Kampinoski Park Narodowy. Co robić tu zimą?

Kampinoski Park Narodowy. Co robić tu zimą?

Nie ulega żadnej wątpliwości, że Kampinoski Park Narodowy to przede wszystkim to miejsce, które cieszy się największym zainteresowaniem wśród mieszkańców Warszawy. Najchętniej przyjeżdżają tu w sezonie letnim - na spacery i wypoczynek w bliskości przyrody. Okazuje się jednak, że Puszcza Kampinoska może być również świetną opcją na krótkie, weekendowe zimowe wyjazdy. Dlaczego?

Są tutaj chętni na zaplanowanie spontanicznego zimowego wypoczynku poza miastem? Jeśli tak, to dobrze się składa. Dziś mamy propozycję dla tych turystów, którzy rozważają noclegi na Mazowszu. To właśnie w tym regionie Polski znajduje się jeden z 23 parków narodowych Polski, a mianowicie - Kampinoski Park Narodowy. Największą popularnością cieszy się on w sezonie letnim, kiedy to przyjeżdżają tu mieszkańcy stolicy. 


Jest to przede wszystkim spowodowane bliskością parku względem Warszawy i faktem, że można tu korzystać z naprawdę wielu ciekawych możliwości. W sezonie letnim są to przede wszystkim rowery, spacery, obcowanie z przyrodą. W związku z tym, że obecnie mamy do czynienia z kalendarzową i astronomiczną zimą, to dobrze jest się zastanowić nad tym, czy Kampinoski Park Narodowy będzie również świetną opcją na zimowy weekend. Okazuje się, że jak najbardziej tak. Kampinoski Park Narodowy zimą to nie tylko piękna przyroda w zimowej odsłonie, ale również wiele możliwości. Co robić w tym popularnym miejscu na Mazowszu?


Sprawdź koniecznie: Poznaj 7 najpiękniejszych parków narodowych w Polsce


Kampinoski Park Narodowy - najważniejsze informacje


Zanim zaplanujemy swój zimowy wypoczynek w Kampinoskim Parku Narodowym, to warto jest przytoczyć najważniejsze informacje, związane z tym popularnym polskim parkiem narodowym. Kampinoski Park Narodowy jest określany również jako Puszcza Kampinoska. Główną siedzibę stanowi miejscowość Izabelin, a nie jak twierdzi większość turystów, że to Kampinos. Symbol Kampinoskiego Parku Narodowego to łoś, który znajduje się w oficjalnym logo tego parku.


Jest to wyjątkowy obszar leśny, który cieszy się zainteresowaniem o każdej porze roku. Park Kampinoski wyróżnia się przede wszystkim piękną przyrodą. To właśnie dla niej decydujemy się na przyjazd w to właśnie miejsce. Las Kampinoski to przede wszystkim rosnące na piaszczystych wydmach - bory sosnowe. Niektóre z rosnących tutaj drzew mają ponad 200 lat i są bardzo wysokie (zdarzają się nawet 30-metrowe drzewa). Większość drzewostanów ma jednak charakter mało naturalny, pochodzą bowiem z monokulturowego zalesiania. Lasy liściaste (w postaci olsów i łęgów) rosną obecnie głównie na bagnach, podczas gdy w naturalnej puszczy powinny pokrywać około dwie trzecie powierzchni. Monokultury sosnowe są jednak stopniowo zastępowane lasem mieszanym. Przebieg tego naturalnego procesu jest szczególnie widoczny w obszarach ochrony ścisłej.

 

 

fot. Kozioł Kamila / AdobeStock, CC0


Odkryj: Puszcze w Polsce. TOP 5 miejsc na wypoczynek


W Puszczy Kampinoskiej równie ciekawy jest świat roślin, których nasiona znalazły się tu przypadkowo: przyniesione przez wodę lub ptaki. Nie byłoby puszczy, gdyby nie zwierzęta. Swego rodzaju symbolem jest łoś, który został już wcześniej wspomniany. Jednak możemy tu również spotkać bobra, rysia, wilka i inne ssaki. Z ptaków występują: bocian czarny, bielik, żuraw, czapla siwa, derkacz, bąk i wiele innych. Obfita jest fauna płazów i gadów.


Kampinoski Park Narodowy atrakcje


Skoro poznaliście wszelkie najważniejsze informacje, to analizie dobrze jest poddać również atrakcje Kampinoskiego Parku Narodowego. Należy do nich przede wszystkim piękna przyroda i Puszcza Kampinoska, ale nie tylko.


Zobacz również: 5 zimowych atrakcji dla dzieci. Gdzie się wybrać?


Do najważniejszych atrakcji Kampinoskiego Parku Narodowego, należy zaliczyć przede wszystkim:


  • szlaki na pograniczu Karpackich Gór i Pożarów, w okolicy Dębu Kobendzy w obszarze ochrony ścisłej Krzywa Góra, na których możemy obserwować krajobraz kontrastujących ze sobą bagien i wydm oraz pięknej szaty roślinnej;

  • zabytkowe drzewa, które są również pomnikami przyrody - są to np. Sosna Powstańców, Dąb Kobendzy

  • miejsca pamięci narodowej

  • obszary ochrony ścisłej - Sieraków, Granica, Krzywa Góra, Nart

  • w najbliższej okolicy Parku Kampinoskiego można odwiedzić m.in. Muzeum Kolei Wąskotorowej oraz Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą w Sochaczewie oraz dworek, pałac i dom urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli.


Kampinoski Park Narodowy - co robić tutaj zimą?


Na podstawie wyżej wspomnianych atrakcji, można dojść do wniosku, że jest to idealne miejsce na letnie aktywności. Okazuje się jednak, że nie, bo wiele przyjemności i możliwości czeka tu na nas, również zimową porą. Z myślą o osobach, które wahają się przed wyjazdem w to miejsce, postanowiliśmy zaprezentować garść szczegółów, które powinny Was zachęcić do przyjazdu w to właśnie miejsce. Co robić tutaj zimą?


  • Zimowy spacer po Puszczy Kampinoskiej


Niezależnie od tego, czy wybraliście apartamenty Mazowsze, czy przyjechaliście do puszczy ze stolicy lub innej miejscowości, to z powodzeniem możecie zorganizować tu swój zimowy spacer. Wszystko w zimowej scenerii wygląda naprawdę zjawiskowo. I tu pojawia się problem, jakim jest śnieg, a właściwie to jego brak. Ostatnie lata przyzwyczaiły już nas do takiej sytuacji, jednak jeszcze istnieje szansa na to, że będziemy mogli cieszyć się piękną, zimową aurą.

 

 

fot. pasja1000 / pixabay.com, CC0


Poznaj: Najciekawsze zimowe trasy spacerowe w Polsce


I właśnie wtedy dobrze jest eksplorować zimowe szlaki w Kampinoskim Parku Narodowym. Kto by nie chciał pochodzić wśród drzew, posłuchać szumu wiatru, czy też dotlenić się i nabrać energii do pracy na kolejne dni? Takie oderwanie od codziennych obowiązków ma dużo zalet i gorąco polecam takie wycieczki. Warto wybrać np. prosty szlak nad bagno Debły, który z jednej strony pokaże piękno parku, a z drugiej - będzie idealną opcją dla całej rodziny, w tym dla najmłodszych.


  • Na biegówki do Puszczy Kampinoskiej


Jak dobrze wiemy, nieodłącznym elementem związanym z zimą są narty. Jako, że ośrodki narciarskie w Polsce znajdują się głównie w górach, a do tych trochę daleko, to świetnym rozwiązaniem może być wyjazd na narty biegowe do Puszczy Kampinoskiej. 

 

 

fot. NoName_13 / pixabay.com, CC0


Sprawdź: Gdzie w Polsce najlepiej biegać na nartach?


Ścieżki turystyczne Kampinoskiego Parku Narodowego idealnie służą takim celom. Mało tego. Na terenie parku rozrywki Julinek znajduje się wypożyczalnia nart biegowych, która umożliwia korzystanie z właśnie tej formy sportu. Możemy przemierzać najpiękniejsze tereny i jednocześnie oddawać się zimowej aktywności.


  • A może zimowe zabawy z dziećmi?


Jeśli wybieramy się całą rodziną z dziećmi, to również i one będą mogły skorzystać z uroków Puszczy Kampinoskiej. Podczas spacerów, można tu zaobserwować m.in. dzieci zjeżdżające na sankach i jabłkach z pobliskiego wzniesienia. Przygotowano dla nich również ścieżki przyrodnicze, jazdę na nartach, czy przejażdżki sankami lub rowerami po licznych wzniesieniach. Na pewno ucieszy ich pobyt w Parku Rozrywki Julinek.


Przekonaliśmy Cię do wizyty w Kampinoskim Parku Narodowym? Sprawdź noclegi w Izabelinie:





Mamy nadzieję, że pogoda dopisze i będziecie mogli w pełni korzystać z uroków zimowego Kampinoskiego Parku Narodowego.



Następny artykuł Zimowa Pergola we...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!