Jezioro Wągiel, co trzeba wiedzieć?
Jezioro Wągiel to znajdujący się na Pojezierzu Mazurskim rynnowy zbiornik o rozwiniętej linii brzegowej. Jego powierzchnia wynosi około 177 hektarów, w najgłębszym miejscu Wągiel liczy 13,3 metra, natomiast średnia głębokość to 4,2 metra. Mimo że wody akwenu zaklasyfikowano do trzeciej klasy czystości, jezioro cieszy się dużą popularnością wśród turystów. Nad jego brzegami usytuowane są ośrodki wypoczynkowe, pola namiotowe i kempingi.
Jezioro jest łatwo dostępne, a jego brzegi łagodnie schodzą do wody. Akwen w większości otoczony łąkami i lasami, od wschodu graniczy z z Mazurskim Parkiem Krajobrazowym.
Wczasowicze, którzy latem wypoczywają w Pieckach, mogą skorzystać z kąpieliska. Znajduje się w sąsiedztwie miejscowości, w Ostrowiu Pieckowskim. Infrastruktura obejmuje duży pomost, plac zabaw dla dzieci wiaty i boiska do gry w koszykówkę i siatkówkę. Miejsce to chętnie odwiedzają również wędkarze. W jeziorze Wągiel występują między innymi karasie, karpie, liny, sandacze oraz okonie.
Wągiel na szlaku kajakowym rzeki Dajny
Akwen leży na trasie popularnego szlaku kajakowego rzeki Dajny, który jest chętnie wybierany przez turystów wypoczywających na Mazurach. Dość krótka trasa (33 kilometry) to dobry pomysł na urozmaicenie pobytu czy rodzinną wyprawę z dziećmi.
Jezioro Wągiel stanowi pierwszy punkt na szlaku. To właśnie tam, przy ośrodku PTTK w Pieckach, woduje się kajaki. Należy przepłynąć przez całą długość akwenu, na końcu wpływając do właściwego koryta rzeki. W Wierzbowie trzeba się przygotować na przenoskę. Po minięciu wsi kajakarze wpływają na kolejny rynnowy zbiornik, czyli Jezioro Wierzbowskie. Dajna łączy je z Czosem, nad brzegami którego zlokalizowane jest rozśpiewane Mrągowo.
Na trasie spływu są inne znane jeziora: Czarne, Kot, Juno, Kiersztanowskie, Śpigiel i Dejnowa. Na Jeziorem Kiersztanowskim można zatrzymać się na odpoczynek, gdyż działa tam przystań z polem biwakowym. Spływ kończy się w Świętej Lipce, miejscowości słynącej z kościoła i niesamowitych, letnich koncertów organowych.