Jaskinia Malinowska - miejsce, które warto odwiedzić w Beskidzie Śląskim
Podczas wizyty w swoim ulubionym regionie górskim, większość turystów decyduje się zdobywać popularne szczyty górskie. Okazuje się, że atrakcji przyrodniczych jest tu o wiele więcej. Wystarczy wspomnieć, że chętnie odwiedzane przez turystów są jaskinie. Jeśli lubisz niezwykłe górskie przygody to Jaskinia Malinowska w Beskidzie Śląskim powinna być punktem obowiązkowym.
Planując swoją wymarzoną podróż w góry, najczęściej wybieramy te popularne regiony, takie jak Tatry, czy Karkonosze. Wiele wspaniałego kryje w sobie region, jakim jest Beskid Śląski. Przyjeżdżamy tu chętnie o każdej porze roku, by zdobywać popularne szczyty, czy korzystać z różnorodnych atrakcji. Tak się składa, że chętnych na apartamenty w Beskidach jest całkiem sporo. Będąc tu, warto odwiedzić również te mniej znane i mniej popularne miejsca. Zalicza się do nich na pewno Jaskinia Malinowska, której postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej.
Poznaj: 6 najpiękniejszych polskich jaskiń
Jaskinia Malinowska - historia i najważniejsze informacje
Jaskinia Malinowska to miejsce, które cieszy się dużą popularnością wśród turystów, którzy lubią eksplorować atrakcje turystyczne w Beskidach. Jej dokładna lokalizacja to okolice Przełęczy Salmopolskiej, pomiędzy Malinowską Skałą i szczytem Skrzyczne. To bez wątpienia ciekawa opcja na krótką wycieczkę dla każdego miłośnika gór i jaskiń. Znajdują się tu sztuczne ułatwienia, dzięki czemu wędrowanie po niej jest przyjemne i bezpieczne.
Odnosząc się do historii Jaskini Malinowskiej, warto podkreślić, że jest ona znana od bardzo dawna. Warto jest cofnąć się do XV w., kiedy to służyła jako kryjówka oraz miejsce nabożeństw dla husytów, natomiast w XVI i XVII wieku korzystali z niej ewangelicy, którzy wówczas byli prześladowani na Śląsku.
Służyła również w XIX w., jako kryjówka zbójników Ondraszka. Ciekawostkę, związaną z tą jaskinią, stanowi fakt, że niegdyś wejście do niej znajdowało się dużo niżej, nad potokiem Malinka, a obecny otwór został przypadkowo odkryty podczas prac leśnych, ok. 1860/70 roku.
Jaskinia Malinowska to jaskinia typu osuwiskowego, powstała w tzw. zlepieńcach z Malinowskiej Skały i piaskowcach górnych warstw godulskich. Nie ma tu żadnych form krasowych i nacieków. Są za to wąskie i wysokie szczeliny, połączone korytarzami.
O Jaskini Malinowskiej można znaleźć wspomnienia w wielu wybitnych dziełach literackich. Wspominali o niej m.in. Ludwik Zejszner, Bogumił Hoff, W. Friedberg, czy Kazimierz Kowalski.
Zobacz również: Wiosna w górach: Gdzie warto pojechać?
Jak dojść do Jaskini Malinowskiej?
Który szlak wybrać, by dotrzeć do Jaskini Malinowskiej? Jak długa będzie wędrówka? Jaki jest poziom trudności wybranej trasy, która prowadzi do Jaskini Malinowskiej? Aby móc ją zwiedzać, należy udać się w kierunku stoku Malinowa, tuż obok czerwonego szlaku, który prowadzi z Przełęczy Salmopolskiej na Malinową Skałę.
Przez wspomnianą Przełęcz Salmopolską przebiega droga wojewódzka 942 z Wisły do Szczyrku i dalej do Bielska-Białej, dlatego można dojechać tu własnym samochodem, jak i komunikacją publiczną ze Szczyrku i Bielska-Białej.
Stosowane powszechnie określenie „Biały Krzyż” pochodzi od białego, drewnianego krzyża, który jest pewnego rodzaju symbolem Przełęczy Salmopolskiej. Można go podziwiać tuż nad drogą, obok zajazdu “Biały Krzyż”.
Warto podkreślić, że w sezonie zimowym funkcjonują tu dwa wyciągi narciarskie, a w pobliżu znajduje się także Jaskinia Salmopolska, która nie jest udostępniona dla turystów, ze względu na zawaliskowy charakter.
Sprawdź: 5 najlepszych długodystansowych szlaków pieszych w Polsce. Gdzie się wybrać?
Docierając na parking Biały Krzyż należy kierować się czerwonym szlakiem, w kierunku Białego Krzyża. Jest to głównie droga przez las, bez spektakularnych widoków. Po około 30 minutach docieramy do szczytu Malinów, którego wysokość to 1117 m n.p.m. Od tego momentu trasa zaczyna się nieco obniżać w kierunku Malinowskiej Skały. Należy się kierować dalej w kierunku Przełęczy pod Malinowem. Naszym oczom ukażą się tu m.in. widoki na Małe Skrzyczne, Baranią Górę, Malinowską Skałę, Kopę Skrzyczeńską, czy Zielony Kopieniec.
Kierując się stromym zejściem, w końcu naszym oczom ukaże się drogowskaz do Jaskini Malinowskiej. I tu należy skręcić w prawo, by po 50 metrach znaleźć się przed wejściem do jaskini.
Zwiedzanie Jaskini Malinowskiej - jak się po niej poruszać?
Po kilkudziesięciominutowej wędrówce w końcu docieramy do wejścia do Jaskini Malinowskiej, które znajduje się na wysokości 1080 m n.p.m. Ma ono formę szczeliny o głębokości, która wynosi 10 metrów. Aby wchodziło się tu bezpiecznie, w 2019 roku postanowiono zamontować metalowe klamry i drabinki. Tuż przy wejściu znajduje się również tablica informacyjna z planem jaskini.
Decydując się na zwiedzanie Jaskini Malinowskiej dobrze jest założyć odpowiednie ubranie i buty, gdyż często można tu natrafić na kałuże i błoto, a temperatura panująca w jaskini to tylko 6 stopni Celsjusza. Nie ma tu sztucznego oświetlenia, dlatego należy zabrać ze sobą latarkę.
Sieć korytarzy Jaskini Malinowskiej ma 230,5 metra długości (łatwo dostępne jest 40 metrów) oraz 22,7 m głębokości. Największą salą jest tzw. Galeria (w ciągu I), która ma 13,5 m długości, do 1,4 m szerokości i wysokości 9,5 m.
Zaplanuj swój pobyt i sprawdź noclegi w Beskidach:
Będąc w Beskidzie Śląskim, warto odwiedzić to miejsce. Pamiętaj, że przejście w niektórych miejscach wymaga odwagi i dobrej sprawności fizycznej.
Komentarze (1)
Górołaz Całkowity