Kategoryzacja obiektów noclegowych - noclegi pracownicze
Noclegi pracownicze to specyficzna kategoria obiektów. Nie są bowiem związane bezpośrednio z turystyką, a koniecznością zakwaterowania pracowników poza miejscem ich stałego zamieszkania. W związku z tym kwatery dla pracowników spełniają nieco inne wymogi niż te miejsca, które są nastawione na przyjmowanie turystów.
W Polsce obowiązuje podział obiektów noclegowych ujęty w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych i późniejszym rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich i innych obiektów, w których są świadczone usługi hotelarskie. Podobnego podziału, ze względu na swoje potrzeby, dokonał też Główny Urząd Statystyczny.
Dowiedz się więcej, zobacz: Kategoryzacja obiektów noclegowych. Co warto wiedzieć?
Ustawa przedstawia podział obiektów noclegowych na poszczególne kategorie, natomiast rozporządzenie reguluje kwestie związane z ich przyznawaniem. Mamy więc następujące kategorie obiektów noclegowych:
- hotele,
- motele,
- pensjonaty,
- kempingi,
- domy wycieczkowe,
- schroniska turystyczne,
- schroniska młodzieżowe.
Inne obiekty (np. kwatery i pokoje, apartamenty, wille) określane są jako „niebędące obiektami hotelarskimi”. Można więc przyjąć, że należą do nich również kwatery dla pracowników, co jest ważne przy określaniu formalnych wymagań dla osób, które takie noclegi oferują.
Noclegi pracownicze w Polskiej Klasyfikacji Działalności
Podczas trwającej pandemii zapoznaliśmy się bliżej z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Jest to zbiór rodzajów działalności gospodarczej, z której każda ma swój odpowiedni kod. Obiekty noclegowe zaklasyfikowane są pod różnymi numerami PKD.
Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania, w tym np. kwatery i pokoje, domki, gospodarstwa agroturystyczne, mają numer PKD 55.20.Z. Natomiast noclegi / hotele pracownicze, a poza nimi także domy studenckie, internaty i bursy szkolne czy bloki mieszkalne – PKD 55.90.Z.
Pokoje pracownicze. Jak przygotować je dla gości?
Jak już wspominaliśmy, noclegi pracownicze to specyficzna forma zakwaterowania gości. Przede wszystkim dotyczy o wiele dłuższych terminów niż w przypadku „zwykłych” turystów. Najczęściej kwatery dla pracowników wynajmowane są na czas trwania danego projektu, np. budowy. Opłacane są przez zatrudniającą ich firmę, dlatego na równi z warunkami mieszkaniowymi stawiana jest cena. Zwykle jednak wynajęcie noclegów pracowniczych staje się bardziej opłacalne niż zorganizowanie dowozu do domu.
Co należy zaoferować osobom, które wynajmują kwatery pracownicze?
- Przede wszystkim powinny to być komfortowe warunki, pozwalające na wypoczynek po pracy. Nikt nie oczekuje hotelowego standardu, ale czyste wnętrza, wygodne łóżka i zadbane meble są jak najbardziej mile widziane.
- Kwatery pracownicze to zwykle kilkuosobowe sypialnie. Nie należy jednak „upychać” wielu osób na niewielkiej przestrzeni. Pokoje powinny mieścić od 3 do 6 mieszkańców.
- Dobrze wyposażoną kuchnię (aneks kuchenny), z której można bez problemu korzystać. W kwaterach pracowniczych większość osób przygotowuje posiłki na własną rękę, nie korzystać z restauracji lub kateringu.
- Ważny jest także dostęp do telewizji i internetu.
- Jeśli jest taka możliwość, warto udostępnić parking na posesji, a także wygospodarować miejsce na grilla.
Kwatery pracownicze. Wymagania formalne
Decydując się na wynajmowanie noclegów pracowniczych należy dopełnić kwestii formalnych. Mamy tu oczywiście na myśli zgłoszenie do ewidencji w urzędzie właściwym dla miejsca zamieszkania przedsiębiorcy. Należy również zapoznać się z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. Zawarto w nim wytyczne dotyczące wymogów budowlanych i sanitarnych, a także ochrony przeciwpożarowej.
Jakie wymagania tam znajdziemy?
- Pokoje muszą mieć odpowiedni metraż (6 m2 w pokoju 1 i 2 osobowym, w większych dodatkowe 2 m2 na każdą kolejną osobę).
- Od października do kwietnia pomieszczenia muszą być ogrzewane.
- Goście muszą mieć zapewniony dostęp do węzła higieniczno-sanitarnego oraz zimnej i ciepłej wody.
Warto również wiedzieć, jakie wyposażenie powinno znaleźć w pokoju. Mówi o tym załącznik do powyższej ustawy:
- łóżko jednoosobowe (minimalne wymiary 80x190 cm) lub łóżka dwuosobowe (minimalne wymiary 120x190 cm);
- nocny stolik lub półka – przy każdym łóżku;
- stół lub stolik;
- krzesło lub taboret – najlepiej jeden na każdą osobę;
- miejsce (wieszak, półka) na rzeczy osobiste;
- odpowiednio skompletowana pościel;
- pokój powinien mieć zasłony, służące do zaciemnienia pomieszczenia, oraz odpowiednie oświetlenie;
- należy wstawić także kosz na śmieci.
Komentarze