Katowice na weekend - co warto zobaczyć?

Katowice na weekend - co warto zobaczyć?

Katowice nie kojarzą nam się raczej z miejscem, które warto odwiedzić podczas urlopu. Nadal dla większości z nas jest to miasto przemysłowe z unoszącym się w powietrzu smogiem. Jeśli jednak zdecydujemy się na wypoczynek w Katowicach, choćby weekendowy, nie pożałujemy. Zobaczymy wtedy zupełnie inne miasto niż sobie wyobrażamy, pełne ciekawych i wyjątkowych miejsc, zieleni oraz nowoczesnych rozwiązań.

Katowice położone są w centralnej części województwa śląskiego. Bardzo wielu z nas kojarzą się nadal głównie z kopalniami węgla, przemysłem i smogiem, jednak tylko dlatego, że do tej pory nie zdecydowaliśmy się ich zwiedzić. Przez ostatnich kilkanaście lat Katowice bardzo się zmieniły. A w mieście pojawiło się wiele wyjątkowych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Warto pamiętać jednak o tym, że Katowice, podobnie jaka Łódź i Gdynia, należą do grupy miast Polski, których centra nie wywodzą się ze średniowiecznego miasta lokacyjnego. Nie znajdziemy tu architektury gotyckiej, z okresu renesansu czy baroku. Układ urbanistyczny miasta powstał na skutek rozbudowy i połączenia poszczególnych wsi i osiedli robotniczych w czasie gwałtownego rozwoju w XIX i XX wieku.

Najchętniej odwiedzanymi przez turystów miejscami w Katowicach są: Nikiszowiec - dawne osiedle robotnicze wybudowane dla górników, Muzeum Śląskie i punkt widokowy, Muzeum Historii Katowic czy Dolina Trzech Stawów.

Na terenie Katowic znajdują się m.in. dwa rezerwaty przyrody, zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Źródła Kłodnicy”, użytek ekologiczny Płone Bagno”, „Stawy Na Tysiącleciu” oraz ponad dziesięć obszarów zielonych mających status parków, z których największym jest Katowicki Park Leśny. Na styku granic miast: Katowice, Chorzów i Siemianowice leży Park Śląski.

Co niezwykle ważne, do Katowic możemy przyjechać o każdej porze roku. Większość miejsc, które warto odwiedzić jest czynna przez cały rok. Bez wątpienia jednak to w sezonie letnim miasto prezentuje się najlepiej. Pamiętajmy, że dużą zaletą Katowic są tereny zielone, które zimą na pewno nie będą tak atrakcyjne, jak np. wiosną, jesienią czy latem.

W lipcu w Katowicach co roku odbywa się festiwal muzyki elektronicznej Tauron Nowa Muzyka Katowice. Wydarzenie to skupia się na współczesnej muzyce z pogranicza jazzu i elektroniki. Wtedy w mieście jest tłoczno, na festiwal przyjeżdżają ludzie z różnych stron Polski, często całymi rodzinami.

Katowice zdecydowanie warto odwiedzić. Możemy spędzić w mieście weekend czy też zatrzymać się tu podczas podróży. To miasto na pewno Was zaskoczy. Pozytywnie oczywiście!



Co warto zobaczyć w Katowicach?


Będąc w Katowicach trzeba koniecznie zobaczyć Nikiszowiec, czyli dzielnicę słynącą z unikalnej wielorodzinnej zabudowy, chętnie odwiedzaną przez turystów z całego kraju. Wędrując po tej dzielnicy przenosimy się o kilkadziesiąt lat wstecz. Zwiedzając Nikiszowiec koniecznie trzeba zobaczyć podwórka budynków mieszkalnych, gdzie można spotkać wyjątkowe detale architektoniczne.

Spacerując po Katowicach warto zajrzeć także na Rynek będący jednym z głównych placów Śródmieścia.
Znajduje się przy nim wiele historycznych obiektów m. in. Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego czy kamienice mieszkalne.

Kolejnym ciekawym punktem na mapie Katowic jest Muzeum Śląskie oraz skupiona wokół niego Strefa Kultury. Muzeum jest nowoczesne, znajduje się na terenie dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Katowice. W muzeum znajduje się wile ciekawych wystaw, m.in. kolekcja malarstwa polskiego obejmująca obrazy z lat 1800-1945. Sporym zainteresowaniem wśród turystów cieszy się także wieża widokowa, ze szczytu której udaje się wypatrzeć kilka kluczowych dla Katowic budynków: NOSPR (Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia), Międzynarodowe Centrum Kongresowe, Superjednostkę oraz Katowicki Spodek.

Turyści, którzy zdążyli już poznać Katowice, zachęcają do odwiedzenia Muzeum Historii Katowic. W skład obiektu wchodzą: drewniany kościół pod wezwaniem świętego Michała Archanioła, budynek dawnej pralni i magla, dawne mieszkanie małżeństwa artystów: Barbary i Stanisława Ptaka oraz Oddział Grafiki im. Pawła Stellera.

Idealnym miejscem na spacer, szczególnie w miesiącach letnich będzie Las Murckowski. Jest to rezerwat przyrody chroniący pozostałości Puszczy Śląskiej. Na terenie lasu rośnie 150-letni starodrzew bukowy, z licznymi okazami buków i dębów. Znajdują się tutaj także źródliska potoku Przyrwa.

Warta odwiedzenia jest także Dolina Trzech Stawów, czyli kompleks rekreacyjno-sportowy w Katowicach. Jego powierzchnia to aż 86 ha, w tym 9 ha to powierzchnia wodna. Na terenie obiektu, znajdują się liczne ścieżki rowerowe, przystań wodna czy boiska do siatkówki plażowej.

Jeśli zamarzy nam się spacer wśród zieleni, możemy odwiedzić park im. Tadeusza Kościuszki. Jest to największy park w tym mieście, którego początki sięgają 1888 roku. Park obejmuje swoim zasięgiem aż 72 ha i jest najchętniej odwiedzanym miejscem rekreacyjnym w mieście.

Styl parku nawiązuje trochę do stylów angielskich ogrodów. Wśród drzew dominują tu brzoza, sosna, graby, buki, lipy i inne drzewa które nadają temu miejscu niesamowity charakter. W parku znaleźć możemy także jedyną w Polsce wieże spadochronową oraz cmentarz żołnierzy radzieckich poległych przy wyzwoleniu Katowic w 1945 roku. Na terenie parku usytuowany jest też drewniany kościółek św. Michała Archanioła oraz Galeria Rzeźby Plenerowej. Dzieci z pewnością chętnie skorzystają zimą z tutejszego toru saneczkowego i narciarskiego.

Kolejna propozycja dla miłośników aktywnego wypoczynku to wizyta w Parku Leśnym. Jest to największy obszar leśny Katowic, o dość nieregularnej formie. Obejmuje dzielnice i osiedla - Muchowiec, Brynów, Giszowiec czy Ochojec, a przenika się z Parkiem Kościuszki, Lasem Murckowskim i rezerwatem przyrody Ochojec. Przez park przebiegają także szlaki turystyczne PTTK, nie brakuje również ścieżek pieszych i rowerowych.

Równie ciekawą atrakcją przyrodniczą jest Płone Bagno będące użytkiem ekologicznym,  utworzonym w 2002 roku, o powierzchni 4,22 ha. Chroni część boru bagiennego wraz z fragmentem torfowiska wysokiego i jest unikalnym w skali regionu zbiorowiskiem o charakterze naturalnym.

Usytuowany jest w południowo - wschodniej części Katowic, w dzielnicy Murcki, na terenie  Lasów Murckowskich. W rejonie Płonego Bagna przebiega Szlak Ochojski.




Noclegi w Katowicach


Baza noclegowa Katowic składa się z różnorodnych obiektów noclegowych. Przeważają apartamenty oraz hotele, ale miejsce noclegowe znajdziemy też w kwaterach i pokojach, hostelach, noclegach pracowniczych, pensjonatach, zajazdach, agroturystyce czy campingu.

Cena za nocleg w Katowicach zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 20 zł. Jednak średnia cena noclegu w Katowicach wynosi 83 zł.

Warto pamiętać także o tym, że ceny noclegów ustalają indywidualnie właściciele obiektów, dlatego niektórzy mogą mieć wyższy cennik weekendowy. Z tego powodu, ceny noclegów w weekend mogą być droższe nawet o 24% od cen w dzień powszedni.

Następny artykuł Zamek Karpień i szczyt...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!