Kamienny Dół - Broniewicza - Piądłowskiego/Nadedworce
ZOBACZ MAPĘ
Trasa przebiega nieznakowanym szlakiem, poprzez mało znane i niemal nie odwiedzane przez turystów miejsca. Na trasie zetkniemy się z interesującymi zagadnieniami hydrograficznymi. Prześledzimy granicę geologiczną między erą mezozoiczną a kenozoiczną w wyrobisku nieczynnego kamieniołomu. Będziemy mogli poszukać skamieniałości organizmów morskich sprzed 65 - 70 milionów lat. Poznamy też miejsca związane z wydarzeniami okresu powstania styczniowego.
Czas: Przejście trasy o długości około 2,5 km zajmie nam 2-2,5 godziny.
Mapka pokazuje kolejne punkty ścieżki. Ich opis w „Więcej informacji”.
Dojście. Do wąwozu dotrzemy od Szkolnego Schroniska Młodzieżowego PTSM „Pod Wianuszkami” idąc wzdłuż ulicy Puławskiej w kierunku na północo-wschód, do Bochotnicy. Po 150 metrach miniemy przetwórnię owocowo-warzywną, mieszczącą się w murach dawnego spichlerza. Po kolejnych stu kilkudziesięciu metrach po prawej ręce zobaczymy Dom Pracy Twórczej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego „Rajchertówka", a 300 metrów dalej dawny spichlerz, zaadaptowany w XIX wieku na fabrykę gwoździ, a obecnie na hotel - ośrodek wypoczynkowy „Pod Żurawiem”. Jeszcze 250 metrów (około 800 metrów od schroniska PTSM) i droga na ostrym zakręcie przebiega po mostku nad niewielką strugą, która rozcina stożek napływowy u wylotu Kamiennego Dołu.
Dojazd. Możemy również dojechać autobusem podmiejskim MZK (linia 12 lub 14) i wysiąść na pierwszym przystanku w Kazimierzu Dolnym od strony Puław (lub ostatnim przy ulicy Puławskiej w kierunku do Puław). Stąd około 100 metrów na południo-zachód znajduje się wylot wąwozu.
Na zakręcie przy ulicy Puławskiej, gdzie droga Kazimierz Dolny - Puławy opuszczając wał przeciwpowodziowy przecina stożek napływowy, schodzimy z mostku na południo-wschód, do wylotu wąwozu zwanego Kamiennym Dołem.
Mega