka ta dotyczy działalności przy zatrudnieniu nie więcej niż dwóch pracowników lub dwóch pełnoletnich członków rodziny, nie wyłączając współmałżonka. O właściwej stawce decyduje naczelnik Urzędu Skarbowego w decyzji wydanej na podstawie wniosku podatnika o zastosowaniu opodatkowania w tej formie.

 

A co z VAT-em?

 

Podkreślić należy, że z VAT-u zwolniona jest jedynie usługa najmu na cele mieszkaniowe. Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku celów turystycznych, dla których to wspomniana stawka VAT wynosi 8%. W przypadku dodatkowych usług, należy je rozliczyć zgodnie z odpowiadającą im stawką.

 

O zwolnienie z podatku VAT możesz ubiegać się w przypadku, gdy Twój obrót nie przekracza 200 000 zł rocznie.

 

Podkreślić należy, że nie jest prawidłowym stanowisko niektórych urzędów skarbowych, które nakazują wręcz krótkoterminowym wynajmującym konieczność założenia działalności gospodarczej, o ile oczywiście nie jest planowane świadczenie przez te osoby usług zakwaterowania. Sytuacja jest dokładnie odwrotna, bo założenie działalności gospodarczej celem krótkoterminowego wynajmowania lokali może skutkować uznaniem przez organy podatkowe, iż wynajmujący nie jest uprawniony do odprowadzania zryczałtowanego podatku dochodowego wg preferencyjnej stawki 8,5 %, lecz wg stawki 17%.

 

Ryczałt w stawce 8,5% dotyczy najmu prywatnego, lecz niejednokrotnie urzędy stoją na stanowisku, że najem krótkoterminowy spełnia definicje działalności gospodarczej, więc tak naprawdę decyzja o tym sposobie opodatkowania jest kwestią indywidualną.

 

Formalności to nie wszystko

 

Oczywiście formalności to nie wszystko, bo musisz na samym początku określić się, jaki rodzaj działalności chcesz prowadzić. Jeśli zakładasz hotel lub pensjonat, musisz dysponować odpowiednią liczbą pokoi, które zapewnią komfort Twoim gościom. O wszystkim możesz poczytać w Obwieszczeniu Ministra Gospodarki w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, które łatwo znajdziesz w internecie. Jeśli spełnisz odpowiednie wymagania, otrzymasz określoną kategorię. Przy zapisie należy pamiętać o uiszczeniu opłaty w wysokości od 100 do 1500 złotych, w zależności od kategorii obiektu.

 

I tak dla przykładu:

- hotel musi posiadać przynajmniej 10 pokoi 1- lub 2-osobowych

- motel ma podobne wymagania, dodatkowo musi posiadać parking dla gości

- pensjonat musi posiadać minimum 7 pokoi, dodatkowo musisz zapewnić gościom całodzienne wyżywienie

- camping musi posiadać miejsce do rozbicia namiotu lub postawienia przyczepy, dostęp do prądu, łazienki i miejsce do przygotowania posiłków

 

Legalna działalność – przygotuj się na kontrole

 

Nie możesz się łudzić, że Twój obiekt noclegowy nie zostanie skontrolowany po dokonaniu kategoryzacji. Na wniosek marszałka województwa lub ministra sportu i turystyki powoływane są specjalne grupy, mające za zadanie dokonywanie kontroli związanych z kategoryzacją obiektu. Ich oględzinom podlegają nie tylko liczba pokoi, wygląd obiektu, czy jego wyposażenie, ale posiadają również prawo do kontrolowania personelu i sprawdzania dokumentacji obiektu.

 

Musisz być przygotowany na kontrole:

- związane z bezpieczeństwem obiektu

- realizację zaleceń sanitarnych

- realizację zaleceń przeciwpożarowych

- realizację zaleceń budowlanych

- realizację zaleceń sanitarno-epidemiologicznych, jeśli w swoim obiekcie świadczysz usługę wyżywienia

- kontrole związane z licencją abonamentową, jeśli wykorzystujesz utwory objęte prawami autorskimi lub udostępniasz telewizję swoim gościom

 

Musisz pamiętać o wspomnianych kwestiach, w przeciwnym razie kary za niedopełnienie formalności mogą być bardzo dotkliwe i negatywnie wpływać na całokształt i wizerunek Twojego obiektu, negatywny wynik kontroli może doprowadzić również do zamknięcia Twojego obiektu.

 

Spełniłeś wymagania? Zacznij działać!

 

Jeśli udało Ci się przejść przez szereg formalności, to jesteś w połowie drogi. Zgadza się, bo przed Tobą kolejne kwestie związane z działaniami marketingowymi, zatrudnieniem odpowiedniego personelu i prowadzaniem obiektu, a tu trzeba dopilnować naprawdę różnych kwestii. Z tego też względu dobór odpowiednich współpracowników jest bardzo ważny.

 

Biznes to ludzie

 

Podkreślić należy, że dobry biznes tworzą ludzie, wspierający wzajemnie siebie i swój wspólny cel, jakim w tym przypadku jest zadowolenie turystów i osiągnięcie zysku. Każdy właściciel obiektu noclegowego, rozpoczynając swoją działalność, staje przed koniecznością rekrutacji swojego personelu i stworzenia zgranego zespołu, który będzie efektywnie i na wzorowym poziomie obsługiwał klientów obiektu.

 

Model tworzenia zespołu pracowników obiektu noclegowego uzależniony jest tak naprawdę od kilku ważnych czynników. Są to przede wszystkim:

 

1. Wielkość obiektu – wiadomo, że więcej pracowników jest potrzebnych do obsługi gości hotelu niż np. domku letniskowego.

 

2. Budżet, jakim dysponuje właściciel – to ważna kwestia, gdyż tak naprawdę od tego zależy to, ile osób będzie w stanie zatrudnić osoba, odpowiedzialna za zarządzanie obiektem.

 

3. Obowiązki, jakich oczekuje właściciel od swojego personelu – by było czysto, miło i przyjemnie – wiadomo, że konieczne jest zatrudnienie osoby do sprzątania, obsługi gości, czy odpowiedzialnej za kreowanie marki obiektu noclegowego na zewnątrz; odpowiednia liczba osób to gwarancja udanego biznesu.

 

4. Lokalizacja obiektu – miejscowości nadmorskie lub górskie to gwarancja napływu turystów niemal przez cały rok, w związku z czym konieczna jest stosunkowo duża ilość personelu, który będzie świadczył usługi przez cały czas.

 

5. Adresaci oferty – właściciele obiektów noclegowych powinni wziąć pod uwagę fakt, czy chcą zatrudnić osoby młode, bez doświadczenia, mające możliwość rozwoju, czy też osoby z doświadczeniem, mające obycie w podobnej branży, gwarantujące odpowiedni poziom obsługi.

 

Reklama to podstawa

 

Portal Nocowanie.pl umożliwia odpowiednie promowanie obiektu przez cały rok, nie tylko w sezonie, w którym wynajmujesz pokoje. Warto jest się zastanowić nad roczną opcją, która gwarantuje wiele możliwości. Będziesz przede wszystkim widoczny w portalu przez cały czas, otrzymasz również szereg korzystnych dodatków, które wyróżnią Twoją ofertę.

 

Co nas wyróżnia?

 

- blisko 3 mln wejść użytkowników miesięcznie, co daje nam silną pozycję lidera na rynku turystycznym

- wysokie pozycjonowanie portalu w wyszukiwarce Google na najbardziej popularne hasła wśród turystów

- liczne kampanie reklamowe dla naszych klientów: reklamy Google Ads, Remarketing, Social Media, kampanie mailingowe i artykuły, promocja portalu w radiu i tv

- profesjonalna obsługa klienta: telefoniczna oraz opieka regionalnego przedstawiciela handlowego

- obecność ofert naszych klientów na portalu wp.pl m.in. w dziale turystyka oraz na naszym Facebook’u

 

Dzięki naszej reklamie będziesz mieć dostęp do niezliczonej ilości turystów, dasz im również możliwość szybkiej rezerwacji on-line, w łatwy sposób dokonasz prezentacji obiektu, zwiększysz liczbę gości, a co za tym idzie zwiększysz również swoje dochody.

 

Dzisiejsza reklama nie może się obejść bez dobrej strony www. Sprawdź dlaczego warto ją mieć i przeczytaj koniecznie: Strona www na subdomenie Nocowanie.pl

 

 

Zaufanie to podstawa

 

Zaufanie to podstawa, zarówno w życiu, jak i w biznesie, jakim jest turystyka. To nie jest jednak łatwe zadanie. Na postrzeganie marki Twojego obiektu noclegowego wpływ ma wiele czynników. O czym musisz pamiętać?

 

Na zaufanie turystów poszukujących obiektu noclegowego wpływ ma wiele kwestii. Zaliczyć należy tu m.in. uzupełnienie danych kontaktowych, odpowiedni i zachęcający opis oferty, ceny, zdjęcia Twojego obiektu i okolicy, certyfikat ssl na stronie www, czy chociażby korzystanie z płatności payu, przy pomocy których Twoi turyści będą mogli uregulować zadatki za nocleg, dzięki czemu rezerwacja stanie się szybsza i przyjemniejsza. Czasy się zmieniają i coraz trudniej jest zbudować zaufanie konsumentów na rynku e-commerce w Polsce. Klienci zaczęli zwracać przede wszystkim uwagę na takie elementy, jak poziom obsługi klienta, ogólny wygląd oferty noclegowej, opinie turystów, którzy korzystali z noclegu. Nie ma wątpliwości, że poszukiwanie noclegu „w ciemno” już dawno się skończyło.

 

Stosuj odpowiednie narzędzia pracy

 

Codzienna praca w branży turystycznej to nie lada wyzwanie. Kontakt z turystami, osobami odpowiedzialnymi za reklamę, dostawcami usług, czy personelem wymaga często wielu narzędzi, dzięki którym praca staje się efektywna i przyjemna. Każda dziedzina organizacji Twojej pracy wymaga kilku ciekawych i wysoce użytecznych narzędzi.

 

W dzisiejszych czasach każdy nie może się obyć bez wielu aplikacji, czy też narzędzi ułatwiających życie. Z pewnością nie wyobrażasz sobie dnia bez telefonu z budzikiem, notatnika, czy komputera. Narzędzia te ułatwiają pracę w tak dużym stopniu, że stają się naturalnym elementem pracy.

 

Telefon, komputer, aplikacje i rozwiązania on-line – masz naprawdę dużo różnych możliwości.

 

Przed Tobą naprawdę spore wyzwanie i to tylko od Ciebie zależy, jak pokierujesz swoim biznesem i czy będzie przynosił odpowiednie zyski. My postaramy Ci się w tym pomóc!

 

fot. Free-Photos (pixabay.com, CC0)

 

 

Następny artykuł Pogoda na Mazurach we...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!