Jałta zaprasza

Jałta zaprasza

Wspaniałe amfiteatralne położenie nad rzeką Uczan-su, wyszukana architektura, drogie restauracje, resztki imperialnego blasku, establishment z całego dawnego ZSRR – wszystko to składa się na Jałtę, najzamożniejszy kurort czarnomorskiego wybrzeża.

Pierwsze osiedle, nazwane Jalita, założyli koloniści greccy, którzy pojawili się tutaj w V i IV w. p.n.e. Potem osada dzieliła koleje losów tej części Krymu, trafiając m.in. w ręce bizantyjskie oraz Despotatu Teodoro. W XII w. arabski geograf Idrisi wspomniał o istniejącym w tym miejscu osiedlu Połowców, pod nazwą Dżalita.

 

W XIV w. Jałta należała do Genui, a od 1475 r. do imperium osmańskiego. W 1783 r. znalazła się w granicach Rosji. W 1837 r. otrzymała prawa miejskie. Wtedy też zbudowano drogę do Symferopola.

 

Od lat 60. XIX w. miejscowość zaczęła się przekształcać w kurort; w latach 1884–1887 otwarto pierwsze zakłady przyrodolecznicze.

Moda na Jałtę była w dużej mierze podyktowana snobizmem na przebywanie w sąsiedztwie rodziny carskiej, wyjeżdżającej na letnisko do Liwadii.

W 1898 r. do Jałty sprowadził się Antoni Czechow. Od listopada 1920 r. miasto należało do Rosji Radzieckiej, a w latach 1941– 1944 było okupowane przez Niemców. W dniach 4–11 lutego 1945 r. odbywała się w Liwadii konferencja jałtańska z udziałem USA, Wielkiej Brytanii i ZSRR.

 

W 1954 r. Jałta znalazła się w granicach Ukrainy sowieckiej, obecnie niepodległej.

Źródło: onet.pl

 

Następny artykuł Na narty do Czarnogóry

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!