Kalisz na weekend - co warto zobaczyć?

Kalisz na weekend - co warto zobaczyć?

Kalisz jest historyczną stolicą Wielkopolski. Dziś stanowi ważny ośrodek kulturalny i przez cały rok przyciąga turystów z różnych stron Polski. Jest idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. Co warto zobaczyć w Kaliszu? Na co zwrócić uwagę? Odpowiedzi znajdziecie w poniższym tekście.

Kalisz leży w środkowo-zachodniej Polsce, na Wysoczyźnie Kaliskiej, nad Prosną, u ujścia Swędrni. Jest historyczną stolicą Wielkopolski, a obecnie drugim co do wielkości ośrodkiem województwa wielkopolskiego i jeden z dwóch głównych ośrodków aglomeracji kalisko-ostrowskiej i Kalisko-Ostrowskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto stanowi ważny ośrodek kulturalny – znajdują się w nim teatry, muzea, filharmonia, liczne galerie i organizowane są festiwale.

Największy punkt miasta ma wysokość 151 m n.p.m., natomiast na południowo-wschodnim krańcu miasta, przy drodze do Brzezin, znajduje się rezerwat przyrody Torfowisko Lis o powierzchni 4,71 ha. Okolice Kalisza to tereny rolnicze, brak tam większych kompleksów leśnych. We wschodniej części miasta znajduje się jedyny w jego granicach las – Las Winiarski, a na południe od niego Jezioro Pokrzywnickie.

Kalisz to idealne miejsce na wyjazd o każdej porze roku. Turyści odwiedzają miasto przez cały rok. A wszystko to dzięki bogatej historii i wspaniałym zabytkom. Większych tłumów można się tu spodziewać w sezonie letnim i w okolicach majówki. Jeśli chcemy ich uniknąć, warto rozważyć wyjazd wczesną wiosną lub późną jesienią. Wspaniałe trasy spacerowe i miasto pełne zabytków dostarczy niezwykłych wspomnień również poza sezonem turystycznym.


Co warto zobaczyć w Kaliszu?


Zwiedzanie Kalisza warto rozpocząć od jego centralnego punktu, czyli Głównego Rynku. Warto wiedzieć, że w latach 20. i 30. XX wieku przeprowadzono odbudowę staromiejskiego śródmieścia Kalisza, zniszczonego w 1914. Odbudowano Główny Rynek i nawiązujący do tradycji renesansowej ratusz z wysoką wieżą, wzniesiony w mieście po raz trzeci. Na ratuszu powstał punkt widokowy, gdzie z wysokości 50 metrów można podziwiać niezwykłą panoramę miasta. Odnowiony rynek z kwietnikami dookoła kusi licznymi knajpkami i kawiarniami. Warto tu chwilę odpocząć i zrelaksować się.

Na Głównym Rynku mieści się także tzw. kamienica z medalionami przedstawiająca płaskorzeźby czterech wybitnych kaliszan: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolc-Rogozińskiego i Marii Dąbrowskiej.

Najważniejsze zabytki Kalisza znajdują się w bliskim sąsiedztwie Rynku. Są to m.in. katedra św. Mikołaja, Sanktuarium św. Józefa i Park Miejski.

Katedra św. Mikołaja powstała w drugiej połowie XIII wieku z fundacji księcia kaliskiego Bolesława Pobożnego. Pierwotnie była to budowla gotycka, jednak obecnie łączy różne style architektoniczne. Kościół posiada trzy nawy, wieżę oraz kaplicę udekorowaną dziełami Włodzimierza Tetmajera. Do czasu kradzieży w 1973 roku świątynia była w posiadaniu niezwykle cennego obrazu Petera Paula Rubensa „Zdjęcie z krzyża”. W 1992 roku obiekt został podniesiony do rangi katedry przez samego papieża Jana Pawła II.

Park Miejski natomiast założono go w 1798 roku, ale nie pozostał z taką samą formą jak na początku. Był wiele razy powiększany i przekształcany. W XIX wieku uważano go za najładniejszy polski ogród publiczny. Powierzchnia parku wynosi 24,28 ha i składa się ze Starego Parku, Wielkiego Parku, dawnego Ogrodu Pomologicznego, Nowego Parku, Parku im. Ignacego Paderewskiego, Parku Sportowego oraz wschodniej części Plant. Zanim powstał tu park, było to miejsce jezuickiego ogrodu warzywnego, następnie park zajął miejsce szkoły kadetów.

Do wyróżniających się obiektów w mieście należą również: zespół klasztorny oo. franciszkanów ufundowany w 1256 roku przez księcia Bolesława Pobożnego, fragmenty murów miejskich z basztą „Dorotka” z połowy XIV wieku, późnorenesansowy kościół rektoralny Nawiedzenia NMP z roku 1607 w pobernardyńskim zespole klasztornym, który w 1919 roku objęli jezuici, prawosławna cerkiew pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła oraz bazylika kolegiacka Wniebowzięcia NMP – sanktuarium św. Józefa z Nazaretu.

Wart odwiedzenia jest także kompleks kolegium pojezuickiego z końca XVI wieku przebudowane w XIX wieku na klasycystyczny gmach urzędowy, barokowa świątynia św. Wojciecha i św. Stanisława Biskupa, dawny Trybunał z XIX wieku - obecnie sąd, most Kamienny, klasztorny zespół poreformacki z kościołem św. Józefa i św. Piotra z Alkantry z 1673, rezerwat archeologiczny „Kaliski Gród Piastów” i drewniany kościół św. Wojciecha na Zawodziu.

Spacerując po mieście możemy odwiedzić Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, jedno z najstarszych obiektów muzealnych w Polsce. Początki prób utworzenia tu muzeum miały miejsce już w 1883 roku, jednak dopiero w 1900 roku doszło do zorganizowania pierwszej wystawy.

Właściwe Muzeum Ziemi Kaliskiej powstało w 1914 roku  w wyniku połączenia dwóch innych placówek. Niektóre z eksponatów uległy zniszczeniu w czasie II wojny światowej, jednak większość z nich zachowała się do dnia dzisiejszego. W 1975 roku muzeum awansowało do rangi Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Muzeum posiada cztery oddziały terenowe : Centrum Rysunku i Grafiki im. Tadeusza Kulisiewicza w Kaliszu, Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu-Zawodziu, Oddział Literacki - Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie  oraz Zespół Pałacowo-Parkowy w Lewkowie.

Obiekt gromadzi zbiory archeologiczne, etnograficzne oraz z historii sztuki. Zobaczyć tu możemy wystawy stałe i czasowe, muzeum organizuje również imprezy plenerowe.

Jednym z terenowych oddziałów muzeum jest Dworek Marii Dąbrowskiej w Russowie - pisarki i publicystki urodzonej właśnie w Russowie pod Kaliszem. Mieszkała tu w domu uważanym za jej rodzinny, który jednak nigdy nie był własnością jej rodziców.

Pisarka spędziła w tym domu dzieciństwo i młodość, jednak do końca życia podkreślała swoje kaliskie korzenie. Po śmierci pisarki powstał pomysł o utworzeniu tu muzeum, a w 1971 roku otwarto nowo odbudowany dworek, w którym utworzono Izbę Pamięci M. Dąbrowskiej. Zaś od 1979 roku obiekt stał się oddziałem Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej w Kaliszu.

W budynku zrekonstruowano układ pomieszczeń z domu rodzinnego pisarki: pokój panieński, sypialnię, salon, kuchnie oraz pokój Józefa Szumskiego. Zobaczymy tam także archiwalne fotografie rodziny, meble pochodzące z końca XIX w., pamiątki pochodzące z ostatniego mieszkania Dąbrowskiej, publikacje artystki, obrazy  oraz wiele innych pamiątek z nią związanych.  

Przy dworku Marii Dąbrowskiej w obrębie parku znajduje się również mini skansen stworzony z sześciu obiektów tradycyjnej kaliskiej architektury ludowej.


Noclegi w Kaliszu


Kalisz ma bogatą ofertę noclegów, dostępnych na każdą kieszeń. Najchętniej wybieranymi kategoriami noclegów są kwatery i pokoje, agroturystyka oraz zajazdy. W przypadku poszukiwania wolnych miejsc w Kaliszu, dla turystów liczy się nie tylko atrakcyjna cena, ale również lokalizacja i opinie innych gości, którzy polecają lub nie dane miejsce.

Średnia cena za nocleg w Kaliszu wynosi 80 zł. Wszystko jednak tak naprawdę uzależnione jest od standardu obiektu i jego lokalizacji – wiadomo, że im bliżej centrum, tym cena zdecydowanie wyższa. Największym zainteresowaniem cieszą się kwatery i pokoje, w których koszt noclegu rozpoczyna się już od 25 zł od osoby za dobę. Pamiętajmy też, że w przypadku niektórych obiektów, może mieć zastosowanie tzw. cennik weekendowy, jednak ceny w weekend w większości obiektów są zbliżone do tych, obowiązujących w dni powszednie.

Następny artykuł Z psem w Bieszczady....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!