Kežmarok - atrakcje i ciekawe miejsca

Kežmarok - atrakcje i ciekawe miejsca

Kežmarok, po polsku Kieżmark, to kolejne urocze miasto na Słowacji, które warto odkryć podczas turystycznych eskapad. Położenie pod Tatrami jest prawdziwą bramą do Tatr Wysokich i na Spisz. A oprócz przepięknych widoków znajdziemy tam również coś innego – mnóstwo wspaniałych miejsc czekających na odkrycie.

Miasteczko Kieżmark to wyjątkowa sceneria dla romantycznych spacerów, bo mimo że niewielkie, zachwyca zacisznymi uliczkami i malowniczym rynkiem. Zachowała się również stara zabudowa nadająca Kieżmarkowi nieco staroświeckiego, uroczego charakteru. Warto udać się na przechadzkę ulicą Hviezdoslava, przy której stoją pastelowe kamieniczki. Natomiast w pobliżu zamku zachowały się domy, gdzie dawniej mieszkali rzemieślnicy. Ich cechą charakterystyczną są spadziste dachy kryte gontem.

 

Szukasz noclegów w mieście? Wejdź i zobacz: Noclegi w Kieżmarku

 

Kieżmark – ciekawe miejsca


Zwiedzanie Kieżmarku warto zacząć od jego najstarszej części, zapraszamy więc na rynek. Centralny punkt głównego placu miasta stanowi zabytkowy ratusz ze smukłą wieżą. Został wybudowany w średniowieczu, ale z pierwotnego gotyckiego stylu zostało już tylko wspomnienie. Szacownemu gmachowi jeszcze w XVIII wieku nadano cechy klasycystyczne. Elewację ratusza zdobi herb miasta oraz łacińska inskrypcja informująca o jego przeznaczeniu – dawniej znajdowała się tu między innymi strażnica i gospoda. Rynek otoczony jest uroczymi kamieniczkami, w jednej z nich, pod numerem 55, działa muzeum prezentujące mieszczańskie wnętrza na Spiszu.

Kolejnym ciekawym zabytkiem, znajdującym się w obrębie starej części Kieżmarku, jest zamek. To prawdziwa najeżona basztami forteca, która, podobnie jak mury, przypomina o obronnym charakterze miasta. Warownię wybudowała w XV wieku rodzina Zapolyów, później przez jakiś czas należała do Łaskich, a gdy przeszła na własność Thkölyich została przebudowana i zyskała cechy renesansowej rezydencji. Piękne attyki i stiukowe zdobienia to pamiątka po XVI wieku. Obecnie w murach zamku mieści się Muzeum Regionalne z bogatą ekspozycją archeologiczną i historyczną dotyczącą nie tylko Kieżmarku, ale i całego Spiszu.

Wśród kieżmarskich zabytków na wyróżnienie zasługuje gotycki kościół Świętego Krzyża. Jest to katolicka świątynia, we wnętrzu której zachowało się wiele oryginalnych elementów wystroju. Są to gotyckie ołtarze – główny został ozdobiony rzeźbami wykonanymi przez mistrza Pawła z Lewoczy. Warto poszukać też drewnianego krucyfiksu, którego autorstwo przypisywane jest Witowi Stwoszowi. Dzieło zostało umieszczone w lewej części nawy.

Wbrew pozorom bazylika Świętego Krzyża nie jest najbardziej imponującą świątynią w Kieżmarku. Tutaj palma pierwszeństwa należy się drewnianemu kościołowi ewangelickiemu, wzniesionemu w 1717 roku. Ciekawostkę stanowi fakt, że do jego budowy nie użyto ani jednego gwoździa. We wnętrzu może zmieścić się nawet cztery tysiące wiernych, a jego wykończenie aż zapiera dech w piersiach. Po przekroczeniu progu kościoła oczom turystów ukazują się barwne malowidła, przedstawiające sceny z życia Jezusa i proroków, oraz witrażowe okna. Również elementy wyposażenia są bardzo bogato zdobione. O wartości tego zabytku świadczy fakt, że został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Kieżmark zachwyca jeszcze jednym miejscem – przebogatą biblioteką szkolną, mieszczącą się w barokowym budynku liceum. Na jej półkach znajduje się 150 tysięcy woluminów, a prawdziwymi perełkami kolekcji są inkunabuły i starodruki. Podobno można tu znaleźć każdy język świata… Czy tak jest naprawdę? Odpowiedź można znaleźć wyłącznie na miejscu.

 

Kieżmark – atrakcje


Na co dzień Kieżmark jest dość spokojnym miasteczkiem. Wszystko się jednak zmienia w drugi weekend lipca, gdy do miasta zjeżdżają rzemieślnicy z całej Europy, by wziąć w Europejskim Festiwalu Rzemiosł Ludowych. To jedna z najpopularniejszych plenerowych imprez na Słowacji, przyciągająca do miasta mnóstwo turystów. Podczas imprezy można zobaczyć cały przekrój wyrobów rzemieślniczych – od mebli, przez ręcznie wyrabiane tkaniny, po biżuterię. Imprezie towarzyszą występy teatrów ulicznych i zespołów folklorystycznych, oraz festyn, w trakcie którego można spróbować słowackich regionalnych potraw. Kieżmark słynie między innymi z serów, więc warto odwiedzić przede wszystkim targ serowy.

 

fot. Vikino (Pixabay.com CC0)

Następny artykuł Pogoda na koniec grudnia 2017

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!