Kaszuby i Kociewie - największe atrakcje
Ten niezwykły region Polski to jedyna w swym rodzaju kraina jezior i lasów. A oprócz tego znajdziemy tam różnorodne atrakcje: archeologiczne, historyczne, zabytki architektury i sztuki, etnograficzne i przyrodnicze. Każdy więc znajdzie coś dla siebie: żeglarz, wędkarz, kajakarz czy rowerzysta. Zobaczcie sami!
Kartuzy – stolica Kaszub
Kartuzy są położone nad czterema jeziorami: Karczemnym, Klasztornym Dużym, Klasztornym Małym i Mielenkiem, które określane są również „jeziorami kartuskimi”. Początki miasta sięgają 1381 r. gdy sprowadzono tam ojców kartuzów, wyróżniających się niezwykle surową regułą. To właśnie oni ukuli maksymę „memento mori”, uważaną za motto epoki średniowieczna. Zakonnicy rozpoczęli budowę klasztoru i kościoła – zachowany do dzisiaj budynek stanowi jeden z najcenniejszych zabytków miasta, jest także najbardziej charakterystycznym punktem kartuskiego krajobrazu.
Kartuzy to urzekające miasteczko, które zachwyca turystów zarówno pięknym otoczeniem, jak i zabytkami. Najcenniejszym jest gotycka kolegiata wraz z pozostałościami dawnego zespołu klasztornego. Do naszych czasów nie zachowały się wszystkie eremy (domy zakonników) – został zaledwie jeden oraz fragment krużganków łączących część mieszkalną z klasztorem. Warto jednak zobaczyć to miejsce, by dowiedzieć się, jak wcielano w życie zakonną maksymę. Widać to już nawet w architekturze kolegiaty, mającej dach w kształcie wieka trumny! Wewnątrz znajduje się cenne wyposażenie, w tym gotycki ołtarz, pierwotnie w formie tryptyku, i barokowe stalle.
Aby dowiedzieć się więcej o Kartuzach oraz regionie w jakim znajduje się miasto, warto odwiedzić Muzeum Kaszubskie. Zajmuje się ono propagowaniem kultury i historii Kaszub, która jest niezwykle barwna. Można tam zobaczyć wytwory sztuki ludowej, w tym tradycyjne hafty, oraz codzienne przedmioty używane w domach i gospodarstwach. Ważne miejsce zajmuje dział prezentujący eksponaty związane z kaszubską tradycją i obrzędowością.
Chcąc poznać miasto nie wystarczy zwiedzić kolegiaty i muzeum. Warto wybrać się na spacer po malowniczym rynku, przy którym stoi poewangelicki kościół. Szczególnie ładnie jest tam po zmroku, gdy włączana jest iluminacja miejskiej fontanny. Jednak najlepszy widok na Kartuzy rozciąga się ze wzgórza przy ulicy Chmieleńskiej, z Ławki Asesora. Można tam dojść promenadą biegnącą wzdłuż Jeziora Karczemnego.
Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kartuzach
Kartuzy, ul. Klasztorna
Kościoły Kartuzy 9.6Wiele – Wdzydzki Park Krajobrazowy i Jezioro Wielewskie
Wiele jest wsią kaszubską, położoną na południowym krańcu Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego i nad Jeziorem Wielewskim. Jest to typowa miejscowość wypoczynkowa na Pomorzu Gdańskim. Na jej terenie znajdują się dwa jeziora: Wielewskie i Ciepłe, rozdzielone szerokim pasem ziemi, lecz połączone ze sobą.
Wiele to także siedziba Muzeum Ziemi Zaborskiej, które posiada największą w kraju kolekcję haftów jednego autora (ok. 500 dzieł) – Leonarda Brzezińskiego, twórcy szkoły haftu wielewskiego. We wsi odbywają się również Turnieje Gawędziarzy Ludowych Kaszub i Kociewia. A od 2004 rokrocznie latem Wiele jest jedną ze scen Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.
W Wielu znajduje się kilka ciekawych zabytkowych obiektów, wśród których znajduje się m.in.: kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Kalwaria Wielewska, park kalwaryjski, liczne kaplice i stacje drogi krzyżowej oraz pustelnia - dom dla stróża.
Znajdziemy tam czyste powietrze i wodę, piękne krajobrazy oraz atrakcje turystyczne, spośród których największą jest Jezioro Wielewskie. Miejsce to sprzyja wypoczynkowi turystów z różnych zakątków Polski i co roku stanowi ono jedno z chętnie odwiedzanych miejsc do wypoczynku na świeżym powietrzu. Jezioro charakteryzuje się piękną linią brzegową, którą swobodnie można przejść dookoła zbiornika wodnego. Panują tu wspaniałe warunki dla kajakarzy, wędkarzy, nurków, surferów, rodzin z dziećmi i osób pragnących kultury wypoczynku oraz ucieczki od zmasowanego zgiełku turystycznego.
Poszukaj noclegu w okolicy
Bytów – malownicze i zabytkowe miasto na Kaszubach
Tereny, na których leży Bytów są wyjątkowo malownicze i obfitują w nietypową faunę i florę oraz liczne jeziora, w których jest wyjątkowo czysta woda. Turyści pokochali to miejsce ze względu na trasy spacerowe oraz rowerowe, które pozwalają spędzić wolny czas na świeżym powietrzu.
Będąc w Bytowie, koniecznie trzeba zobaczyć tutejszy zamek krzyżacki. Miasto stało się częścią Państwa Zakonnego w XIV wieku i to właśnie wtedy powstał zamek. Budowla, która dzisiaj stanowi największą atrakcję Bytowa, dawniej należała do największych warowni krzyżackich. Jego majestat możemy poczuć dopiero, znajdując się na terenie dziedzińca, ponieważ z zewnątrz osłonięty jest przez liczne drzewa, co uniemożliwia obejrzenie go w całej okazałości. Na terenie obiektu odbywają się liczne wydarzenia oraz imprezy kulturalne.
Północne, najstarsze skrzydło zamku oraz dwie przylegające do niego baszty zajmuje Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie rozlokowane na kilku kondygnacjach. Na parterze możemy podziwiać wystawę stałą, która poświęcona jest w całości kulturze materialnej Kaszubów. Następnie, wąskimi i ceglanymi schodami udajemy się na pierwsze piętro. Tutaj znajduje się wystawa o charakterze historycznym, nawiązująca do czasów krzyżackich oraz panowania Gryfitów na ziemi bytowskiej. Po pokonaniu kolejnych, krętych schodów przenosimy się na drugie piętro budynku, gdzie z kolei umieszczane są liczne wystawy czasowe. Dodatkowo mamy możliwość dotarcia do Baszty Młyńskiej, w której znajduje się wystawa poświęcona historii Bytowa, zlokalizowana na najwyższej kondygnacji, a także możemy przejść na mury obronne, z których rozciąga się widok na cały dziedziniec zamku.
Starogard Gdański - jedno z najstarszych miast w Polsce
Starogard Gdański leży w południowej części województwa pomorskiego, nad rzeką Wierzycą na Pojezierzu Starogardzkim. Miasto należy do nadwiślańsko-pomorskiego regionu Kociewie i jest także jednym z najstarszych miast na Pomorzu. Nic więc w tym dziwnego, że największą atrakcją w mieście są zabytki. Mury obronne i baszty pochodzące z XIV wieku, gotycki kościół farny, kościół św. Katarzyny z 1802, kościół św. Wojciecha czy neogotycka synagoga z połowy XIX w. - te obiekty zdecydowanie warto zobaczyć.
Kolejnym atrakcyjnym punktem na mapie Starogardu Gdańskiego jest rynek wraz z zabytkowymi kamienicami, które posadowiono na średniowiecznych fundamentach i piwnicach. A dodatkowo - ratusz staromiejski z XVIII/XIX w., Pałac Wiechertów, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz Gmach Sądu Rejonowego.
Zainteresowanie turystów wzbudzają także baszty: Gdańska, Tczewska, Narożna oraz Wodna. Baszta Gdańska (Szewska) jest czworoboczna, ceglana i najlepiej zachowana. Stoi nad kanałem Wierzycy – dawniej fosy. Obecnie mieści część ekspozycji Muzeum Ziemi Kociewskiej. Baszta Tczewska (Młyńska) jest rekonstrukcją dawnych umocnień. Kamienne fundamenty pochodzą z pierwszej ćwierci XIV w. a dzięki prywatnemu właścicielowi,odtworzona została szachulcowa konstrukcja jej górnej kondygnacji oraz nakrycie dachowe. Baszta Narożna (Książęca) jest zapewne najstarsza, znajduje się w północno-zachodnim narożniku murów. Odbudowana została na wzór prawdopodobnej XVII w. baszty, jednak ze względu na brak źródeł nie ma pewności, czy rekonstrukcja jest zgodna z historycznym wyglądem budowli. Obecnie mieści część ekspozycji Muzeum Ziemi Kociewskiej.
Poszukaj noclegu w okolicy
Komentarze