Jesienne wędrówki po Czeskich Beskidach
Park krajobrazowy Beskidy jest największym obszarem chronionym w Republice Czeskiej, w którym można znaleźć pozostałości pierwotnych puszczy karpackich, malownicze łąki i stare pastwiska oraz podziemia pełne pseudokrasowych elementów. To doskonałe miejsce na jesienne wędrówki po górskich szlakach, zapewniające przepiękne widoki i spotkania z naturą.
Zapraszamy na wędrówkę po jednym ze szlaków Czeskich Beskidów. Trasa liczy 8 kilometrów i prowadzi z Pustevny, po zboczach Čertova Mlýna (1205 m n.p.m), aż do górskiego schroniska na Martiňáku. Podczas wędrówki turyści poznają ciekawostki o lokalnej faunie i forze, skarbach miejscowych lasów, kryjówkach partyzantów oraz słuchają opowieści o miejscu, które odwiedził sam diabeł.
Motywem przewodnim szlaku turystycznego jest „diabelski stół” (Čertův stůl), czyli unikalne formacje skalne na szczycie góry Diabła. Z tablic informacyjnych dowiadujemy się jak powstał „diabelski stół”, poznajemy również ciekawy opis okolicy, który pozwoli w pełni odkrywać uroki Beskidu.
Ścieżka przyrodnicza prowadzi nas po czerwonym szlaku turystycznym i oznakowanej trasie rowerowej, która zimą wykorzystywana jest jako szlak narciarstwa biegowego. Dzięki niewielkiej różnicy wysokości nadaje się nawet dla rodzin z dziećmi. Prowadzi z Martiňáku, przez południowo-zachodnie wzgórza Čertova Mlýna, obok jeziora Morskie Oko na Pustevny. Szlak turystyczny prowadzi w obu kierunkach.
Do pierwszej tablicy informacyjnej na Pustevnach można dojechać kolejką linową z Trojanovic, samochodem lub autobusem z Rožnova pod Radhoštěm i Prostřední Bečvy. Na Pustevnach znajduje się płatny parking, przy którym rozpoczyna się także drugi szlak turystyczny na Radegat – wzgórze kojarzone szczególnie z dobrym czeskim piwem.
Ścieżka odgrywa również rolę edukacyjną. W trakcie zwiedzania dowiadujemy się o dawnych pustelnikach, bacówkach i schroniskach, życiu wokół Morskiego Oka. Otrzymujemy również informacje dlaczego w rezerwacie przyrody Kněhyně-Čertův Mlýn są suche drzewa, o osuwiskach ziemi i o diable, który zmienia kształt miejscowych gór. Tablice informacyjne podają opis wydarzeń historycznych z czasów Czechosłowackiej partyzanckiej brygady Jana Žižky i jej wędrówki ze Słowacji do Čertovego Mlýna.
Beskidy zachwycają szczególnie jesienią, ponad 70 procent powierzchni parku krajobrazowego stanowią lasy pełne buków, jaworów, jodły alpejskiej i wiązów, które o tej porze roku nabierają złocistoczerwonego koloru. Znaczenie Beskidów podkreśla też fakt, że znajduje się tu aż 57 obszarów ochrony przyrody, w tym 7 krajowych rezerwatów oraz 24 pomniki przyrody.
Komentarze