Kazimierz Dolny jakiego nie znasz. Odkryj jego piękno na nowo

Kazimierz Dolny jakiego nie znasz. Odkryj jego piękno na nowo

Naturalne walory wypoczynkowe, lessowe wąwozy i piękna przyroda, a także bezpieczny wypoczynek i dobra baza noclegowa. Wszystko to znaleźć można w jednym miejscu – niezwykle klimatycznym i malowniczym. W Kazimierzu Dolnym. Nie wierzysz? Odwiedź to nadwiślańskie Miasteczko poza sezonem i odkryj jego piękno na nowo, w zupełnie innej odsłonie. Nie pożałujesz!

Tego nadwiślańskiego Miasteczka nikomu przedstawiać nie trzeba. Niewiele jest też osób, które w Kazimierzu Dolnym choć raz nie były. Ta perełka Lubelszczyzny słynie z wspaniałych zabytków, pięknych lessowych wąwozów i malowniczych widoków. Kazimierz kojarzy się nam także z pysznym drożdżowym kogutem – symbolem Miasteczka, Górą Trzech Krzyży i klimatycznym Rynkiem.

Jeszcze do niedawna Kazimierz Dolny był typowo letniskową miejscowością, która poza sezonem zapadała w długi zimowy sen. Teraz jednak jest już zupełnie inaczej. Miasto przekształca się w świetne miejsce na wypoczynek przez cały rok. Wiosną i jesienią to wręcz wymarzona miejscówka dla miłośników ciszy, zimą zaś – dla narciarzy.

Pamiętajmy także o tym, że dzięki swemu położeniu, Kazimierz Dolny posiada mnóstwo ustronnych miejsc, dzięki czemu możemy czuć się komfortowo i bezpiecznie.

Baszta

Baszta

Kazimierz Dolny, ul. Zamkowa

Zabytki Kazimierz Dolny 9
Zamek

Zamek

Kazimierz Dolny, ul. Zamkowa

Zabytki Kazimierz Dolny 9


Naturalne walory wypoczynkowe


Kazimierz Dolny położony jest w Małopolskim Przełomie Wisły, w zachodniej części Płaskowyżu Nałęczowskiego. Zachwyca malowniczością i wyjątkowo pięknym ukształtowaniem terenu. Niewielkie wzniesienia i doliny, piękne lessowe wąwozy oraz wciąż dzika Wisła - wszystko to sprawia, że Miasteczko posiada wspaniałe, naturalne walory wypoczynkowe.

Bez względu na to, w którym kierunku ruszymy, wszędzie zobaczymy to samo: specyficzną architekturę kazimierską w otoczeniu przyrody. Kazimierskie Wzgórze Zamkowe pozwoli nam poznać nieco historię miasta, ale także, dzięki punktom widokowym – na zamku i wieży,  podziwiać panoramę Kazimierza i przepiękną dolinę Wisły. Na podobne doznania widokowe możemy liczyć, gdy wdrapiemy się na Górę Trzech Krzyży – stąd rozpościera się niesamowity krajobraz.

Gdy wybierzemy się na spacer w przeciwnym kierunku, dotrzemy do kolejnego punktu widokowego, na Albrechtówce. Z wapiennego stoku Albrechtówki roztacza się urzekająca panorama na piękną wieś Męćmierz, Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską.

Cenne obszary przyrodnicze Kazimierza Dolnego i okolicy chroni Kazimierski Park Krajobrazowy, na którego terenie leży nadwiślańskie Miasteczko.


Wąwozy lessowe i piękna przyroda


Lessowe wąwozy to kolejna wizytówka Kazimierza Dolnego. Są one niezwykłe i ogromnie malownicze, a do tego gęstą siecią oplatają miasto. Tak naprawdę wystarczy odejść od Rynku zaledwie kilkadziesiąt metrów, by trafić do zupełnie innego świata, pełnego spokoju, ciszy i pięknej przyrody. Co również ważne, wąwozami znajdującymi w okolicach Kazimierza Dolnego można obejść dokoła niemal całe miasto. Dlatego też bez problemu odnajdą się tu miłośnicy długich spacerów, nordic walking, biegania czy jazdy na rowerze. Te tereny są wręcz stworzone do uprawiania sportu, do aktywnego wypoczynku na łonie natury.

Jednym z najbardziej popularnych kazimierskich wąwozów jest Korzeniowy Dół. To miejsce wręcz bajkowe, o każdej porze roku. Wystające, poskręcane fantastycznie korzenie drzew rosnących na skarpach nadały mu imię i sławę. Wchodząc w Wąwóz Korzeniowy ma się wrażenie wejścia w świat powieści Tolkiena. Niezwykłe światło, przezierające przez korzenie i pnie zlewające się z lessowym podłożem i zielenią sprawia, że wrażenia kolorystyczne są tu zdumiewające. Dlatego Wąwóz Korzeniowy jest jednym z ulubionych motywów malarskich kazimierskich pejzażystów.

Piękny jest także Wąwóz Plebanka, do którego wejście znajduje się ok. 200 - 300 metrów od kazimierskiego rynku, w sąsiedztwie klasztoru oo. franciszkanów. Zimową porą wąwozem można odbyć kulig z pochodniami. Kolejny to Wąwóz Granicznik, który położony jest w okolicach kazimierskiego kamieniołomu. A obok niego - “Piorunowa Skała”, miejsca o niezwykłej atmosferze, bardzo chętnie filmowane.

W wielu kazimierskich wąwozach o wysokich nawet do kilkudziesięciu metrów ścianach, wyznaczono szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne. Całkiem niedawno powstała też specjalnie przygotowana mapa 40 wąwozów położonych w Kazimierzu i najbliższej okolicy.


Bezpieczny wypoczynek


Kazimierz Dolny wciąż kojarzy nam się z wypoczynkiem letnim. Z mnóstwem ludzi na Rynku, festiwalami: Filmu i Sztuki Dwa Brzegi, Kazimiernikejszyn czy Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych. Warto jednak odwiedzić Miasteczko poza sezonem i przekonać się, że to właśnie wtedy Kazimierz jest prawdziwie urokliwy, spokojny i bezpieczny.

Wiosną, jesienią czy zimą Kazimierz nieco pustoszeje. Nawet w weekendy. To właśnie wtedy miasto odwiedzają miłośnicy aktywnego wypoczynku. To wręcz idealny moment na spacery wąwozami, wycieczkę do pobliskiego Mięćmierza czy Janowca. Kazimierskie uliczki są wtedy niezwykle urokliwe i ciche, a Rynek – cały dla nas, bez ogródków kawiarnianych i ulicznych grajków.

Zimą dodatkowo skorzystać możemy z okolicznych stoków narciarskich: Stacji Narciarskiej Kazimierz, Ośrodka narciarsko – snowboardowego w Rąblowie oraz Stoku narciarskiego w Parchatce. Nie są to wielkie ośrodki, ale niezwykle klimatyczne, położone w ustronnych miejscach, nie tak oblegane, jak te duże, górskie.

Decydując się na wycieczkę do Kazimierza Dolnego, szczególnie poza sezonem, możemy mieć pewność, że nasz wypoczynek będzie bezpieczny, że bez problemu znajdziemy miejsce ustronne, z dala od ludzi i zgiełku miasta. Miejsce na odludziu. Idealne na obecny czas.


Dobra baza noclegowa


Kazimierz Dolny jako miasto turystyczne posiada niezwykle bogatą i różnorodną bazę noclegową. Znajdziemy tu noclegi chyba z każdej jednej kategorii i na każdą kieszeń. Są apartamenty w centrum miasta, hotele czy pensjonaty, ale także agroturystyki i domki położone w ustronnym miejscu.

Obiekty noclegowe znajdziemy też w okolicznych miejscowościach - na wsi, przy lesie, na odludziu. W wiele miejsc możemy zabrać także zwierzęta domowe, a większość jest przystosowana (posiada odpowiednie wyposażenie) do goszczenia rodzin z małymi dziećmi.

Poszukaj, a na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Następny artykuł Atrakcyjna Małopolska:...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!