Jesień w CSW Gdańsk

Jesień w CSW Gdańsk

Jesień tuż tuż. Jednak nie wszystkim ta pora roku dobrze się kojarzy. Więc zamiast siedzieć w domu z kubkiem herbaty w ręku i myślami odpływającymi w coraz groźniejszych kierunkach warto wyjść z domu. Jesień w CSW Gdańsk, zapowiada się bardzo ciekawie.

WARSZTATY JESIENNE
01.09 - 14.10.2010

Od poniedziałku do czwartku w godz. 12.00-15.00

Miejsce: LKW Gallery, studio warsztatowe w tirze zakleszczonym pod wiaduktem przy ul. Szopy w Gdańsku, obiekcie Galerii Zewnętrznej Miasta Gdańska Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia

Todos Juntos! (Wszyscy razem!) to warsztaty skierowane do grup zorganizowanych. Koncentrują się na zagadnieniach związanych z edukacją obywatelską oraz są wprowadzeniem w kulturę współczesną. Pod kierunkiem doświadczonych pedagogów, badaczy kultury, filozofów i artystów przygotowują do aktywnego, odpowiedzialnego, krytycznego i twórczego uczestnictwa w społeczeństwie.

Zajęcia proponowane w ramach programu "Todos Juntos":
Genderator wniosków – warsztaty genderowe
Dialog reklamy z kulturą – stereotypy do złamania?
Schody komunikacyjne – komunikacja i współpraca
Media - sztuka - komunikacja – analiza mediów
Podchody.Art – gra miejska ze sztuką współczesną
Atrakcje wizualne – iluzja, perspektywa, światło

 

 

Wojciech Stamm
MISTYCY – LITERACI – WARIACI
23.09.2010, godz. 19:00

Kurator: Paweł Konjo Konnak
Koordynator cyklu: Berenika Podrucka

W roku 2010 rozpoczynamy cykl comiesięcznych spotkań autorskich pt. „MISTYCY – LITERACI – WARIACI”. Celem tego swoistego happeningu metafizyczno-społecznego jest zapoznanie się z twórczością istotnych postaci z kręgu literackiej alternatywy. Zaproszeni autorzy reprezentują różne formy obecności w tzw. literaturze podziemnej. Łączy ich jedno – niezgoda na świat zastany i kontestacja represyjnej rzeczywistości społeczno-politycznej. Zebranie tych barwnych postaci stworzy nową perspektywę oceny literatury publicznie nieakceptowanej lat 80. i 90.


MIRROR ERROR
01.09 -15.10 środa, godz. 16:00-18:00

W nawiązaniu do ściany luster otaczającej wiadukt, pod którym jest zakleszczona LKW Gallery, Marek Elsner, poruszając się w obszarze sztuk plastycznych, proponuje podjęcie tematu Mirrror Error. „Niewidzialna brama” Front Studio łączy w sobie minimalistyczną architekturę i bogactwo symbolicznego przekazu. Podobnie zajęcia będą odwoływały się do kulturowych metafor lustra, eksplorowały relację tego, co na zewnątrz i tego, co znajduje się po drugiej stronie lustra. Przez kolejnych siedem spotkań zapoznamy się z rzeźbą, obiektem, instalacją. W pracę z przestrzenną formą plastyczną zostanie włączony ruch i dźwięk

Zapisy: bezpośrednio w LKW Gallery od poniedziałku do piątku w godz. 12.00-18.00
Tel.: 502 047 889, e-mail: autoart.lkwgallery@gmail.com

 

TACY jesteśmy - SO sind wir
04.09 - 10.10.2010
Kurator ze strony niemieckiej:
Detlef Stein
Kurator ze strony CSW Łaźnia: Agnieszka Wołodźko

Wystawa, przygotowywana w ramach współpracy miast partnerskich Gdańska i Bremy, prezentująca fotografie-autoportrety powstałe podczas warsztatów „Kraina Kreatywności” oraz fotografie wykonane w ramach projektu społeczno-edukacyjnego prowadzonego przez Michaela Weissera z Bremy pt. „SO sind wir” – „TACY jesteśmy”. Artysta prowadził z młodzieżą niemiecką zajęcia mające formę castingu, podczas których zespół profesjonalnych charakteryzatorów, stylistów i fryzjerów pracował wraz z młodymi ludźmi nad ich wyglądem zewnętrznym, pomagając im uzyskać efekt wizualny, najlepiej ich zdaniem wyrażający własny charakter i przekonania. Jest to więc ekspresja siebie poprzez wygląd, uzyskana za pomocą profesjonalnych środków temu służących. W następstwie takich sesji powstały portrety fotograficzne młodzieży, drukowane na płótnie i naciągnięte na blejtram. Do portretów dołączone są wypowiedzi portretowanych na temat życia, wyznawanych wartości, postrzegania świata.

 

Oba projekty – „Kraina Kreatywności” oraz „SO sind wir”  znakomicie się uzupełniają, prezentując dwa nieco odmienne podejścia do kreowania siebie, własnego wizerunku przez młodych ludzi.

Partnerem przy organizacji wystawy jest bremeńskie biuro projektu BREMER KUNST FÜR PARTNERSTÄDTE.

 

3-5 września, Finissage wystawy

Kuratorzy: Aleksandra Księżopolska, Agnieszka Kulazińska

Pokaz filmów Jonasa Mekasa:

Piątek 3 września

19:00-  Sceny z życia Andy Warhola, 36 min
Wspomnienia z podróży na Litwę, 82 min

Sobota 4 września

18:00 - Dzienniki, zapiski & szkice, czyli Walden, 3h

Niedziela 5 września

17:00 - Kiedy szedłem przed siebie, widziałem króciutkie mgnienia piękna,285 min

 

Jonas Mekas, to jeden z najważniejszych artystów litewskich, działający w USA. Należy do nowojorskiej awangardy filmowej. Był współtwórcą pierwszej spółdzielni niezależnych filmowców w Stanach Zjednoczonych, która przekształciła się w jedno z największych i najważniejszych na świecie archiwów filmu awangardowego - Anthology Film Archives. Był także aktywnym krytykiem i założycielem periodyku o filmie awangardowym "Film Culture". W swoich filmach dokumentował codzienne życie bohemy nowojorskiej, min: Yoko Ono, Andy Warhola czy Johna Lennona.


Prezentowane filmy cechują się niepowtarzalnym językiem filmu eksperymentalnego, dzienników zwanych ‘personal cinema’ – kina intymnego, przeciwieństwa kina sensacji. Jego obrazy są szorstkie, poprzerywane, często nieostre, przeciwieństwo wymuskanych filmów z Hollywood.

Następny artykuł XI Międzynarodowy Plener...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!