Jan Kiepura – darczyńca Krynicy Zdrój

Jan Kiepura – darczyńca Krynicy Zdrój

Jan Kiepura w 1933 roku za pieniądze zarobione na scenie otwiera w Krynicy Zdroju hotel Patria – miejsce które kosztowało go 3 miliony dolarów i w którym kręconych było kilka filmów.

Po 34 latach społeczność krynicka odwzajemnia się artyście organizując pierwszy „Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury” znany dzisiaj jako Europejski Festiwal Im. Jana Kiepury.

 

Jan Kiepura zdolności wokalne odziedziczył najpewniej po uzdolnionej wokalnie matce. Po maturze zaczął studiować prawo na Uniwersytecie Warszawskim i jednocześnie pobierał lekcje śpiewu u Wacława Brzezińskiego oraz, dla opanowania specyficznych "tenorowych sekretów", u słynnego tenora Tadeusza Leliwy. Muzyka okazała się życiową pasją Kiepury. Debiutancki występ miał miejsce w Sosnowcu, w sali kina „Sfinks”. Młodzieniec nie mógł wtedy jeszcze nawet przypuszczać, że już niedługo otworem staną przed nim operowe sale całego świata. Kiepura koncertował m.in. w Wiedniu, Londynie, Paryżu, Berlinie, Buenos Aires czy w Chicago.


 Dopiero sława zagraniczna spowodowała, że Polacy zainteresowali się postacią śpiewaka. Sensacją był jego przyjazd do stolicy. Jan Kiepura zaprezentował wtedy pokaz swoich wokalnych umiejętności zarówno w Sali koncertowej, ale też… z dachu samochodu, okna wagonu pociągu i z balkony hotelu Bristol, kiedy zaśpiewał przed zgromadzonym na ulicy tłumem.


 Kiepura odniósł też sukces jako aktor kinowy. Współpracowała m.in. z berlińską UFA i wytwórniami hollywoodzkimi. Do najsłynniejszych filmów z jego udziałem należą: „Neapol, śpiewające miasto”, „Kocham wszystkie kobiety”, „Czar cyganerii” oraz „Kraina uśmiechu”.
 Od 1967 roku w Krynicy Zdroju regularnie organizowany jest Europejski Festiwal im. Jana Kiepury (dawniej Festiwal Arii i Pieśni im. Jana Kiepury), podczas którego prezentowane są dzieła operowe, operetkowe i symfoniczne, koncerty promenadowe, spektakle teatralne i baletowe. Oczywiście na festiwalu nie braknie pokazów filmów z udziałem Jana Kiepury. Od 2004 roku koncerty festiwalowe odbywają się poza Krynicą, zarówno w kraju jak i poza jego granicami. Dyrektorem festiwalu jest Bogusław Kaczyński.

 

Źródło: www.wikipedia.pl

Następny artykuł Dzień Dziecka

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!