Jesień w górach. Kamienna lawina w Tatrach, ekstremalny mróz na Śnieżce

Jesień w górach. Kamienna lawina w Tatrach, ekstremalny mróz na Śnieżce

Jesień, jak na tę porę roku przystało, potrafi zaskakiwać pogodowo. Jednego dnia mamy do czynienia z piękną polską złotą jesienią, by na następny dzień doświadczyć arktycznego chłodu i opadów śniegu. O ekstremalnej temperaturze podczas minionego weekendu, możemy mówić w przypadku Śnieżki. W Tatrach z kolei pojawiło się niebezpieczne zjawisko, mogące zagrozić zdrowiu, a nawet życiu turystów.

Przy sprzyjającej pogodzie chętnie podróżujemy do popularnych miejscowości górskich w Polsce. Ostatnie weekendy przyzwyczaiły nas do naprawdę dużego zainteresowania turystów. Standardowo, z największym oblężeniem mieliśmy do czynienia w Tatrach oraz w Karkonoszach. Każdy, kto miał przyjemność wypoczywać podczas weekendu w którymś z tych regionów, mógł zaobserwować lub doświadczyć ekstremalnych zjawisk związanych z pogodą oraz z siłami natury. W roli głównej wystąpiła tu Śnieżka oraz okolice Morskiego Oka.


Przeczytaj również: Urlop w górach. TOP 5 szczytów Korony Gór Polski, które warto zdobyć


Niebezpieczna kamienna lawina w Tatrach...


W miniony piątek (22 października 2021) mieliśmy do czynienia z bardzo niebezpiecznym zjawiskiem, które wystąpiło w okolicach Morskiego Oka. Zimowa aura przyzwyczaiła nas do tego, że często występują niezwykle niebezpieczne lawiny. Okazuje się, że mamy z nimi do czynienia nie tylko w sezonie letnim, ale również teraz, gdy jesień w górach zadomowiła się na dobre.


Z rejonu Mięguszowieckich Szczytów, w kierunku Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami, podczas minionego weekendu zaczęły spadać ogromne bloki skalne. Tego typu zjawisko określone zostało jako kamienna lawina. Szacuje się, że w tym przypadku mogło się oderwać nawet 100 metrów skalnej ściany. W zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał. Moment zejścia lawiny został zarejestrowany przez jednego z turystów, a film pojawił się w internecie. 



Źródło: Tatromaniak

W opinii ratowników TOPR, miejsce to jest uznawane za szczególnie niebezpieczne w Tatrach. Tego typu sytuacja nie wydarzyła się po raz pierwszy. Żleb, którym spadały kamienie, nazywany jest przez taterników "Maszynką do mięsa".


Warto zachować ostrożność podczas naszych tatrzańskich wypraw.





Sprawdź oferty noclegów w Zakopanem


...i ekstremalne wartości temperatur na najwyższym szczycie w Karkonoszach!


Z Tatr przenosimy się w Karkonosze, w których podczas minionego weekendu mieliśmy do czynienia z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które w szczególności odczuły osoby, które w tym czasie zdobywały najwyższy szczyt w tym regionie, czyli Śnieżkę.



fot. Nocowanie.pl

W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z niezwykle silnymi porywami wiatru. W górach wiał halny, co można było również odczuć na Śnieżce, na którą w sobotę zawitała zima. O tym, jakie warunki pogodowe tu panują, nawet w upalne dni, wie chyba każdy. Dało się to również odczuć teraz. Na Śnieżce temperatura wyniosła -4.2 st. C, ale przy wietrze 83 km/h i wilgotności 98 proc. można było odczuć wartość aż -35.55 st. C. A wszystko przez kumulację bardzo silnego wiatru, niskiej temperatury oraz wilgoci w powietrzu, co musiało przełożyć się na subiektywne odczucie chłodu.





Wybierz dla siebie najlepszy nocleg w Karpaczu


Warto podkreślić, że tego typu sytuacje mogą się powtarzać. Warto w związku z tym zachować szczególną ostrożność, jeśli mamy w planach górskie wyprawy.




Następny artykuł Urlop w winnicy! Musisz...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!