Spacerując po Rynku w Jarosławiu, warto zwrócić uwagę na piękną, późnorenesansową kamienicę Orsettich, która jest symbolem dobrobytu i znaczenia miasta. Jest to jeden z dwóch zachowanych w naszym kraju przykładów domu mieszczańskiego z XVII w.
Jej właściciel, Wilhelm Orsetti był kupcem włoskim i bankierem pochodzącym z Lukki, osiadłym w Krakowie. Księżna Anna Ostrogska, właścicielka miasta zalecała mu by jego kamienica służyła „ku ozdobie miastu i pożytkowi”.
Od 1945 roku kamienica jest siedzibą Muzeum w Jarosławiu. Koncepcja ekspozycji w Muzeum jest podporządkowana dawnemu charakterowi kamienicy, kiedy to mieszkano na piętrze, a funkcje handlowe i reprezentacyjne skupiały się na parterze. W sieni dolnej i w sklepie możemy zobaczyć portrety właścicieli miasta, wyroby miejscowego rzemiosła, miecze i okowy katowskie, obrazy i rzeźby przedstawiające świętych patronów miasta, portrety mieszczan jarosławskich, widoki miasta, militaria i muzealia związane ze szkolnictwem. Natomiast na parterze zaprezentowane są stylizowane wnętrza mieszczańskie, tj. salonik eklektyczny, jadalnia, salonik biedermeierowski, sala „z paskami” oraz pokój panieński. Najbardziej jednak reprezentacyjnym wnętrzem kamienicy jest Wielka Izba wyposażona we włoskie meble renesansowe oraz szafy gdańskie. Znajduje się tam również monumentalna gotycka rzeźba przedstawiająca Madonnę z Dzieciątkiem oraz XVII-wieczne obrazy włoskie i flamandzkie.
Warto dodać, że ze względu na monumentalną bryłę zwieńczoną wysokim grzebieniem attyki, kamienica Orsettich była niegdyś nazywana „starym zamkiem” i została uwieczniona na jednej z trzydziestu dwóch monet o nominale 2 zł, upamiętniających miasta o istotnym znaczeniu w dziejach Polski.
Fot. www.turystyka.jaroslaw.pl