Jura Krakowsko-Częstochowska na rowerze i spacerem
Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej powstaną nowe trasy rowerowe i spacerowe! Połączą one już istniejące szlaki oraz największe atrakcje regionu - zamki w Bobolicach i Mirowie a także leśniowskie sanktuarium.
Jura Krakowsko-Częstochowska to jedno z takich miejsc w Polsce, do którego zawsze chętnie się wraca. Atrakcje na Jurze to przede wszystkim jej urozmaicony krajobraz, w tym charakterystyczne ostańce, czyli białe sterczące skały wapienne, oraz ruiny dawnych zamków warownych. Zwiedzanie Jury Krakowsko-Częstochowskiej rowerem, pieszo albo konno to dobry pomysł dla osób, które chcą aktywnie spędzić czas.
Do końca tego roku na Jurze powstaną nowe szlaki dla rowerzystów i piechurów, które połączą już istniejące trasy. Poprowadzą przez największe atrakcje turystyczne w regionie. Będą przebiegać przez tereny niezurbanizowane - od zamków w Bobolicach i Mirowie, przez Żarki, Czatachowę, Przewodziszowice aż do Złotego Potoku. Z Przewodziszowic nowa ścieżka poprowadzi także do Ostrężnika. Przy nowych trasach powstanie też infrastruktura turystyczna, między innymi kilkanaście miejsc odpoczynku dla rowerzystów oraz kilka parkingów dla samochodów osobowych.
Przed wyjazdem trzeba też zarezerwować miejsca noclegowe! Zobacz oferty w najpopularniejszych miejscowościach Jury:
Noclegi w Częstochowie
Noclegi w Myszkowie
Noclegi w Ogrodzieńcu
Noclegi w Ojcowie
Noclegi w Złotym Potoku
Każde z nowo powstających miejsc odpoczynku będzie miało zadaszenie, stoły z ławkami oraz kosze na śmieci. Dodatkowo w Przewodziszowicach, gdzie co roku odbywają się zawody dla narciarzy biegowych, zostaną umieszczone stojaki na narty.
Jura - trasy rowerowe
Jakie trasy rowerowe na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej trzeba wziąć pod uwagę planując wyprawę na dwóch kółkach? Przede wszystkim powinien to być czerwony Szlak Orlich Gniazd, który rozpoczyna się w Krakowie, a kończy w Częstochowie. Na trasie 163 kilometrów można zobaczyć większość jurajskich obronnych zamków. Są one usytuowane na wysokich skałach i idealnie wkomponowują się w ich strukturę - stąd nazwa Orle Gniazda. Znajdują się między innymi w Olsztynie koło Częstochowy, Bobolicach, Mirowie, Ogrodzieńcu, Ojcowie oraz Pieskowej Skale. Na Szlaku Orlich Gniazd, oprócz warowni, znajduje się jeszcze wiele innych atrakcji, czyli Pustynia Błędowska, jaskinie oraz ostańce - w tym słynna Maczuga Herkulesa.
Poświęć więcej czasu na wycieczkę! Zarezerwuj nocleg w sprawdzonych gospodarstwach agroturystycznych na Jurze. Zobacz przykładowe oferty:
Gospodarstwo Agroturystyczne Dolina Zachwytu
Agroturystyka u Anny
Wypoczynek u Ewy
Agroturystyka "WILLA PLATAN"
Niebieski Szlak Warowni Jurajskich to trasa rowerowa przeznaczona dla wielbicieli aktywnego wypoczynku i pięknych widoków. Ten 152 kilometrowy odcinek łączy Mstów z Rudawą, prowadząc przez najciekawsze miejsca Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Momentami łączy się ze Szlakiem Orlich Gniazd, więc można w każdej chwili zmienić plan wycieczki, dając ponieść się przygodzie. Jednak zostając na Szlaku Warowni zobaczymy między innymi tajemnicze zakątki Ojcowskiego Parku Narodowego: Kaplicę na Wodzie, ostaniec nazywany Bramą Krakowską czy Grotę Łokietka.
Mniej zaprawieni rowerzyści mogą wybrać krótszy, bo około 73 kilometrowy, zielony Szlak Rowerowy "Zygmunta Krasińskiego". Trasa rozpoczyna się na częstochowskim rynku i prowadzi przez Mstów, Złoty Potok i Ostrężnik, aż do Myszkowa. Po drodze zobaczymy zapierające dech w piersiach krajobrazy przełomu Warty, dolinę Wiercicy oraz ruiny zamkowe w Ostańcu.
Jura - trasy piesze
Jurę Krakowsko-Częstochowską można zwiedzać także pieszo. Proponujemy trasę pieszą o nazwie "Dróżki św. Idziego". Punktem startowym jest miejscowość Olsztyn i stąd kierujemy się ku rezerwatowi Sokole Góry. Warto poświęcić trochę czasu na zobaczenie wszystkich przyrodniczych atrakcji, jak na przykład jaskiń czy miejsc związanych ze św. Idzim. W rezerwacie znajdują się bowiem skałki, źródełko oraz kapliczka jemu poświęcona. Szlak kończy w Zrębicach przy zabytkowym kościele p.w. św. Idziego. Całkowita długość trasy to zaledwie 8 kilometrów, więc nawet mniej doświadczeni piechurzy powinni dać sobie radę. Trasa jest dobrze oznakowana i opisana, a tablice informacyjne objaśniają między innymi związek świętego z tym miejscem.
Piesze wycieczki bywają męczące. Dlaczego więc nie zatrzymać się w którymś z wygodnych hoteli na Jurze? Zobacz kilka sprawdzonych ofert:
Hotel "Ostaniec"
Hotel Restauracja B.Z. Sroślak
Hotel Putex
Osoby, które chcą wybrać się na rodzinną wycieczkę mogą odwiedzić rezerwat przyrody "Parkowe", znajdujący się w miejscowości Złoty Potok. Na powierzchni około 155 hektarów zobaczymy starodrzew, formy skalne oraz krajobraz, którego nie ma nigdzie indziej. To także miejsce na polowanie z aparatem fotograficznym. W naturalnym otoczeniu żyją tu między innymi sarny i dziki.
Obowiązkowym punktem dla każdego piechura powinna być wycieczka do Maczugi Herkulesa. Znajduje się w Ojcowskim Parku Narodowym i jest jednym z najbardziej charakterystycznych elementów krajobrazu Jury. Można tam dotrzeć żółtym szlakiem turystyki pieszej, który zaczyna się w Pieskowej Skale i biegnie obok Maczugi Herkulesa. Jeśli skała nie jest naszym punktem docelowym, można iść dalej tą trasą, a poprowadzi nas przez miejscowość Sąspów, Dolinę Sąspowską i Prądnika aż do Ojcowa.
To tylko kilka propozycji tras wycieczkowych w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Oferta jest tak bogata, że aby dokładnie zwiedzić ten region na pewno trzeba poświęcić więcej niż jeden weekend!
Komentarze