Z czasów średniowiecza pochodzi kamienna wieża - zwana Basztą - która prawdopodobnie stanowi pozostałość pierwotnego zamku. W połowie XIV w. z rozkazu Kazimierza Wielkiego został wzniesiony poniżej Baszty również kamienny Zamek. Dotąd zachowała się legenda o związku tego króla z piękną Żydówką Esterką, dla której władca jakoby wybudował w pobliskiej Bochotnicy zamek, połączony lochami z kazimierską fortecą. Król Kazimierz także nadaje osadzie prawa miejskie.
Wiek XVI i XVII to okres rozkwitu miasta, które położone nad Wisłą - głównym w tym czasie szlakiem handlowym - bogaci się na handlu, zwłaszcza zbożem. Upamiętniają to piękne spichlerze zbożowe stojące wzdłuż brzegu rzeki, a także zbudowane na planie renesansowym miasto z wspaniale dekorowanymi kamienicami bogatych kazimierskich rodów kupieckich Przybyłów, Celejów, Górskich. Wtedy miasto ma już 3 świątynie, z których najpiękniejsza jest odnowiona w stylu renesansu lubelskiego Fara, z umieszczonymi w niej ok. r. 1620 największymi w ówczesnej Polsce organami. Czasy potopu szwedzkiego przynoszą kres świetności miasta, które nigdy nie odzyska już dawnej pozycji. Po upadku powstania styczniowego traci ono prawa miejskie i zostaje zdegradowane do rangi osady wiejskiej.
Po I wojnie światowej Kazimierz staje się Mekką artystów, głównie malarzy. W 1923 r. Tadeusz Pruszkowski, profesor Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie inicjuje organizowanie tutaj letnich plenerów malarskich dla swoich studentów. Zawiązuje się tu Bractwo św. Łukasza, do którego należał m. in. jeden z uczniów profesora osiadły w Kazimierzu na stałe, Antoni Michalak. W 1927 r. Kazimierz odzyskuje prawa miejskie.
II wojna światowa kończy w historii Kazimierza rozdział wspólnoty chrześcijańsko - żydowskiej, która funkcjonowała w Kazimierzu od czasów średniowiecza. Dziś po ludności wyznania mojżeszowego pozostała tylko XVIII - wieczna synagoga, budynek jatek koszernych i kirkut. Po wojnie miasteczko odradza się jako ośrodek artystyczny i turystyczny. Znów zjeżdżają tu malarze pejzażyści, na stałe osiadają w Kazimierzu Maria i Jerzy Kuncewiczowie, odbywają się festiwale - Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Festiwal Artystyczny i Filmowy "Lato Filmów" a także letnie koncerty muzyki organowej i kameralnej w Farze. Godne zwiedzenia są muzea ( Muzeum Przyrodnicze, Kamienica Celejowska, Muzeum Sztuki Złotniczej), a także Kuncewiczówka i liczne galerie sztuki.
Na terenie dzisiejszego Kazimierza już we wczesnym średniowieczu istniała osada zwana Wietrzna Górą, którą wraz z okolicznymi wioskami w końcu XII w (1181 r.) książę Kazimierz Sprawiedliwy nadał siostrom norbertankom z krakowskiego Zwierzyńca. Przypuszcza się, że to właśnie siostry zmieniły nazwę osady na "Kazimierz" na cześć swego dobrodzieja. Najstarszy dokument, w którym pojawiła się ta nazwa pochodzi z roku 1249.
Opis obiektu
W pobliżu
Kazimierz Dolny
Noclegi w okolicy
Pokoje Władysława
Nadrzeczna 12, Kazimierz Dolny
Pokoje na Plebance
Plebanka 4c, Kazimierz Dolny
Pokoje w Centrum Podgórna
Podgórna 2, Kazimierz Dolny
Inne informacje o mieście w okolicy
Janowiec nad Wisłą
Janowiec
Kazimierskie legendy
Kazimierz Dolny
Okolice Kazimierza: Bochotnica
Bochotnica
Okoliczne noclegi
Noclegi Wojszyn
Noclegi Męćmierz
Noclegi Janowiec
Noclegi Skowieszynek
Noclegi Uściąż
Noclegi Uściąż-Kolonia
Noclegi Oblasy
Noclegi Nasiłów
Noclegi Bochotnica
Noclegi Podgórz
Noclegi Rzeczyca-Kolonia
Noclegi Zastów Polanowski
Noclegi Wierzchoniów
Noclegi Zagajdzie
Noclegi Zbędowice
Noclegi Rogów
Noclegi Janowice
Noclegi Jaworce
Noclegi Parchatka
Noclegi Dobre
Noclegi Sadłowice
Noclegi Kolonia Góra Puławska
Noclegi Słotwiny
Noclegi Wilków
Noclegi Celejów
Noclegi Zaborze
Noclegi Lucimia
Noclegi Puławy
Noclegi Karczmiska Pierwsze
Noclegi Końskowola
Noclegi Wąwolnica
Noclegi Przyłęk
Noclegi Zarzeka
Noclegi Rozalin
Noclegi Chotcza Górna
Noclegi Drzewce
Noclegi Poniatowa
Noclegi Bałtów
Noclegi Gniewoszów
Noclegi Nałęczów
Noclegi wg kategorii
Kazimierz Dolny informacje
Szukam noclegu w Kazimierzu Dolnym
Mapa
Kazimierza Dolnego
Dojazd do Kazimierza Dolnego
Pogoda Kazimierz Dolny
Atrakcje Kazimierz Dolny
Atrakcje
Galerie
Imprezy integracyjne
Muzea
Ogrody zoologiczne
Ośrodki kultury
Konie i kuligi
Promy
Punkty widokowe
Rejsy
Spływy, rejsy, kursy
Szkółki narciarskie
Trasy spacerowe
Wyciągi narciarskie
Wypożyczalnie
Zabytki
Zamki
Kuchnia
Kawiarnie
Oferty firm
Restauracje
Galerie autorskie
Pełna lista ofert
Kazimierz Dolny Zdjęcia
Rozkład jazdy Kazimierz Dolny
Kazimierz Dolny Ulice
Odległości Kazimierz Dolny