Kategoryzacja obiektów noclegowych - agroturystyka

Kategoryzacja obiektów noclegowych - agroturystyka

Popularne wczasy pod gruszą nadal cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków. Z wypoczynku na wsi chętnie korzystają rodziny z dziećmi, dla których spędzenie czasu w gospodarstwie agroturystycznym to spora atrakcja. Zastanawiasz się, czy warto angażować się w biznes jakim jest prowadzenie agroturystyki? Niżej przybliżamy jego specyfikę.

Agroturystka – kilka słów o kwestiach formalnych


Agroturystka to specyficzna forma turystyki, obejmująca szereg usług świadczonych na terenach wiejskich. W ich zakres wchodzą noclegi, wyżywienie, udział w pracach gospodarskich czy warsztatach – słowem wszystko, co uatrakcyjnia pobyt na wsi. Gospodarstwo agroturystyczne może być prowadzone zarówno przez rolnika, jak też przedsiębiorcę.

W przypadku rolnika wystarczy zgłoszenie dodatkowej działalności do gminy oraz dostosowanie się do przepisów technicznych, przeciwpożarowych i sanitarnych. Co więcej, dochody z agroturystyki mogą być zwolnione z podatku – wystarczy spełnić kilka warunków:

 

  • liczba wynajmowanych pokoi nie może być większa niż 5;
  • pokoje muszą znajdować się w budynkach mieszkalnych, położonych na terenach wiejskich w gospodarstwach rolnych;
  • jeśli spełnione są powyższe warunki, z podatku zwolnione są też dochody uzyskane z wyżywienia osób, które przebywają na agrowczasach.


Kiedy jednak działalność agroturystyki ma być szersza, na przykład w ofercie znajduje się nauka jazdy konnej czy możliwość organizowania przyjęć okolicznościowych, konieczna jest rejestracja działalności gospodarczej oraz odprowadzanie podatków na ogólnych zasadach. Ustawodawca informuje także o preferencyjnym opodatkowaniu większej liczby pokoi w agroturystyce – w tym przypadku można skorzystać z ryczałtu lub karty podatkowej.

 

Dowiedz się więcej o kwestiach związanych z opodatkowaniem, zobacz: Jak rozliczać wynajem krótkoterminowy?

 

Uwaga! W przypadku gdy usługi agroturystyczne świadczone są przez osoby, które nie są rolnikami lub wykonywane są poza gospodarstwem rolnym – konieczne jest zarejestrowanie działalności gospodarczej.

 

Kim jest gość agroturystyki?


Warto sobie uświadomić, że wypoczynek w agroturystyce nie dla każdego będzie atrakcyjną formą spędzania wolnego czasu. Dlatego radzimy, by najpierw zdecydować, do kogo kierowana jest oferta, a dopiero później zająć się przygotowaniem domu i otoczenia na przyjęcie turystów.

Kim są goście agroturystyki? Z naszych obserwacji wynika, że to głównie rodziny z dziećmi, które na co dzień mieszkają w miastach. Możliwość wyjazdu na wieś, oddychania świeżym powietrzem to coś, o co trudno jest pośród betonowego otoczenia. Jednak zieleń to nie wszystko czego potrzebują – liczy się dla nich wygoda, możliwość spróbowania domowych potraw oraz atrakcje dla najmłodszych.

Zwracają uwagę nie tylko na to, czy na miejscu są przygotowane zabawki, plac zabaw i dodatkowe wyposażenie pokoi w sprzęty ułatwiające opiekę nad małym dzieckiem. Pożądanym urozmaiceniem bywa też włączanie do drobnych prac gospodarskich, jak karmienie domowych zwierząt, czy sezonowe aktywności (ogniska, przejażdżki bryczką czy zimowe kuligi).

 

Jak przygotować się na przyjazd agroturysty?


Przygotowanie gospodarstwa na przyjęcie gości nie jest trudne – trzeba jednak postarać się stworzyć ciekawą ofertę, wyróżniającą się na tle konkurencji. Najlepiej wykorzystać walory, które są na miejscu, jak chociażby zasoby gospodarstwa (sad, pasieka, ekologiczne uprawy), lokalne tradycje czy nawet wspomniane wcześniej uczestniczenie w codziennym życiu gospodarstwa.

Oprócz tego ważne jest także zapewnienie turystom odpowiednich warunków pobytowych. Chociaż gospodarstwa agroturystyczne nie podlegają ustawowej kategoryzacji, szansę na osiągnięcie sukcesu mają te miejsca, gdzie goście czują się jak w domu.

W ofercie agroturystyki powinny się znaleźć:

  • wygodne pokoje z łazienkami;
  • możliwość wykupienia domowych posiłków;
  • aneks lub dostęp do dobrze wyposażonej kuchni, gdzie można przygotować jedzenie;
  • podwórko z ogrodem;
  • miejsce na grilla lub rozpalenie ogniska;
  • plac zabaw dla dzieci oraz kącik z zabawkami w domu.


Wiadomo, że agroturystka nie oferuje hotelowego standardu, ale trzeba położyć duży nacisk na szczegóły. Czystość i dobrej jakości meble oraz pościel na pewno wywrą dobre wrażenie na gościach.

 

Co jeszcze można zrobić, by zwiększyć szansę na sukces swojej agroturystki? Wejdź i zobacz: 10 sposobów na agroturystykę

 

fot. hschmider / Pixabay.com CC0



Następny artykuł Najwyższa pora zarezerwować...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!