Kategoryzacja obiektów noclegowych - ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe
Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy to specyficzny typ obiektu hotelarskiego. Od razu nasuwa się bowiem grupa docelowa, do której kierowane są usługi. Co trzeba wiedzieć o tego typu biznesie?
Czym jest ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy
Według definicji Głównego Urzędu Statystycznego jest to obiekt lub cały ich zespół przeznaczony oraz odpowiednio przystosowany do tego, by przeprowadzać różnego rodzaju konferencje, kursy, szkolenia czy też zjazdy, który jednocześnie oferuje usługi związane z wypoczynkiem. Ośrodki takie są położone poza dużymi miastami, lecz na tyle blisko, by zapewnić gościom dogodny dojazd. Co ważne, najczęściej sąsiadują z ciekawymi przyrodniczo miejscami – lasami czy też jeziorami.
Warto wiedzieć, że ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe nie podlegają kategoryzacji, dlatego należy przyjąć, iż stosuje się tu minimalne wymagania dla obiektów w których świadczone są usługi hotelarskie. Wspomina o nich Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 19 sierpnia 2004 r. w sprawie obiektów hotelarskich. Według tych wytycznych trzeba zadbać, by:
- każdy pokój miał dostęp do łazienki z bieżącą ciepłą i zimną wodą,
- obiekt był ogrzewany od października do kwietnia, a temperatura wynosiła przynajmniej 18 stopni Celsjusza.
Jednak, by zachęcić do przyjazdu, należy się o wiele bardziej postarać. Tutaj musimy wspomnieć o niezwykle ważnej kwestii, mianowicie – grupie docelowej, do której kierowana jest oferta ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego.
Chcesz wiedzieć więcej o grupach docelowych? Zobacz: Grupy docelowe w turystyce
Kim są goście ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego
To przede wszystkim klienci biznesowi, którzy w chcą zorganizować spotkanie czy konferencję. W ośrodku spędzają przynajmniej jedną noc, dlatego oczekują bardziej rozbudowanej oferty. Powinna ona zawierać nie tylko dostęp do sali konferencyjnej, ale również propozycję wyżywienia i zagospodarowania wolnego czasu. W tym przypadku kwestia ceny nie jest tak bardzo istotna, gdyż klienci biznesowi zwracają uwagę na jakość usług. Jeśli płacą więcej, oczekują obsługi na naprawdę wysokim poziomie.
Co powinno się znaleźć w ofercie ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego
Oferta ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego musi przede wszystkim kłaść nacisk na miejsce do pracy. Część konferencyjna powinna być tak usytuowana, by nic nie rozpraszało uczestników spotkań. Oprócz tego należy ją wyposażyć w takie sprzęty jak:
- projektor, najlepiej podwieszany, by nie zajmował zbyt wiele miejsca;
- wysokiej klasy nagłośnienie;
- wygodne krzesła, w końcu goście będą siedzieć na nich wiele godzin;
- warto zastanowić się też nad smart boardami;
- dobre oświetlenie i klimatyzacja.
Konferencja czy szkolenie to również okazja do zintegrowania firmy, dlatego oferta ośrodka szkoleniowo-wypoczynkowego powinna zawierać także rozrywki. Jeśli obiekt dysponuje dużym terenem, można zorganizować grilla lub ognisko, w przypadku strefy wellness goście na pewno chętnie zrelaksują się na basenie, w jacuzzi czy saunie. Dobrym pomysłem jest również nawiązanie współpracy z firmą eventową, która będzie zapewniać atrakcje gościom!
Właściciel obiektu wcale nie musi radzić sobie ze wszystkim sam! Warto zdecydować się na outsoursing. Aby dowiedzieć się więcej, zobacz: Outsourcing w obiekcie noclegowym
Wypoczynek po pracy
Ważną kwestią jest przygotowanie komfortowych pokoi. Co się liczy? Przede wszystkim wygodne łóżka, własna łazienka oraz miejsce do pracy. Duże znaczenie ma dobór barw – dla klientów biznesowych warto zdecydować się na neutralną paletę, a kolorowy akcent niech tworzą dodatki. Oprócz tego trzeba postarać się, by pokój kojarzył się z domem. Wnętrze stanie się bardziej przytulne, gdy znajdzie się w nim wygodny fotel, koc czy ozdobne poduszki.
Na co warto zwrócić uwagę przygotowując pokój? Wejdź: Przepis na fantastyczne wnętrze
fot. geralt / Pixabay.com CC0
Komentarze