Już wkrótce nowa atrakcja na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej! Co oferuje?
Wiosna jest tą porą roku, kiedy to lubimy wypoczynek na łonie przyrody. W związku z tym wybieramy się do lasów, parków, czy na takie trasy spacerowe, które znajdują się w wyjątkowym otoczeniu przyrody. Już niedługo, każdy kto wybierze się na Jurę Krakowsko-Częstochowską, będzie mógł skorzystać z naprawdę wyjątkowej atrakcji!
Każdy, kto przynajmniej raz w swoim życiu, miał okazję przebywać w tej części kraju, doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, ile piękna kryje w sobie Jura Krakowsko-Częstochowska. Wyróżnia się niezwykłymi trasami spacerowymi, z ostańcami skalnymi i piękną przyrodą. Ta część kraju jest w szczególności doceniana przez rowerzystów, czy miłośników aktywnego wypoczynku. Uroku Jurze dodają też wspaniałe zamki, takie jak chociażby zamek Ogrodzieniec, czy zamek w Olsztynie koło Częstochowy.
Turyści, którzy będą chcieli korzystać tu ze wszystkiego, co najpiękniejsze na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, już niedługo będą mieć do dyspozycji Geopark Północnej Jury. Z czego będzie można tu skorzystać?
Poznaj: 6 ciekawych miejsc w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
Geopark Północnej Jury - najważniejsze informacje
Wszystko wskazuje na to, że jeszcze podczas tegorocznych wakacji będziemy mogli przejść się wyjątkową trasą Geoparku Północnej Jury.
Jest to obszar, który został wyznaczony na terenie siedmiu gmin. Wyróżnia się niezwykłymi walorami geologicznymi, biologicznymi, historycznymi i archeologicznymi.
Wyjątkowość Jury Krakowsko-Częstochowskiej tkwi przede wszystkim w tym, że jest to obszar o wyjątkowej budowie geologicznej, którą można odkryć, obserwując ostańce skalne, nieczynne kamieniołomy, wyrobiska skalne.
Aby odkryć tajemnice Jury Krakowsko-Częstochowskiej, postanowiono stworzyć tu geopark, przewodnik i mapę geoturystyczną. Ścieżki poprowadzą nas m.in. wzdłuż jurajskich wapienników, na której zyskamy wiele cennych informacji o starych piecach wapienniczych, ich związku z lokalną geologią oraz historią górniczą i rozwojem przemysłu wapienniczego. Trasa składa się z ośmiu punktów i przebiega praktycznie przez środek geoparku. Rozpoczyna się w Częstochowie na Złotej Górze, a kończy w Niegowej.
Ponadto, w każdej z gmin Geoparku Północnej Jury czekają już na turystów tablice prezentujące mapę obszaru geoparku, jego georóżnorodność i historię geologiczną.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej:
Powstający geopark na pewno okaże się wyjątkowym miejscem, w którym każdy z nas odkryje niezwykłe tajemnice regionu Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
Źródło: Czestochowskie24PL
Komentarze