Jelenia Góra i jej zimowe atrakcje. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

Jelenia Góra i jej zimowe atrakcje. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

Kotlina Jeleniogórska oferuje wiele wspaniałych możliwości, gdy będziemy chcieli spędzić tu swój wolny czas. Prawdziwą perełkę, którą powinien odwiedzić każdy turysta, jest bez wątpienia Jelenia Góra. To nie tylko brama, która wprowadza nas w Karkonosze, ale również miasto, które oferuje wiele wspaniałych zimowych atrakcji dla turystów. Gdzie w związku z tym warto się wybrać i co zobaczyć?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że lubimy wypoczywać w takich miejscach i regionach, które z jednej strony są popularne i piękne, a z drugiej - oferują wspaniałe atrakcje turystyczne, które przyciągają liczne rzesze turystów. Najważniejsza w tym wszystkim jest ich uniwersalność. Na noclegi w górach decydujemy się o każdej porze roku. W sezonie letnim wybieramy wędrówki po najpiękniejszych szlakach w Polsce, a w sezonie zimowym - oddajemy się zimowemu szaleństwu na stokach oraz odwiedzamy zimowe atrakcje dla dzieci i dorosłych. Z takich możliwości mogą skorzystać m.in. Ci turyści, którzy wybrali domki Kotlina Jeleniogórska na miejsce swojego urlopu. Dlaczego warto odwiedzić ten zakątek naszego kraju zimą? Sprawdźmy!


Zobacz koniecznie: Popularne wieże widokowe. Które z nich odwiedzić na Dolnym Śląsku?


Jelenia Góra - najważniejsze informacje


Jelenia Góra jest miastem, znajdującym się w południowo-zachodniej Polsce, w województwie dolnośląskim, w śródgórskiej Kotlinie Jeleniogórskiej, nad rzeką Bóbr. Ciekawostką jest tu fakt, że stanowi ona czwarte, co do wielkości miasto województwa. Otaczają ją Góry Izerskie i Pogórze Izerskie, od północy Góry Kaczawskie, od wschodu przez Rudawy Janowickie, a od południa Karkonosze. Oznacza to, że możemy wybrać noclegi w Karkonoszach, czy kwatery i pokoje w Górach Izerskich, by móc odkryć piękno Jeleniej Góry.



fot. broart / zdjecia.nocowanie.pl

Jelenia Góra, co również warto podkreślić, stanowi jedno z popularnych polskich uzdrowisk. Mowa tu oczywiście o Cieplicach, będących częścią Jeleniej Góry. Tutejsze uzdrowisko ma koncesję na wydobycie wód leczniczych, które są wykorzystywane w leczeniu takich schorzeń, jak: rehabilitacja narządu ruchu, leczenie chorób układu moczowego, leczenie chorób oczu, a także schorzeń ortopedycznych, reumatologicznych i neurologicznych.


Jelenia Góra to jedno z popularnych polskich uzdrowisk. Sprawdź: Sanatoria w Polsce. 7 miejsc, które warto odwiedzić


Do Jeleniej Góry chętnie przyjeżdżamy o każdej porze roku. Jeśli weźmiemy pod uwagę atrakcje Jelenia Góra, to obok uzdrowiska znajdziemy tu liczne instytucje kultury, takie jak chociażby: teatr, filharmonia, muzea, czy kina. Jest to popularne miejsce wśród turystów, jak i ludzi kultury, którzy przyjeżdżają tu, by wziąć udział w spotkaniach, koncertach, czy festiwalach tu organizowanych. Z powodzeniem można się tu wybrać, zarówno na weekend, jak i na dłuższy urlop, by odkryć całą magię tego regionu, również zimą.


Jelenia Góra - atrakcje, które warto zobaczyć zimą


Zgodnie z tym, co zostało wyżej wspomniane, do Jeleniej Góry możemy przyjechać tak naprawdę o każdej porze roku. Obowiązkowy punkt wizyty stanowi tu przede wszystkim Jelenia Góra rynek, na którym to skupia się całe życie miejscowości. Okazuje się, że na tym nie kończy się jednak atrakcyjność Jeleniej Góry. Jeśli mamy ochotę wybrać się tu zimą, to na pewno nikt nie będzie się tu nudził. Jelenia Góra oferuje atrakcje dla dzieci i nie tylko. Co w związku z tym warto zobaczyć?


  • Wyciągi narciarskie w pobliżu Jeleniej Góry


Skoro zima, to jasne wydaje się to, że lubimy spędzać czas aktywnie - na nartach. Co prawda, atrakcje Jeleniej Góry nie oferują takiej możliwości, ale jej okolica już jak najbardziej. Wystarczy wybrać się zaledwie 8 km od stacji Jelenia Góra centrum, by skorzystać z usług dwóch świetnie przygotowanych wyciągów narciarskich.



fot. woodypino / pixabay.com, CC0

Przeczytaj również: Nauka jazdy na nartach. Jakie stoki wybrać?


Jeden z nich znajduje się w Dziwiszowie, natomiast drugi to Ośrodek Narciarski Kompleks Osówka. Trasy są świetnie przygotowane, oświetlone i odpowiednio ratrakowane. Można z nich korzystać praktycznie przez cały dzień.


  • Bobrowe Skały w pobliżu Jeleniej Góry


Gdy weźmiemy pod uwagę atrakcje Jeleniej Góry i okolicy, to zauważymy wiele możliwości uprawiania turystyki pieszej. Jednym ze szczególnie polecanych miejsc w tym regionie, na pewno będa Bobrowe Skały, które znajdują się w odległości około 13 km od Jeleniej Góry. 


Są to granitognejsowe skały, znajdujące się na północno-wschodnim stoku góry Ciemniak (699 m n.p.m.), we wschodniej części Kamienickiego Grzbietu w Górach Izerskich. Od strony północnej tworzą ścianę skalną o wysokości około 25-30 m. Stanowią świetny punkt wspinaczkowy, oferując kilkadziesiąt ubezpieczonych dróg wspinaczkowych.



fot. StockSnap / pixabay.com, CC0

Po metalowych schodkach możemy wejść na szczyt tej formacji skalnej, gdzie znajduje się punkt widokowy na Karkonosze. Świetnie widoczna jest przede wszystkim ich zachodnia część oraz Kotlina Jeleniogórska, a w oddali Rudawy Janowickie.


Lubisz odkrywać wspaniałe formacje skalne? Sprawdź koniecznie: Najpiękniejsze formacje skalne w Polsce. Gdzie się wybrać?


  • Zabytki Jeleniej Góry, które robią wrażenie zimową porą


W naszym zestawieniu nie mogło oczywiście zabraknąć zabytków tego pięknego miasta. Wszystko skupia się w punkcie, jakim jest Jelenia Góra Stare Miasto. I to właśnie stąd powinniśmy rozpocząć odkrywanie uroków tego dolnośląskiego miasta. 



fot. Nocowanie.pl

Znajdziemy tu m.in. ratusz, pochodzący z XVIII wieku, fontannę Neptuna, czy czerwonego jelenia, będącego największą atrakcją wśród turystów, których pasją są zdjęcia. Naszą uwagę na pewno zwróci zabytkowy tramwaj, który symbolizuje historię XIX-wiecznych tramwajów, kursujących niegdyś pomiędzy dworcem a obecnymi Cieplicami. Zabytkowy tramwaj obecnie pełni funkcję kiosku z pamiątkami.


Do pozostałych i wartych uwagi atrakcji, należy zaliczyć przede wszystkim Basztę Grodzką, Basztę Zamkową, z których możemy podziwiać wspaniałą panoramę Karkonoszy. Jeśli znajdziecie się na ulicy 1 Maja, to warto jest zwrócić uwagę na zabytkowe kamieniczki, w których znajdują się liczne lokale handlowo-usługowe.


Poznaj: 10 najciekawszych atrakcji na Dolnym Śląsku


Jako, że miasto charakteryzuje się niezwykłą i bogatą historią, to znajdziemy tu również liczne obiekty sakralne, z których najbardziej znane to katedra św. Erazma i Pankracego, kaplica św. Anny, cerkiew prawosławna św. Piotra i Pawła oraz sanktuarium pod wezwaniem Podniesienia Krzyża Świętego. Najstarszą budowlą sakralną w regionie jest katedra, natomiast prawdziwą perełkę architektoniczną - sanktuarium.


Sprawdź noclegi w Jeleniej Górze:



Mieszkanie Agatka

Mieszkanie Agatka

Jelenia Góra, ul. Różyckiego

Apartamenty Jelenia Góra 10
Hotel Caspar

Hotel Caspar

Jelenia Gora, ul. Plac Piastowski

Hotele Jelenia Gora 9.8



Jak widać, ta prawdziwa perełka Kotliny Jeleniogórskiej sprawdzi się idealnie na każdą porę roku. Niezwykle ważne jest to, że stanowi ona dodatkowo świetny punkt wypadowy do eksplorowania Karkonoszy, Góry Kaczawskich, Gór Izerskich, czy Rudaw Janowickich.




Następny artykuł Kampinoski Park Narodowy....

Komentarze (2)

Hhh

Wyciag w Dziwiszowie chyba od dawna juz nie dziala?

gietki81

Autor tekstu chyba nie był w Jeleniej Górze, ja jako mieszkaniec napewno nie nazwałbym Jeleniej perełką. A skoro mowa o atrakcjach, to kilka naprawdę godnych uwagi zostało pominiętych.

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!