Kiedyś...
W średniowieczu Mrągowo otaczał wał ziemny z fosą. Z wyjątkiem strony północnej nad osadą były jeziora (Czos i 2 Magistrackie - Małe i Duże) połączone kanałami. Jezioro Duże Magistrackie istniało do końca XIX wieku. Obecnie w tym miejscu znajduje się targowisko, a po osuszonym jeziorze pozostał ślad niedaleko - podmokły teren. Jezioro Małe Magistrackie to obecnie jezioro Magistrackie.
A skąd pochodzi nazwa jeziora? Od magistratu miejskiego. Łowienie ryb w małych jeziorach przysługiwało dawniej wyłącznie członkom magistratu miejskiego. W roku 1808 rada miejska zniosła to prawo. O dawnym przywileju przypomina tylko nazwa jeziorka.
i dziś...
Jeziorko Magistrackie znajduje się w samym centrum Mrągowa. Jest jednym z ulubionych miejsc spacerowych i rekreacyjnych Mrągowian i przyjeżdżających do miasta turystów. Smacznie zjeść można w kilku barach położonych nad jeziorem. Dzieci będą doskonale bawić się na placu zabaw oraz na siłowni pod chmurką.
Na jeziorku znajduje się sztucznie usypana wysepka, a na niej uroczy domek dla łabędzi, nazwany "Małgosia". Wcześniej obok niej stał "Jaś", jednak już od kilku lat łabędzie muszą mieścić się w jednym domku.
Nad Magistrackim rosną melancholijne płaczące wierzby rzucające cień na taflę jeziorka, w którym w letnie gorące dni skrywają się kaczki. Na jeziorku znajduje się kilka fontann, m.in. ogromny "tulipan" najpiękniej wyglądający wieczorem, kiedy cały teren jest romantycznie oświetlony ciepłym światłem stylowych latarni. Wieczorem latarniom wtórują światełka ukryte w trawie niedaleko jeziorka.
Wyrzeźbione miasto
Nad jeziorkiem stoi wiele pięknych rzeźb. Powstawały one etapami. W 2009 roku stanęły rzeźby z serii Ptaki, w 2010 roku - Wiatr, a w 2011 roku - Ogień. Powstałe rzeźby są efektem pracy młodych artystów m.in. z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.