Kategoryzacja obiektów noclegowych - kwatery i pokoje
Wynajmowanie kwater i pokoi turystom to cieszący się powodzeniem wśród mieszkańców popularnych kurortów pomysł na biznes. Tym bardziej, że nie wymaga tyle zachodu, co otwarcie hotelu czy pensjonatu. Jeśli i ty myślisz o takim przedsięwzięciu, koniecznie zapoznaj się ze stawianymi wymaganiami.
Co trzeba wiedzieć o wynajmie kwater i pokoi?
Wynajem kwater i pokoi to jedna z form usług turystycznych, które świadczone są w lokalizacjach, wyróżniających się odpowiednimi walorami – chodzi tu o położenie geograficzne, uzdrowiskowy klimat, krajobraz czy atrakcje przyciągające wczasowiczów. Otwarcie ich jest o wiele tańsze i nie wymaga tylu formalności, jak w przypadku hoteli czy pensjonatów.
Aby móc legalnie wynajmować kwatery i pokoje, wystarczy zgłosić ten fakt do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta (wybór urzędu zależy od miejsca zamieszkania). Przedsiębiorca może do tego celu udostępniać swój lokal – mieszkanie czy dom – nie musi także przestrzegać restrykcyjnych wytycznych dotyczących wyposażenia.
Wymagania odnośnie wynajmu kwater i pokoi:
- Zgłoszenie tego faktu do ewidencji w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Trzeba podać NIP, numer KRS, a jeżeli się go posiada także wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
- Trzeba również określić, czy prowadzony będzie najem prywatny, który wymaga jedynie zgłoszenia do Urzędu Skarbowego, czy należy założyć działalność gospodarczą. Każdy przypadek jest indywidualny i wymaga odrębnej analizy.
- Odpowiednie przygotowanie pomieszczeń dla gości zarówno w zakresie wyposażenia, jak i bezpieczeństwa.
Dowiedz się więcej o formalnych wymaganiach dla osób, które planują wynajem noclegów, zobacz: Chcesz wynajmować pokoje turystom? Nasze podpowiedzi
Przygotowanie pokoi kluczem do sukcesu
Chociaż przedsiębiorcy oferujący kwatery i pokoje nie muszą radzić sobie z wieloma formalnościami, to zaoszczędzoną w ten sposób energię powinni włożyć w odpowiednie przygotowanie pomieszczeń. Turyści oczekują więcej niż miejsca do spania – warto zapewnić im podstawowe wygody i ładne otoczenie. Co konkretnie?
- Większość osób poszukujących noclegów wybiera pokoje z własnymi łazienkami.
- Możliwość przygotowania posiłku lub wyżywienie oferowane przez gospodarza są bardzo mile widziane.
- Pokoje oraz znajdujące się tam sprzęty muszą być czyste i estetyczne. Warto też zadbać, by jego urządzenie stanowiło spójną koncepcję – czasy, gdy w kwaterach dla turystów umieszczano przypadkowe przedmioty i nikomu niepotrzebne meble dawno minęły.
- Gdy kwatery i pokoje znajdują się w domu, można pomyśleć o odpowiednim zaaranżowaniu ogrodu. Turyści lubią spędzać czas w otoczeniu zieleni, przy rozpalonym ognisku bądź grillu. Rodziny z dziećmi na pewno ucieszą się z placu zabaw z piaskownicą i huśtawką.
Na co jeszcze zwracają uwagę turyści, którzy wynajmują kwatery i pokoje? Zobacz: Sugestie klientów. Jak mogą pomóc właścicielom obiektów noclegowych?
Szczegółowe wytyczne dotyczące przygotowania kwater i pokoi dla turystów są opisane w Załączniku nr 7 do rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Zostało ono wydane na podstawie art. 45 Ustawy o usługach turystycznych. Dowiadujemy się z nich, że:
- kwatery i pokoje muszą mieć odpowiedni metraż (6 m2 w pokoju 1 i 2 osobowym, w większych dodatkowe 2 m2 na każdą kolejną osobę);
- od października do kwietnia pomieszczenia muszą być ogrzewane;
- goście muszą mieć zapewniony dostęp do węzła higieniczno-sanitarnego oraz zimnej i ciepłej wody.
Oprócz tego załącznik do rozporządzenia wymienia, jakie wyposażenie powinno się znaleźć w każdym pokoju:
- łóżko jednoosobowe (minimalne wymiary 80x190 cm) lub łóżka dwuosobowe (minimalne wymiary 120x190 cm);
- nocny stolik lub półka – przy każdym łóżku;
- stół lub stolik;
- krzesło lub taboret – najlepiej jeden na każdą osobę;
- miejsce (wieszak, półka) na rzeczy osobiste gości;
- odpowiednio skompletowana pościel.
Pokój powinien mieć zasłony, którymi można zaciemnić pomieszczeniem, oraz odpowiednie oświetlenie. Do tego właściciel nie powinien zapominać o koszu na śmieci.
fot. Pexels / Pixabay.com CC0
Komentarze