Karczma Rzym została wybudowana w połowie XVIII wieku i stanowi cenny zabytek architektury drewnianej. Jej nazwa nawiązuje do legendy o panu Twardowskim i ballady "Pani Twardowska" napisanej przez Adama Mickiewicza. To właśnie tutaj miało dojść do spotkania czarnoksiężnika z diabłem Mefistofelesem, tutaj także swoje łupy liczyli beskidzcy zbójnicy, a uczestnicy jarmarków dobijali targów.
Cechy obiektu:
- budowla parterowa zbudowana na planie prostokąta;
- konstrukcja zrębowa;
- kamienna podmurówka;
- dach czterospadowy, gontowy z kalenicą;
- stropy belkowe;
- charakterystyczne podcienia od strony frontowej wsparte na słupach, pomiędzy które wstawiono pary arkad, dzielone tzw. "psami".
Elementy wystroju:
- ręcznie robione ozdoby z bibuły i pająkami nawiązujące do ludowych tradycji górali żywieckich i babiogórskich;
- godło karczmy z koniem i księżycem oraz inne detale nawiązują do ballady o Twardowskim, który zgodnie z legendą w Rzymie miał oddać duszę diabłu. Gdy czarnoksiężnik pojawił się w karczmie, Mefistofeles również tam zawitał i powiedział:
"Ale zemsta, choć leniwa,
Nagnała cię w nasze sieci;
Ta karczma „Rzym" się nazywa,
Kładę areszt na waszeci".
W Karczmie Rzym znajduje się restauracje serwująca potrawy kuchni regionalnej i staropolskiej. Menu restauracji jest równie "diabelskie" co cały jej wystrój i legenda. Możecie tu skosztować m.in. Specjału Twardowskiego, Lody Pani Twardowskiej, Miksturę Szatańska, Diablika Twardowskiego, czy Napitek Zbójnicki.
Warto wiedzieć:
- w latach 40. XX wieku obiekt został otynkowany i pokryty papą. Następnie planowano rozebranie budynku. Na szczęście tak się nie stało i pod koniec lat sześćdziesiątych przeprowadzono remont budynku i nadano mu ówczesną nazwę.
- nazwa "Karczm Rzym" została zgłoszona w urzędzie patentowym, jako znak towarowy.
- tuż przy suskiej karczmie znajduje się fontanna w kształcie podkowy.
Zachęcamy do odwiedzenia jednej z najsłynniejszych polskich karczm, która znajduje się na Rynku w Suchej Beskidzkiej.