Kłodzko czy Praga? Poznaj podobieństwa i różnice
„Praga - jak chyba wiecie - to miasto przepiękne i prawdziwy raj dla ludzi mojego pokroju, to znaczy zakochanych w starociach i zabytkach” - ten cytat Zbigniewa Nienackiego z powieści “Pan Samochodzik” trafnie oddaje wyjątkowość czeskiej Pragi. Czy wiesz, że w Polsce można znaleźć odpowiednik tego niezwykłego miasta?
Czy istnieje taka możliwość, by porównać wyjątkowość czeskiej Pragi z niezwykłością jednego z popularnych miast - Kłodzka, znajdującego się w regionie Kotliny Kłodzkiej? Nie da się ukryć, że Praga stanowi cel wycieczek wielu turystów z Europy, a nawet i ze świata. Uznawana jest za jedną z najpiękniejszych europejskich stolic. W Pradze bez wątpienia można się zakochać. To miejsce urokliwe i piękne - aż chciałoby się tu zamieszkać. Wyróżnia się niezwykłym klimatem, licznymi zabytkami i wspaniałą architekturą. Do tego wszystkiego, warto wspomnieć o przyjaźnie nastawionych Czechach. Praga stanowi doskonałą propozycję na wyjazd weekendowy lub nieco dłuższy. Jeśli chcemy ją zwiedzić w jeden dzień, to jest to możliwe, ale musimy to zrobić w naprawdę ekspresowym tempie.
Każdy, kto chce poczuć nieco czeskiego klimatu, powinien skorzystać z takiej możliwości, by odwiedzić Kłodzko, które przez większość uznawane jest za polski odpowiednik czeskiej Pragi. To popularne i chętnie odwiedzane polskie miasto. O jego wyjątkowości można przekonać się praktycznie na każdym kroku. Warto podkreślić, że jest chętnie odwiedzane, zarówno przez turystów z Polski, jak i z zagranicy. Wszystko to dzieje się z wielu powodów - niezwykłe zabytki, most św. Jana, atrakcje dla turystów, gościnność mieszkańców, czy praski klimat, który można poczuć podczas spacerów tutejszymi uliczkami.
Porównując Pragę i Kłodzko, należy podkreślić, że oba miasta mają ze sobą wiele wspólnego. Nie ma przesady w tym, że Kłodzko jest określane mianem “małej Pragi”. Jest to jednocześnie największe z miast, znajdujących się na Ziemi Kłodzkiej. Wyróżnia się przede wszystkim zabytkową starówką, zabytkowym mostem św. Jana, który porównywany jest do popularnego mostu Karola w Pradze. Możemy być pewni tego, że spacerując po Kłodzku, będziemy mogli poczuć się niemal jak w czeskiej w stolicy. Jest to szczególnie ważne teraz, kiedy z powodu pandemii koronawirusa podróżowanie po Europie jest utrudnione. Kłodzko stanowi świetną alternatywę dla bardziej popularnej Pragi i w tym tkwi właśnie jego wyjątkowość, bo potrafi urzekać dosłownie na każdym kroku.
Porównanie obu tych miast jest niezwykle trudne z wielu powodów. Zarówno Kłodzko, jak i Praga, przyciągają do siebie turystów z kraju, jak i z zagranicy. Zachwycają pięknymi zabytkami, klimatycznymi uliczkami, przysmakami kuchni regionalnej i możliwościami spędzania wolnego czasu. Należy podkreślić, że zarówno jedno, jak i drugie miasto, doskonale sprawdzą się jako propozycja romantycznego wyjazdu. Nie ma w tym przypadku, że Kłodzko i Praga w wielu kwestiach są ze sobą porównywane.
Sprawdź również: Kotlina Kłodzka - idealna opcja na letni weekendowy wyjazd
Kłodzko i Praga - co je łączy, a co dzieli?
W opinii wielu turystów w Europie i na świecie, to właśnie Praga uznawana jest za bardziej wyjątkowe miasto. W sezonie letnim można spotkać tu prawdziwe tłumy, a przejście przez Most Karola zajmuje naprawdę dużo czasu. Praga to jednak nie tylko Most Karola, ale również wiele innych wspaniałych zabytków. Osoby, które miały okazję chociaż raz w życiu być w Pradze, koniecznie powinny odwiedzić Kłodzko. Stolica Ziemi Kłodzkiej w niczym nie ustępuje czeskiej stolicy. Dla niedowiarków, jak i osób, które zastanawiają się nad tym, do którego miasta warto się wybrać, przygotowaliśmy kilka podpowiedzi i porównań.
-
Praga ma Most Karola, a Kłodzko - most św. Jana
Rozpoczynamy od kwestii, która w opinii wielu turystów, jest najbardziej podobnym elementem, jeśli chodzi o porównanie obu miast. Chyba każdy, kto choć raz miał okazję być w Pradze, przechodził przez Most Karola. Jest to najstarszy most kamienny świata, znajdujący się nad Wełtawą w Pradze. Stanowi jeden z najchętniej odwiedzanych zabytków tego miasta i jednocześnie łączy dzielnice Mala Strana i Stare Mesto. Most Karola ma 516 m długości i około 9,5 m szerokości. Znajdziemy tu wiele wspaniałych figur. Po prawej stronie mostu patrząc od starego miasta ustawiono kolejno: Matkę Boską i św. Bernarda; Matkę Boską; św. Dominikę i św. Tomasza; brązowy krucyfiks; św. Annę Samotrzecią; śś. Cyryla i Metodego; św. Jana Chrzciciela; śś. Norberta, Wacława i Zygmunta; św. Jana Nepomucena; św. Antoniego z Padwy; św. Judę Tadeusza; św. Augustyna; św. Kajetana; św. Filipa; św. Witta i Chrystusa w towarzystwie śś. Kosmy i Damiana.
Po lewej stronie mostu stoją rzeźby: św. Iwony; śś. Barbary, Małgorzaty i Elżbiety; Pieta; św. Józefa; św. Franciszka Ksawerego; Sw. Krzysztofa; Sw. Franciszka Borgiasza; śś. Ludmiły i Wacława; św. Franciszka, śś. Wincentego Ferreriusza i Prokopa; św. Mikołaja z Tolentynu; Chrystusa ukazującego się św. Ludgardzie; św. Wojciecha; śś. Jana i Feliksa; św. Iwona i św. Wacława.
Most Karola w Pradze jest stylistycznie powiązany z nieodległym mostem gotyckim w Kłodzku. Mowa tu oczywiście o moście św. Jana, znajdującym się nad kanałem Młynówka. Podobnie, jak w przypadku praskiego odpowiednika, również i tu znajdziemy barokowe figury świętych, ustawionych na balustradach: Trójcę Świętą i Ukoronowanie NMP, św. Jana Nepomucena – najpopularniejszego świętego w regionie, Ukrzyżowanie, św. Franciszka Ksawerego patrona chroniącego od chorób, Pietę i św. Wacława. Na uwagę zasługują przede wszystkim: Pieta z XVII wieku oraz rzeźba przedstawiająca Chrystusa na krzyżu z postacią Marii Magdaleny u jego stóp.
Most w Kłodzku łączy ze sobą Wyspę Piasek i staromiejską część Kłodzka. Analizując parametry tego mostu, należy podkreślić, że jest on zdecydowanie mniejszy niż ten w Pradze. Ma 52,2 m długości i około 4 m szerokości.
Poznaj: 5 najpiękniejszych mostów w Polsce. Co warto zobaczyć?
-
W Pradze zjesz knedliczki napijesz się czeskiego piwa, a w Kłodzku spróbujesz kucmocha
W przypadku porównania obu tych wspaniałych miast, ważną rolę odgrywa akcent kulinarny. Obowiązkowo podczas wizyty w Pradze, jemy tradycyjne danie kuchni czeskiej, czyli knedliczki, które podawane są z gulaszem i bardzo skromną surówką lub kapustą zasmażaną. Obowiązkowo każdy również musi spróbować czeskiego piwa. Tego typu przysmaki znajdziemy w niemal każdej restauracji, znajdującej się w ścisłym centrum Pragi i na jej obrzeżach.
Kłodzko, jeśli o dania regionalne chodzi, również ma się czym pochwalić. Regionalnym przysmakiem jest tzw. kucmoch, czyli potrawa, która przywędrowała tutaj z Czech. Są to kluski z gotowanych ziemniaków, okraszone tłuszczem, posypane makiem i cukrem pudrem. Królują tu również: bigos, karminadle (rodzaj kotletów mielonych), pstrąg kłodzki, czy tzw. sikorki karkonoskie, czyli rodzaj placków ziemniaczanych, które znajdziemy w prawie każdej restauracji. Posiłek z powodzeniem możemy popić piwem z lokalnego browaru.
Przeczytaj również: Wakacje kulinarne po Polsce - dania regionalne, co i gdzie zjeść?
-
Kłodzko ma swoją Twierdzę, a Praga - Zamek na Hradczanach
Warto w tym miejscu porównać miejsca, związane z niezwykłą historią obu tych miast, które o każdej porze roku są chętnie odwiedzane przez turystów. W przypadku Kłodzka, takim miejscem jest bez wątpienia tutejsza Twierdza, która dumnie góruje nad miastem. Budowla ta powstała na przełomie XVII i XVIII wieku. Początkowo pełniła funkcję więzienia, a podczas II wojny światowej stanowiła filię obozu Gross-Rosen.
W przypadku, za zabytek, który góruje nad miastem, należy uznać Zamek, znajdujący się na Hradczanach. To miejsce, istniejące od najstarszych dziejów Pragi. Stanowi dawną siedzibę królów czeskich. Według Księgi rekordów Guinnessa jest to największy pod względem zajmowanej powierzchni zamek na świecie. Rozciąga się na ok. 45 hektarów i składa się z kilku kościołów (np. Katedry św. Wita) pałaców (np. Belweder królowej Anny), wież, uliczek i ogrodów. Jest to jeden z najstarszych zabytków w Pradze. To miejsce obowiązkowe, które warto zobaczyć podczas wycieczki do Pragi.
Tutaj znajdziesz inne zabytki i atrakcje w Kłodzku
-
Klimatyczne starówki
Zdecydowanym łącznikiem Kłodzka i Pragi są miejskie starówki. W centrum Kłodzka warto zobaczyć fasadę neorenesansowego ratusza i stojącą nieopodal kolumnę wotywną z 1680 roku. Pięknem barokowego wnętrze olśniewa późnogotycka kolegiata (plac Kościelny 9). W jej wnętrzach, co warto podkreślić, zachowało się kilka interesujących dzieł sztuki jak chociażby renesansowa płaskorzeźba wyobrażająca Judasza w kaplicy Ogrójec czy XIX-wieczna rzeźba na grobie Arnosta z Pardubic. Stare Miasto w Kłodzku jest najstarszą i zabytkową częścią Kłodzka, powstałą w X wieku z rozwijającego się podgrodzia i osady targowej. Do najważniejszych zabytków kłodzkiej starówki, należy zaliczyć: Rynek, Ratusz, Figurę wotywną na rynku, Studnię barokową, czy Pałac Wallisów.
Starówka Pragi stanowi z kolei centralny punkt życia mieszkańców, jak i turystów. Pełno tu klimatycznych restauracji, jak i niezwykłych zabytków. Jest jednocześnie centrum kulturalnym i handlowym stolicy Czech. Pierwsze wzmianki o Starym Mieście pojawiają się w VIII wieku n.e., natomiast trwalsze budowle (być może związane z religią chrześcijańską) w wieku IX. Najprawdopodobniej już wtedy z terenu Starego Miasta można było przedostać się przez Wełtawę drewnianym mostem. Do najciekawszych zabytków i miejsc, które warto odwiedzić na Starym Mieście w Pradze, należą: Rynek Staromiejski, Carolinum, Clementinum, Kościół Najświętszej Marii Panny przed Tynem, Kościół św. Marcina, Teatr Stanowy, Zespół klasztorny św. Agnieszki, czy wcześniej wspomniany Most Karola.
Sprawdź również: 10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?
-
Nocleg w Pradze a wypoczynek w Kłodzku
Na sam koniec zostawiliśmy kwestię noclegu w obu wyjątkowych miastach. Należy podkreślić, że zarówno Kłodzko, jak i Praga mają doskonale rozwiniętą bazę noclegową. Dostępne są tu zarówno hotele, pensjonaty, jak i prywatne kwatery. W przypadku Pragi, warto zaznaczyć, że stolica Czech uznawana jest za najdroższą stolicę w Europie pod względem noclegu. Ceny w hostelu rozpoczynają się tu od 8 euro za noc za osobę za dzień. Za hotel musimy zapłacić już około 160 zł za pokój za dobę. Jeśli do Pragi wybieramy się całą rodziną lub paczką znajomych, to warto jako nocleg rozważyć apartament. Ceny za czteroosobowe apartamenty zaczynają się już od 45 euro (ok. 193 zł za noc).
W Kłodzku znajdziemy noclegi z różnych kategorii. Są kwatery i pokoje, apartamenty, agroturystyka, domki, hotele, noclegi pracownicze i dworki. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, gdyż obiekty te różnią się zarówno standardem, jak i ceną na nocleg czy udogodnieniami. Cena za nocleg w Kłodzku zależy od kategorii wybranego obiektu oraz jego lokalizacji. Najkorzystniej jest zatrzymać się w obiekcie z kategorii kwatery i pokoje, wtedy koszt noclegu może wynieść nawet od 50 zł. Jednak średnia cena noclegu w Kłodzku wynosi 186 zł.
Tutaj znajdziesz propozycje noclegów w Kłodzku
Mamy nadzieję, że przygotowane przez nas porównanie, utwierdziło Was w przekonaniu, że zarówno Kłodzko, jak i Praga, są wyjątkowe na wakacyjny wyjazd. Kto nie wierzy, powinien jak najszybciej nadrobić zaległości. To które z nich wybierasz?
Komentarze