Atrakcje
- Śnieżka – najwyższy szczyt Sudetów to ulubione miejsce górskich wędrówek, skąd roztaczają się przepiękne widoki – w pogodny dzień można oglądać prawie całe Sudety i znaczną część Dolnego Śląska. Po drugiej stronie granicy zachwyca panorama czeskich Karkonoszy. Widoczność dochodzi nawet do 100 km! Jednym z pierwszych turystów podziwiających widoki ze Śnieżki był król Prus Fryderyk Wilhelm III, który zdobył szczyt w 1800 r. Ci, dla których 2,5 godzinna trasa na szczyt jest zbyt forsowna, mogą wjechać kolejką linową najpierw na Kopę, a potem pieszo po zaledwie godzinnym marszu zdobyć Śnieżkę. W pobliżu dolnej stacji kolejki znajduje się kilkumetrowej wysokości Dziki Wodospad na Łomnicy – niezwykle urokliwe miejsce. Bezpośrednio na sam szczyt Śnieżki wyciągiem krzesełkowym można dostać się jedynie od strony czeskiej z miejscowości Pec p. Snezkou.
- Krucze Skały – to granitognejsowe 25 – metrowe urwisko skalne we wschodniej części Karpacza, które stanowi teren wspinaczkowy zarówno dla profesjonalistów jak i amatorów. Na szczycie znajdują się dwie sztuczne XIX wieczne groty, sprzed których rozciąga się piękny widok na Śnieżkę i Karkonosze.
- Schronisko Samotnia - jedno z najpiękniejszych miejsc w Karkonoszach. Pochodzące z XVII w. budynek schroniska leży nad brzegiem Małego Stawu – którego głębokość sięga 7,3 m – w dnie polodowcowego kotła.
- Zapora na Łomnicy – powstała na początku XX wieku po serii katastrofalnych ulew i powodzi. Korona zapory ma 105 m długości i zbudowana jest z granitowych bloków. Prowadzi nią szlak turystyczny.
- Świątynia Wang - drewniany kościół ewangelicki z XIII w. przeniesiony w latach 1842-1854 z z miejscowości Wang w Norwegii przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Znana jest szeroko jako kościół szczęśliwych małżeństw.
- Muzeum Zabawek z wielką kolekcją lalek z całego świata - ponad 2 tys. eksponatów prezentowanych w ręcznie zdobionych domkach.
- Letni tor saneczkowy – znajduje się w centrum miasta, na stoku Kolorowa. Na torze o ponad kilometrowej długości można rozwinąć prędkość nawet do 30 km / h. Tuż obok znajduje się całoroczny Alpin – Coaster – Alpejski Tor Bobslejowy, gdzie na trasie 800 m można zjechać z prędkością 35 km/h! Zjazd jest całkowicie bezpieczny, gdyż specjalna konstrukcja torów uniemożliwia wypadnięcie wózków z szyn.
- Miejsce zaburzenia grawitacji – karpaczański „Trójkąt Bermudzki” – fragment ulicy Strażackiej w Karpaczu Górnym sprawia wrażenie, że droga wiedzie pod górę. Gdy zatrzymamy samochód i wyłączymy silnik, koła zaczynają toczyć się pod górę wbrew prawom grawitacji.
- Western City – to miasteczku w stylu amerykańskiego Dzikiego Zachodu. Władzę sprawuje w nim Szeryf, po ulicy przechadzają się kowboje i Indianie, wieczorami chadza się do Saloonu, a Bank napadany jest kilka razy w ciągu dnia. Każdy może przejechać się konno, dosiąść mechanicznego byka, wziąć lekcje płukania złota i poczuć się jak na prawdziwym Dzikim Zachodzie. Western City znajduje się na trasie Karpacz – Ścięgna.
- Miłośnicy sportów zimowych znajdą tu świetne tereny narciarskie, skocznię Orlinek, trasy biegowe, sieć ścieżek rowerowych i liczne imprezy!
Atrakcje sportowe
- Zimowy "Zjazd na Beleczym"
- Finały kolarskiego wyścigu "Tour de Pologne"
- MTB Extrino - czterodniowe święto kolarzy górskich
- Mistrzostwa Polski w Rodeo (Western City)
- Mistrzostwa Polski Psich Zaprzęgów
- Mistrzostwa Polski w skokach narciarskich
- Wyścig MTB "Na Śnieżkę" (Uphill)
- Wyścig "Zbieg ze Śnieżki"
Historia
Pierwsze zapiski o Karpaczu pojawiają się w "Księgach Walońskich" z końca XIV wieku. U podnóża Śnieżki osiedlano się z powodu kruszców, jakie tu występowały – na miejscu wydobywano złoto, srebro, rudy żelaza. Wśród nich byli też legendarni Walonowie, stąd wzmianki w Kronikach. Zapiski mówią też o dużej ilości drwali, w wyniku działalności których powstały, tereny gotowe do osiedlania. Właśnie wtedy powstawały pierwsze osady, początkowo w Wilczej Porębie, Budniku i Bierutowicach.
W XVII wieku przybyli na te tereny protestanccy uciekinierzy z Czech – mistrzowie sztuki zielarskiej, którzy przekazali swoje zdolności miejscowej ludności. Produkcja leków ziołowych była głównym źródłem dochodu mieszkańców aż do XIX w.
Karpacz długo istniał nie jako jedna miejscowość, ale jako zbiór luźnych i niezależnych osad. Od XIX w. nastąpił rozwój turystyki i sportów zimowych, co wpłynęło centralizująco na rozwój miasta. Przed II wojną światową był już pokaźnym kurortem, utrzymanym w tyrolsko-szwajcarskim stylu z połączeniem kolejowym, torami bobslejowymi i skocznią narciarską. Po wojnie Karpacz stał się głównym kurortem polskich Karkonoszy. Prawa miejskie otrzymał w 1960 r.
Cennik:
Karpacz to jeden z najpiękniejszych kurortów górskich w Europie Wschodniej. Miasto leży w południowo-zachodniej części Dolnego Śląska, w Sudetach, u zbiegu rzek Łomnicy i Łomniczki, u podnóża najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki(1602 m n.p.m.). Teren ten to najatrakcyjniejsza część Sudetów Zachodnich i najbardziej charakterystyczne miejsce Karkonoszy.