Kežmarok - atrakcje i ciekawe miejsca
Kežmarok, po polsku Kieżmark, to kolejne urocze miasto na Słowacji, które warto odkryć podczas turystycznych eskapad. Położenie pod Tatrami jest prawdziwą bramą do Tatr Wysokich i na Spisz. A oprócz przepięknych widoków znajdziemy tam również coś innego – mnóstwo wspaniałych miejsc czekających na odkrycie.
Miasteczko Kieżmark to wyjątkowa sceneria dla romantycznych spacerów, bo mimo że niewielkie, zachwyca zacisznymi uliczkami i malowniczym rynkiem. Zachowała się również stara zabudowa nadająca Kieżmarkowi nieco staroświeckiego, uroczego charakteru. Warto udać się na przechadzkę ulicą Hviezdoslava, przy której stoją pastelowe kamieniczki. Natomiast w pobliżu zamku zachowały się domy, gdzie dawniej mieszkali rzemieślnicy. Ich cechą charakterystyczną są spadziste dachy kryte gontem.
Szukasz noclegów w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Kieżmarku
Kieżmark – ciekawe miejsca
Zwiedzanie Kieżmarku warto zacząć od jego najstarszej części, zapraszamy więc na rynek. Centralny punkt głównego placu miasta stanowi zabytkowy ratusz ze smukłą wieżą. Został wybudowany w średniowieczu, ale z pierwotnego gotyckiego stylu zostało już tylko wspomnienie. Szacownemu gmachowi jeszcze w XVIII wieku nadano cechy klasycystyczne. Elewację ratusza zdobi herb miasta oraz łacińska inskrypcja informująca o jego przeznaczeniu – dawniej znajdowała się tu między innymi strażnica i gospoda. Rynek otoczony jest uroczymi kamieniczkami, w jednej z nich, pod numerem 55, działa muzeum prezentujące mieszczańskie wnętrza na Spiszu.
Kolejnym ciekawym zabytkiem, znajdującym się w obrębie starej części Kieżmarku, jest zamek. To prawdziwa najeżona basztami forteca, która, podobnie jak mury, przypomina o obronnym charakterze miasta. Warownię wybudowała w XV wieku rodzina Zapolyów, później przez jakiś czas należała do Łaskich, a gdy przeszła na własność Thkölyich została przebudowana i zyskała cechy renesansowej rezydencji. Piękne attyki i stiukowe zdobienia to pamiątka po XVI wieku. Obecnie w murach zamku mieści się Muzeum Regionalne z bogatą ekspozycją archeologiczną i historyczną dotyczącą nie tylko Kieżmarku, ale i całego Spiszu.
Wśród kieżmarskich zabytków na wyróżnienie zasługuje gotycki kościół Świętego Krzyża. Jest to katolicka świątynia, we wnętrzu której zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju. Są to gotyckie ołtarze – główny został ozdobiony rzeźbami wykonanymi przez mistrza Pawła z Lewoczy. Warto poszukać też drewnianego krucyfiksu, którego autorstwo przypisywane jest Witowi Stwoszowi. Dzieło zostało umieszczone w lewej części nawy.
Wbrew pozorom bazylika Świętego Krzyża nie jest najbardziej imponującą świątynią w Kieżmarku. Tutaj palma pierwszeństwa należy się drewnianemu kościołowi ewangelickiemu, wzniesionemu w 1717 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. We wnętrzu może zmieścić się nawet cztery tysiące wiernych, a jego wykończenie aż zapiera dech w piersiach. Po przekroczeniu progu kościoła oczom turystów ukazują się barwne malowidła, przedstawiające sceny z życia Jezusa i proroków, oraz witrażowe okna. Również elementy wyposażenia są bardzo bogato zdobione. O wartości tego zabytku świadczy fakt, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Kieżmark zachwyca jeszcze jednym miejscem – przebogatą biblioteką szkolną, mieszczącą się w barokowym budynku liceum. Na jej półkach znajduje się 150 tysięcy woluminów, a prawdziwymi perełkami kolekcji są inkunabuły i starodruki. Podobno można tu znaleźć każdy język świata… Czy tak jest naprawdę? Odpowiedź można znaleźć wyłącznie na miejscu.
Kieżmark – atrakcje
Na co dzień Kieżmark jest dość spokojnym miasteczkiem. Wszystko się jednak zmienia w drugi weekend lipca, gdy do miasta zjeżdżają rzemieślnicy z całej Europy, by wziąć w Europejskim Festiwalu Rzemiosł Ludowych. To jedna z najpopularniejszych plenerowych imprez na Słowacji, przyciągająca do miasta mnóstwo turystów. Podczas imprezy można zobaczyć cały przekrój wyrobów rzemieślniczych – od mebli, przez ręcznie wyrabiane tkaniny, po biżuterię. Imprezie towarzyszą występy teatrów ulicznych i zespołów folklorystycznych, oraz festyn, w trakcie którego można spróbować słowackich regionalnych potraw. Kieżmark słynie między innymi z serów, więc warto odwiedzić przede wszystkim targ serowy.
fot. Vikino (Pixabay.com CC0)
Komentarze