Jeziorak leży na Pojezierzu Iławskim. Dzieli się na Mały i Duży. Brzegi Małego w całości okala Iława.
Rekordowe jezioro
Jeziorak jest najdłuższym, bo ok. 28 kilometrowym jeziorem w Polsce i szóstym pod względem powierzchni - 34,60 km2. Połączony jest przez jezioro Dauby z Kanałem Elbląskim uznanym za pomnik historii, a w 2007 r. za jeden siedmiu cudów Polski. Długość Kanału to ponad 84 km, z odgałęzieniami - ponad 151 km. Na Kanale od Ostródy do Elbląga znajduje się aż 5 pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, Całuny) i 2 śluzy (Miłomłyn i Zielona). Pochylnie na Kanale Elbląskim są jedynymi czynnymi na świecie!
Bogactwo fauny
Jeziorak zasobny jest w różne gatunki ryb. Złowić w nim można lina, suma, sandacza, tołpygę, szczupaka, węgorza, karasia, leszcza, płoć, karpia, okonia, jazgarza, ukleję, krapa i miętusa. Istny raj dla wędkarzy!
Także ornitolodzy będą zadowoleni z Jezioraka. Nie powinni mieć problemu z obserwacją takich ptaków, jak kaczki, łyski, perkozy, bąki, bączki, błotniaki stawowe, trzcinniczki, a nawet bielika i rybołowa.
Na jednej z wysp Jezioraka - Polajńskiej Kępie gnieżdżą się kormorany, czaple i żurawie, a także ptaki bardziej pospolite, jak łabędzie, mewy i kokoszki.
Od niedawna w Jezioraku zaczęły się pojawiać raki, co świadczy o czystości wód.
Mnogość wysp
Na Jezioraku znajduje się 16 wysp, a według innych danych 18 lub nawet więcej! Być może twórcy tych danych niewielkie kępy uznawali za wyspy? Tak czy inaczej wysp jest sporo, w tym największe Wielki Ostrów, zwany też Wielką Żuławą i Wielki Bukowiec. Wielka Żuława jest największą śródlądową wyspą w Polsce. To właśnie na niej w latach 70-tych kręcono w 1974 r. film "Gniazdo" w reżyserii Jana Rybkowskiego. A dokładniej w pobliżu reliktów wczesnośredniowiecznego grodu pruskiego na Wielkiej Żuławie. Na potrzeby scenariusza wybudowano na wyspie gród drewniany wraz z podgrodziem oraz mostem prowadzącym na wyspę. Budowle te zostały rozebrane kilka lat po realizacji filmu. A film opowiada o początkach państwa polskiego na podstawie losów Mieszka I z okresu Bitwy Pod Cedynią.
Zbigniew Nienacki
Nad północnym brzegiem Jezioraka leży wioska Jerzwałd, w której od 1967 r. mieszkał Zbigniew Nienacki. Największą sławę przyniosła mu seria powieści dla młodzieży o przygodach Pana Samochodzika, muzealnika-detektywa. Jerzwałd w swojej twórczości zmienił nazwę wsi na Skiroławki - przeczytaj koniecznie "Raz w roku w Skiroławkach".
A wracając do Jezioraka, jezioro jest tematek książki "Nowe przygody Pana Samochodzika", gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej.
bardo piękne jezioro położone nad piękną miejscowością Iława
Piękne ale wymagające najdłuższe jezioro w Polsce. Wygodę żeglowania zapewniają 3 ekomariny, pomosty cumownicze w popularnych miejscach Jezioraka, statek śmieciarka.