Jesienne podróże Polaków. Jak wygląda zainteresowanie noclegami?
Koniec wakacji 2022 tuż-tuż. Wielu z nas, na swój wymarzony wypoczynek wybiera również miesiące poza sezonem - przede wszystkim wrzesień i październik. Jest to spowodowane faktem, że jest taniej, a i ruch turystyczny jest ograniczony, dzięki czemu możemy w pełni korzystać z uroków danej miejscowości. Koniec wakacji to dobry moment na zaplanowanie wyjątkowej podróży. Jak wygląda zainteresowanie noclegami we wrześniu?
Dopiero co zakończony długi weekend sierpniowy przyniósł naprawdę dobre wyniki, jeśli chodzi o wypoczynek Polaków. Tłumy można było spotkać m.in. w Zakopanem - szacuje się, że było tu więcej osób niż podczas Sylwestra. W przypadku miejscowości nadmorskich, chętnie wybierane były przede wszystkim Międzyzdroje, Władysławowo, czy Trójmiasto.
Szacuje się, że od tego momentu, zainteresowanie wakacyjnymi wyjazdami zacznie spadać. Jest to spowodowane przede wszystkim faktem, że większość Polaków jest już po wakacjach. Inni z kolei czekają na ten właściwy moment, by rozpocząć swój urlop we wrześniu. I wszystko wskazuje na to, że powinni mieć do czynienia z piękną pogodą, dużo niższymi cenami i zdecydowanie mniejszym ruchem turystycznym.
Zobacz koniecznie: Koniec wakacji. Jak odpowiednio wykorzystać swój wolny czas?
Gdzie będziemy podróżować we wrześniu?
Ostatnie lata pokazały nam, że wrzesień to ten miesiąc w roku, kiedy to do głosu dochodzą miejscowości górskie. Zainteresowanie morzem spada, a na szlakach górskich pojawia się zdecydowanie większa grupa turystów. Przeważają tu przede wszystkim krótkie, kilkudniowe wyjazdy, jednak są i tacy, kiedy to właśnie we wrześniu zaplanowali swój tygodniowy lub dłuższy urlop.
O ile przez ostatnie 3 miesiące ulubionym kierunkiem wyjazdów było morze i województwa pomorskie oraz zachodniopomorskie, to wśród osób planujących wyjazdy na wrzesień większym zainteresowaniem cieszą się południowe regiony kraju, jak wynika z danych polskiego serwisu turystycznego Nocowanie.pl, odwiedzanego w sezonie nawet przez 4 mln użytkowników miesięcznie.
W sezonie letnim, bezapelacyjnym liderem były przede wszystkim miejscowości nadmorskie. Przypomnijmy, że w czołowej 20. były tylko dwie miejscowości z gór - Karpacz i Zakopane. Obecnie, trend ten zaczyna się zmieniać i coraz większe jest zainteresowanie podróżowaniem w góry - wśród 5 najczęściej wyszukiwanych miejscowości aż 4 położone są górach, a najpopularniejsze dotychczas Władysławowo zostało zdeklasowane przez Zakopane.
W województwie małopolskim, swój urlop zamierza spędzić niemal 30% turystów. Zainteresowanie morzem zmalało z kolei z 70% do około 37%. To pokazuje, że na plażowanie decyduje się już dużo mniej osób.
Wśród wyszukiwań zakwaterowania na wrzesień połowę stanowią miejscowości górskie. Władysławowo spadło z pierwszej pozycji na szóstą, a jego miejsce zajęło Zakopane. Na drugie miejsce z szesnastego przeniósł się Karpacz. Trzecią miejscowością, w której turyści najczęściej szukają zakwaterowania, jest Kołobrzeg, czwartą Szczawnica, a piątą Szklarska Poręba.
Tutaj znajdziesz popularne noclegi w górach:
Ile zapłacimy za noclegi we wrześniu?
Od wielu lat, wśród turystów panuje przekonanie, że po wakacjach jest zdecydowanie taniej. I tak jest w rzeczywistości. Na podstawie wpłaconych zaliczek, można dojść do wniosku, że średnia cena noclegu spadła ze 105 zł od osoby za dobę do około 74 zł od osoby za dobę.
Polacy chcą w ten sposób przedłużyć swoje wakacje, cieszyć się wspaniałymi warunkami i przede wszystkim - wypocząć taniej i wszechobecnej ciszy i spokoju. Na 7-dniowy pobyt zamierza się zdecydować 14% turystów, na 2-dniowy pobyt ponad 20% turystów, a na nocleg przed 3 doby - 15% osób. To pokazuje, że na zdecydowanie dłuższe urlopy, decydowaliśmy się przede wszystkim latem. Obecnie jest to krótki, najczęściej weekendowy wyjazd, który pozwoli przez chwilę zapomnieć o szarej codzienności.
Na terminy wrześniowe najwięcej zapytań - aż 41 proc. - dotyczy dwojga dorosłych. Liczba poszukujących zakwaterowania par z jednym dzieckiem spadła w porównaniu z wakacjami do 8,5 proc., a z dwojgiem do 7 proc. Liczba osób chcących wyjechać samotnie wzrosła z 1,5 proc. aż do 6 proc.
Jeśli jednak wolisz wypoczynek nad wodą, to tu znajdziesz najlepsze noclegi nad morzem:
Które kategorie obiektów cieszą się największym zainteresowaniem?
W tej kwestii, co warto podkreślić, niewiele się zmieniło, w porównaniu do kończących się wakacji. Niezmienną popularnością w dalszym ciągu cieszy się zakwaterowanie w kwaterach i pokojach, którego poszukuje 35% turystów, a także w domkach, których dotyczy 26% wyszukiwań. Noclegami w hotelach i ośrodkach SPA jest zainteresowanych niecałe 2% wyjeżdżających.
Komentarze