Jedyna taka noc w roku. Już niedługo wyjątkowe wydarzenie w Lublinie!
Po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, w wielu miastach w Polsce możemy zauważyć stopniowy powrót do wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych, które cieszyły się niezwykłym zainteresowaniem turystów z całej Polski. Nie inaczej jest w przypadku stolicy Lubelszczyzny, w której na początku czerwca, tutejsze ulice opanuje Kultura i to przez duże “K”. Czego mogą spodziewać się mieszkańcy i turyści?
Wydarzenie kulturalne, któremu poświęcamy temat niniejszego artykułu, na pewno należy uznać za kultowe i cieszące się zainteresowaniem turystów i mieszkańców. Noc Kultury, bo o niej mowa, po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa, powraca w takiej formie, jaką dobrze znamy. W nocy, z 4 na 5 czerwca 2022, ulice Lublina zostaną opanowane przez niezwykłe instalacje, wydarzenia kulturalne i dosłownie wszystko, co jest z nią związane. Na Starym Mieście, deptaku i w centralnej części Lublina, należy spodziewać się prawdziwych tłumów.
Sprawdź również: Lubelski Szlak Koziołków. Nowa figurka w zabytkowej części Lublina!
W czym tkwi wyjątkowość Nocy Kultury?
Na samym wstępie warto wyjaśnić, czym tak naprawdę jest ta kultowa Noc Kultury. Jest to wydarzenie, najczęściej organizowane na samym początku czerwca, na ulicach Lublina, znajdujących się w samym centrum miasta. Pierwsza edycja Nocy Kultury odbyła się w 2007 roku.
To pewnego rodzaju “eksplozja” wydarzeń artystycznych w przestrzeni Starego Miasta w Lublinie. Klimat tego wydarzenia tworzą przede wszystkim ludzie. Mają do wyboru kilkaset różnorodnych atrakcji, a wiadomo, że czas jest tu ograniczony. Bo to tylko jedna noc. Na program Nocy Kultury składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze, gdzie propozycje może zgłosić każdy mieszkaniec lub przyjaciel Lublina, oraz produkcje festiwalowe, których producentem są Warsztaty Kultury w Lublinie. Wspólnym mianownikiem jest premierowość i niepowtarzalność prezentowanych sytuacji.
Noc Kultury na pewno można uznać za wyjątkowe święto Lublina – to właśnie tu opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. Przez tę jedną noc w roku, spotykają się tu animatorzy, różne środowiska kulturalne i wszyscy Ci, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.
Poznaj: Wakacyjny weekend w Lublinie - co warto zobaczyć?
Jakie atrakcje przygotowano na najbliższą edycję?
Podczas 16. edycji Nocy Kultury, która odbędzie się 4 / 5 czerwca 2022, każdy będzie mógł skorzystać z naprawdę wyjątkowych atrakcji i wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach.
Noc Kultury w 2022 roku będzie miała wyjątkowy charakter. W związku z wydarzeniami, który rozgywają się za naszą wschodnią granicą, nie zabraknie tu elementów, związanych z Ukrainą.
Jak podkreśla Grzegorz Rzepecki, dyrektor Warsztatów Kultury w Lublinie:
Pragniemy zaznaczyć, że organizując 16. edycję Nocy Kultury podjęliśmy współpracę z ukraińskimi artystami. Są to autorzy instalacji artystycznych pt. Wiosenna dziewczyna (Ylia Hryhoryeva) oraz Olha 1891(Olha Chykalo),które będziemy mogli podziwiać podczas trwania wydarzenia. Nowi mieszkańcy Lublina będą mogli zobaczyć swoich rodzimych artystów. Dodatkowo, w czasie trwania festiwalu, odbędą się spacery po Lublinie z przewodnikiem w języku ukraińskim. Będziemy aktywnie włączać Ukraińców w program wydarzeń, aby wiedzieli, że są ważną częścią naszej społeczności. Nasze rozterki dotyczące festiwali rozwiali sami uchodźcy, którzy uczestniczą w naszych warsztatach czy odwiedzają świetlicę, potwierdzając, że takie wydarzenia z myślą o nich są potrzebne. Możliwość uczestniczenia w życiu kulturalnym Lublina daje im poczucie realnego wsparcia ze strony Polaków. Codzienność i małe radości są naszą szalupą ratunkową w tych trudnych czasach. Wygrywa się wojnę, żyjąc normalnie.
Kilka dni temu ujawnione zostały pierwsze szczegóły, związane z programem 16. edycji Nocy Kultury. Każdy będzie mógł m.in.:
-
podziwiać stado mobilnych, napędzanych siłą wiatru, symbolicznych i kolorowych rajskich ptaków wykonanych przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarosława Koziary;
-
zasmakować raju utraconego: zobaczymy drzewo wiadomości dobrego i złego oraz wielkiego węża;
-
wybrać się na spacer w przeszłość z wybitnym polskim fotografikiem Edwardem Hartwigiem (1909-2003);
-
podziwiać specjalną rzeźbę wykonaną z lodu;
-
będzie można wejść i zanurzyć się w ogromnej ilości tasiemek. Zielona dżungla z pewnością stanie się idealnym tłem do szalonych zdjęć z przyjaciółmi;
-
wziąć udział w projekcji filmów ze szklanych negatywów;
-
wziąć udział w licznych koncertach jazzowych;
-
podziwiać instalację Jarosława Koziary “Wiosna w Browarze”;
-
zobaczyć niezwykłe botaniczne witraże;
-
podziwiać szklane domki - artystyczną wizję baśniowego miasteczka, nad którą fruwają szklane kolorowe ptaki;
-
obserwować taniec w powietrzu;
-
podziwiać niezwykły mural na placu Rybnym;
-
nie zabraknie pięknych słów w maleńkich formach.
Większość wydarzeń i instalacji pojawi się na Starym Mieście w Lublinie, w Bramie Grodzkiej, na placu Rybnym, placu Dominikańskim, w Browarze Perła, w Bramie Złotej, a także na ulicy Jezuickiej. Naprawdę warto jest zarezerwować sobie tę noc 4 / 5 czerwca na obcowanie z kulturą w Lublinie!
Wydarzenie jest bezpłatne!
Już dziś zarezerwuj swój nocleg w Lublinie:
To tylko niektóre szczegóły programu Nocy Kultury. Wszystko wskazuje na to, że będzie tu naprawdę cudownie i wyjątkowo!
Źródło: NocKulturyPL
Komentarze