Jesienne wyjście w góry. O czym warto pamiętać?
Sezon jesienno-zimowy, który za pasem, obfituje w wiele wspaniałych podróży. Są to przede wszystkim wyjazdy w góry. Chętnie spacerujemy po szlakach, zdobywając szczyty lub też przemierzamy doliny - wszystko w celu podziwiania niezwykłej panoramy gór. Są jednak pewne kwestie i rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę podczas jesiennych wyjść w góry. O czym warto pamiętać?
Nie da się ukryć, że jesienne wyjazdy w góry przeważają wśród turystów, którzy zaplanowali spędzić swój urlop we wrześniu, październiku lub listopadzie. Nawiązując do statystyk, prezentujących najpopularniejsze miejscowości górskie, warto wspomnieć, że najchętniej wybieranymi miejscowościami górskimi będą: Zakopane, Karpacz, Szczawnica, Szklarska Poręba, czy Wisła. Nikogo to nie powinno dziwić, w szczególności, że regiony górskie i te miejscowości, zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem polskich turystów.
Jak widać, spora część osób postanowiła sobie przedłużyć wakacje, wybierając głównie miejscowości górskie. Nie oznacza to, że w miejscowościach nadmorskich, czy popularnych polskich miastach będą “pustki”. Może nie będzie takich tłumów, jak podczas wakacji, ale zainteresowanie Władysławowem, Kołobrzegiem, czy też Krakowem, Warszawą i Wrocławiem, w dalszym ciągu utrzymuje się na naprawdę wysokim poziomie.
Powracając do tematu, zanim wybierzemy się na jesienny urlop w góry, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, które w szczególności przydadzą się, gdy najdzie nas ochota na zdobywanie popularnych górskich szczytów.
Przeczytaj koniecznie: Nieodkryte szlaki w Beskidach. Gdzie warto się wybrać?
Co warto wiedzieć podczas jesiennych wyjść w góry?
Przygotowana przez nas lista może nie jest zbyt długa, ale znajdują się tu najważniejsze kwestie, które mogą być szczególnie pomocne podczas jesiennych wędrówek po górach. Co to takiego? Sprawdźmy!
-
Zmienne warunki pogodowe
fot. 12019 / pixabay.com, CC0
Rozpoczynamy od niezwykle istotnej kwestii, czyli pogody w górach. Nie da się ukryć, że lato powoli zbliża się ku końcowi. Jest to widoczne również w miejscowościach górskich. Ubiór większości turystów bardziej przypomina ten jesienny lub nawet zimowy. I nie ma co się dziwić, bo w ostatnich dniach, w Tatrach, mieliśmy do czynienia z opadami śniegu.
Niemożliwe? A jednak. Wystarczy wspomnieć, że na Łomnicy, czy na Kasprowym Wierchu spadło kilkanaście centymetrów śniegu. Pomimo tego, że w Zakopanem temperatura utrzymywała się na poziomie 12 stopni Celsjusza, to na szczycie Kasprowego Wierchu osiągnęła wartość kilku stopni poniżej 0. Warto pamiętać, że warunki panujące w miejscowości, są najczęściej zupełnie odmienne od tego, z czym będziemy mieć do czynienia podczas zdobywania szczytów. Warto zabrać ze sobą cieplejsze ubrania i odpowiednie obuwie, a czasem również raki - miejscami może być naprawdę zimno i ślisko - warto w związku z tym zadbać o nasze bezpieczeństwo.
Jak zapowiada się pogoda na październik? Więcej informacji: Pogoda na październik 2022 w Polsce, w górach, nad morzem
-
Podniesiony poziom wód
Intensywne opady deszczu, z którymi mamy do czynienia jesienną porą, bardzo często powoduje podniesienie poziomu górskich potoków, a nawet wodospadów. Po niektórych trasach górskich płynie woda, a potoki górskie przybierają na sile, dzięki podwyższonemu poziomowi wody.
Wędrówka po niektórych szlakach może być utrudniona. Niektóre trasy ze względu bezpieczeństwa, mogą zostać zamknięte, a na większości zalega duża ilość błota i wody. Warto w związku z tym śledzić bieżące komunikaty publikowane przez TOPR lub parki narodowe, które znajdują się na terenie danego regionu górskiego. Dobrą opcją jest zawsze wybór alternatywnej i bezpiecznej trasy, która pozwoli nam podziwiać piękno gór.
-
Wcześniej zapadający zmrok
Przed nami niezwykle ważny fakt, który zaskoczył niejednego wytrawnego miłośnika gór. Jak dobrze wiadomo, im bliżej jesieni, tym dni zdecydowanie krótsze. Podobnie jest w przypadku gór. Jeżeli mamy w planach długie wędrówki po górach, to warto tak rozplanować trasę, by zakończyć ją tuż przed zmrokiem. Warto podkreślić, że w przypadku niesprzyjającej pogody i dużego zachmurzenia, ściemniać może się już dużo wcześniej. O tym, jak zaskakuje zmrok, mogliśmy się już niejednokrotnie przekonać na trasie prowadzącej do Morskiego Oka, kiedy to zaskoczonych turystów, musiało sprowadzać Tatrzańskie Ochotnie Pogotowie Ratunkowe.
-
Uwaga na dzikie zwierzęta!
Sezon jesienno-zimowy ma to do siebie, że popularne szlaki górskie są nieco mniej oblężone, niż ma to miejsce podczas wakacji. Powoduje to również wzmożoną aktywność zwierząt, które żyją w swoim naturalnym środowisku. Szczególnie niebezpieczne mogą okazać się niedźwiedzie brunatne, które gromadzą tłuszcz przed zapadnięciem w sen zimowy (w grudniu), czy też żmije zygzakowate, które występują w prawie każdym regionie górskim, a na szlakach mogą łapać ostatnie promienie słońca. Ich nadepnięcie może spowodować, że broniąc się, po prostu nas ukąsi. Żmije to jedyne jadowite węże w Polsce.
Zobacz: Bezpieczeństwo w górach. Na co należy uważać?
-
Zabierz ze sobą odpowiedni ubiór i sprzęt
Ta kwestia została już krótko wspomniana na samym początku, jednak warto jest ją nieco bardziej rozwinąć. Odpowiedni ubiór i sprzęt podczas jesiennych wyjść w góry, jest niezwykle ważny, właśnie przede wszystkim ze względu na zmieniające się warunki pogodowe. Niezbędne w takim przypadku jest odpowiednie, ocieplone i nieślizgające się obuwie, bieliznę termoaktywną, kalesony/legginsy, polary, swetry puchowe, czapkę, rękawiczki, kije, ułatwiające wędrówkę, termos na ciepłe napoje. Czasem konieczne może okazać się zabranie ze sobą raków, gdyż w pewnym fragmentach gór, może być naprawdę ślisko.
Sprawdź również: Co zabrać ze sobą w góry?
Noclegi w górach
Jeśli planujesz jesienny wyjazd w góry, to wiedz, że każdy region górski, ma doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Zarówno w Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach, Pieninach, czy Beskidach, każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Do najpopularniejszych kategorii noclegów, należy zaliczyć przede wszystkim kwatery i pokoje, domki oraz pensjonaty. Na uwagę zasługuje fakt, że jesienią jest zdecydowanie taniej, a i o znalezienie wymarzonego noclegu jest zdecydowanie taniej.
A jeżeli już o cenach mowa, to warto zaznaczyć, że opłaty za nocleg w górach, rozpoczynają się już od 40 zł od osoby za dobę. Średnia cena wynosi 150 zł. Wszystko tak naprawdę uzależnione jest od sezonu. W weekendy może być nieco drożej.
Już dziś zarezerwuj swój wymarzony nocleg w górach
Mamy nadzieję, że podczas jesiennego wypoczynku w górach, weźmiecie sobie przygotowane przez nas zasady do serca. Warto spędzić ten czas miło i przede wszystkim - bezpiecznie i bez żadnych przygód.
Komentarze