Jak zaplanować wyjazd na narty
Ferie zimowe to czas, który najchętniej spędzamy na stokach. Jednak aby wyjazd na narty był w stu procentach udany, trzeba się do niego bardzo dobrze przygotować. Podpowiadamy na co zwracać szczególną uwagę planując zimowy urlop, żeby nie okazał się on klapą.
W trakcie naszej kilkuletniej obecności w branży turystycznej, przekonaliśmy się jak ważna dla osób planujących jakikolwiek wyjazd jest dobra organizacja i rozwaga. Jeśli chcemy przyjemnie spędzić czas na urlopie, nie możemy podejmować pochopnych, spontanicznych decyzji. Wbrew pozorom planowanie zimowego wypoczynku to trudne zadanie, dlatego przygotowaliśmy kila rad dla osób, które chcą wyjechać na narty.
Szukamy noclegu
Często o wrażeniach z urlopu przesądzają już pierwsze chwile po przyjeździe do kurortu. Nieodpowiednie miejsce noclegowe może zepsuć cały wyjazd. Z naszego doświadczenia wynika, że aby znaleźć dobry nocleg nie można polegać tylko na pierwszym ogólnym wrażeniu.
Przed wybraniem odpowiedniego miejsca noclegowego warto zapoznać się z opiniami na jego temat, obejrzeć zdjęcia i sprawdzić doświadczenie na rynku usług turystycznych. Można to zrobić przeglądając fora internetowe lub czytając opinie w serwisach turystycznych. Duże znaczenie ma oczywiście lokalizacja obiektu - najlepiej aby znajdował się w bliskim sąsiedztwie stoku lub miał do niego dobry dojazd. Warto dowiedzieć się również czy w miejscu, w którym chcemy się zatrzymać organizowane są dojazdy na trasy narciarskie.
W szczycie sezonu turystycznego można trafić na fałszywe ogłoszenia dotyczące wynajmu miejsc noclegowych. Tworzone są strony internetowe i atrakcyjne oferty, które mogą skusić niejednego turystę. Często dopiero po przyjeździe przekonujemy się, że padliśmy ofiarą oszustwa. Jak tego uniknąć? Radzimy, aby przed podjęciem decyzji zweryfikować firmę - wystarczy sprawdzić obiekt w rejestrze ewidencji działalności gospodarczej, który dostępny jest na stronach internetowych urzędów miast oraz gmin. Bardzo atrakcyjna oferta w zbyt niskiej cenie także powinna wzbudzić wątpliwości i skłonić do uważniejszego przyjrzenia się obiektowi.
Gdy już jesteśmy pewni swojej decyzji dotyczącej miejsca noclegowego, warto przed dokonaniem ostatecznej rezerwacji dopytać o szczegóły. Jeśli mamy z góry założony budżet i nie chcemy go przekroczyć, radzimy zapytać jakie usługi hotelowe są dodatkowo płatne. Jedną z kluczowych kwestii jest też sprawa miejsca dla samochodu. Dlatego koniecznie trzeba dowiedzieć się czy w interesującym nas obiekcie jest parking, czy jest strzeżony oraz czy korzystanie z niego wymaga opłaty.
Jeśli chcemy wyjechać całą rodziną powinniśmy sprawdzić jakie udogodnienia przewidziano dla najmłodszych, np. czy w obiekcie znajduje się kącik zabaw lub czy zatrudniany jest animator. Ważną sprawą są oczywiście posiłki, więc warto dowiedzieć się jak wyglądają oraz czy są podawane o konkretnych porach. Nie bójmy się pytać również o dodatkowe usługi, jak chociażby możliwość zorganizowania dojazdu na stok jeżeli obiekt nie znajduje się w jego pobliżu.
Kategorie hoteli i pensjonatów
Uwaga! Hotele, pensjonaty i motele w Polsce mają swoją oznaczenia w postaci gwiazdek, natomiast domy wycieczkowe i schroniska młodzieżowe oznaczane są cyframi rzymskimi. Przed wybraniem któregoś z nich radzimy zapoznać się z ich kategoryzacją.
Obiekt mający jedną gwiazdkę oferuje pokoje z umywalkami, szafami i łóżkami. Łazienki z reguły znajdują się na korytarzach. Hotel musi mieć ogrzewanie i ciepłą wodę, a jeżeli liczy więcej niż cztery piętra powinien mieć również windę. Obiekty dwugwiazdkowe natomiast muszą dysponować większymi pokojami z telefonem, telewizorem i łazienką. W cenę pobytu wliczone jest śniadanie, a goście hotelu mają możliwość korzystania z parkingu.
Z kolei trzygwiazdkowy hotel w Polsce musi dysponować klimatyzowanymi pokojami, które powinny być codziennie sprzątane i zaopatrzone w drzwi otwierane kartą magnetyczną. Na terenie hotelu goście mogą skorzystać też z dodatkowych usług, takich jak pralnia czy kantor. Hotele mające cztery i pięć gwiazdek dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych, oferują komfortowe pokoje oraz usługi na najwyższym poziomie.
Dochodzimy swoich praw
Zdarza się, że mimo skrupulatnego sprawdzenia obiektu noclegowego nie jesteśmy zadowoleni z usług. Co zrobić aby nie zepsuć sobie urlopu i nie stracić pieniędzy? Przede wszystkim jeszcze podczas wyjazdu należy poinformować gospodarzy o swoich wątpliwościach. Jeśli to nie poskutkuje, wówczas trzeba skorzystać z innych możliwości dochodzenia swoich praw.
Okażą się w tym pomocne instytucje państwowe - Wojewódzki Urząd Marszałkowski, który zajmuje się kontrolą obiektów turystycznych oraz rzecznik konsumentów. W udowodnieniu swoich racji pomogą również dowody w postaci nagrań, zdjęć oraz zeznań świadków. Radzimy skonfrontować je z nierzetelnymi folderami reklamowymi lub ofertą dostępną w Internecie. W oszacowaniu ewentualnych strat pomaga też tabela frankfurcka. Jest to nieoficjalny dokument, który procentowo określa możliwość obniżenia ceny za konkretne nieprawidłowości.
Trzeba pamiętać, ze reklamacja usług turystycznych musi zostać zgłoszona jak najszybciej, z reguły w ciągu 30 dni od zakończenia pobytu.
Narty bez stresu
Wybór odpowiedniego obiektu noclegowego na zimowy wyjazd na narty to bardzo ważna kwestia. Jednak równie istotna jest okolica, w której się znajduje. Dlatego podczas sprawdzania warunków oraz oferty warto wziąć pod uwagę jeszcze pobliską infrastrukturę. Podpowiadamy czym się kierować, wybierając najlepszy na ferie kurort narciarski.
Proponujemy przede wszystkim szczerze przyznać się do własnych umiejętności na stoku. Początkujący narciarze i snowboardziści ograniczają się z reguły do łatwych tras, dlatego lepiej wyjechać tam, gdzie jest ich więcej. Aby wiedzieć, która z nich jest najlepsza dla poziomu konkretnych umiejętności zachęcamy do zaopatrzenia się w mapkę, na której zaznaczone są wszystkie trasy. Można ją dostać w centrum informacji turystycznej lub przy wyciągach.
Ważny czynnik to także odpowiednie przygotowanie stoku, dlatego radzimy aby przed wyjazdem sprawdzić czy są naśnieżane i ratrakowane, a wieczorem oświetlone. Warto też zapoznać się z cennikiem na stoku - być może korzystniej będzie wykupić karnet, który umożliwi korzystanie z kilku ośrodków narciarskich w okolicy.
Decydując się na rodzinny wyjazd na narty podczas ferii zimowych, oprócz trudności i przygotowania tras, warto sprawdzić też zaplecze w pobliżu stoku. Dla bezpieczeństwa użytkowników ważna jest obecność ratownika lub osoby, która ma takie uprawnienia. Kolejną kwestią jest możliwość wypożyczenia sprzętu w pobliżu stoku. Przy większości stacji narciarskich powinny znajdować się szkółki, w których pod okiem instruktora dzieci mogą stawiać pierwsze kroki na nartach. Jednak dorośli nie powinni liczyć, że maluchy wytrzymają cały dzień na stoku, dlatego koniecznie trzeba wcześniej sprawdzić czy w pobliżu znajdują się restauracje lub punkty gastronomiczne gdzie można odpocząć.
Wybierając kurort narciarski, w którym mamy zamiar spędzić ferie, warto sprawdzić infrastrukturę turystyczną i atrakcje poza stokiem. W przypadku, gdy wieczorem będziemy chcieli spędzić czas poza hotelem, dobrze wiedzieć gdzie można zjeść na przykład smaczne regionalne potrawy. Po męczącym dniu na nartach dobrze też zrelaksować się w Spa lub aquaparku, dlatego jeszcze przed przyjazdem sprawdźmy gdzie szukać takich atrakcji.
Bezpieczni na stoku
W ciągu kilku lat obecności w branży turystycznej przekonaliśmy się, że nawet najlepszy plan mogą zepsuć nieprzewidziane okoliczności. Na stoku bardzo łatwo o wypadek - może to być spowodowane zbyt dużą liczbą ludzi lub nowym, niesprawdzonym jeszcze sprzętem. Dlatego przed wyjazdem na narty warto zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia. Na rynku dostępnych jest wiele ofert, więc łatwo wybrać taką, która pozwoli cieszyć się beztroskim urlopem na nartach.
Co jeszcze może ustrzec przed przykrymi niespodziankami? Na pewno porządne sprawdzenie sprzętu przed wyjazdem - przede wszystkim nart, butów i wiązań. Ta prosta czynność może nas ochronić przed kontuzją. Warto też zabrać gogle oraz kask. Obowiązek zakładania kasku podczas jazdy na nartach i snowboardzie mają osoby do 16. roku życia. Jednak również starsi narciarze powinni zadbać o swoje bezpieczeństwo.
Komentarze (1)