Kociewie na urlop. W czym tkwi wyjątkowość tego regionu?

Kociewie na urlop. W czym tkwi wyjątkowość tego regionu?

Szukasz nietypowego regionu na mile spędzony urlop w Polsce? Jeśli tak, to warto wziąć pod uwagę niezwykłą krainę jezior i lasów. Nie, to nie są Mazury, ale region o tajemniczej nazwie Kociewie, którą z pewnością kojarzą tylko nieliczni. To nie tylko wspaniały klimat i czas spędzony nad wodą, ale również różnorodne atrakcje archeologiczne, historyczne, zabytki architektury i sztuki, etnograficzne, czy przyrodnicze. Każdy moment jest dobry, by odwiedzić tę część Polski.

Do rozpoczęcia sezonu letniego, coraz mniej czasu. Coraz więcej osób, stopniowo wybiega myślami do tego, co będzie się działo podczas majówki, czy wakacji. I nie ma co się dziwić, bo Polska urzeka praktycznie na każdym kroku. Co ważne, swój wolny czas można spędzać tak, jak się najbardziej lubi. Skoro lato, to wypoczynek nad wodą. Dużym zainteresowaniem cieszą się noclegi Kaszuby, kwatery i pokoje nad morzem, czy domki na Mazurach. Warto jednak wziąć pod uwagę coś w pełni wyjątkowego, co jest określane jako kraina jezior i lasów. I nie jest to Kraina Wielkich Jezior Mazurskich, ale Kociewie, które może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o letni wypoczynek. Dlaczego?


Poznaj: TOP 5 miejsc na spokojne wakacje w Polsce


Kociewie - najważniejsze informacje


Oprócz wspomnianych wyżej walorów przyrodniczo-klimatyczno-historycznych, warto jest nieco lepiej poznać ten atrakcyjny region w Polsce. Szczególnie, że nazwa w takim przypadku, mówi niewiele. Kojarzą go nieliczni, dlatego dobrze jest pokazać, że jest to miejsce w Polsce, w którym warto zaplanować swój urlop.


Kociewie to region etnograficzno-kulturowy, znajdujący się na Pomorzu Gdańskim, na zachodnim brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. Jego atutem jest bez wątpienia fakt, że znajduje się w pobliżu tak malowniczych regionów, jakimi są Kaszuby, Bory Tucholskie, czy noclegi na Kujawach. To prawdziwa oaza spokoju i idealne miejsce dla tych turystów, którzy pragną za wszelką cenę odpocząć od turystycznego zgiełku. Do największych miast regionu, należy zaliczyć Starogard Gdański, Tczew, czy Świecie. Warto podkreślić, że czas spędzony w tym regionie, nie ogranicza się tylko i wyłącznie do tych miejscowości, ale do czegoś więcej. Mniejsze wioski to prawdziwe perełki, które warto eksplorować, nie tylko letnią porą. 



fot.zosienka / zdjecia.nocowanie.pl

To, co przemawia na korzyść Kociewia, to bez wątpienia ciekawe muzea, piękna przyroda, lokalne smaki, czy też możliwość zorganizowania aktywnego wypoczynku na kajakach lub rowerach. Czas płynie tu zdecydowanie wolniej, a na wakacje można znaleźć takie miejsca, w których będziecie zupełnie sami. Wszystko spowodowane faktem, że jest to nieodkryty i mało popularny region w Polsce. Czas zatem nadrobić zaległości i wybrać się tam w najbliższym czasie.


Region promuje się jako “Łagodna Kraina” i sporo w tym racji. To właśnie panującym klimatem, najbardziej urzeka wypoczywających tu turystów. Pomimo tego, że Kociewie znajduje się na Pomorzu, to nie stanowi części Kaszub. Graniczy z tym regionem, ale Kociewie to zupełnie inny obszar, inna kultura, odrębna gwara. Na Kociewiu znajdziemy niemal 200 pięknych jezior, z rzekami zachęcającymi do spływów kajakowych, mający do zaoferowania poza naturą również miejsca historyczne, zabytkowe. Czy jesteście wystarczająco zachęceni do wizyty w tym właśnie regionie? Jeśli nie, to czas najwyższy zaprezentować Kociewie atrakcje.


Warto odwiedzić pobliskie Bory Tucholskie. Przeczytaj koniecznie: Bory Tucholskie - 10 najważniejszych atrakcji


Atrakcje turystyczne na Kociewiu - co warto zobaczyć?


Zgodnie z tym, co zostało wspomniane we wcześniejszej części tekstu, Kociewie oferuje wiele wspaniałych atrakcji dla turystów. Są to przede wszystkim piękne miasta, wspaniałe zabytki, jeziora, czy atrakcje przyrodnicze. Wszystko to najpiękniej wygląda w sezonie letnim, jednak każdy moment będzie dobry, by odkryć piękno tego regionu - szczególnie, że panuje tu cisza i spokój. Z myślą o osobach, które biorą pod uwagę domki Bory Tucholskie, czy wypoczynek w miejscowościach nadmorskich, postanowiliśmy pokazać, że Kociewie może być równie świetną opcją na urlop - szczególnie, że ma tyle do zaoferowania. Co warto zobaczyć w tym pięknym zakątku na Pomorzu?


  • Starogard Gdański - odkryj jedno z najstarszych miast w Polsce


Spędzanie wolnego czasu na Kociewiu, dobrze jest rozpocząć od prawdziwej wisienki na torcie, którą w tym przypadku jest Starogard Gdański, będący jednym z najstarszych miast w Polsce i na Pomorzu. Dlatego też, nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że znajdziemy tu wiele ciekawych zabytków, związanych z historią Kociewia. 


Wystarczy tu wspomnieć mury obronne i baszty, pochodzące z XIV wieku, gotycki kościół farny, kościół św. Katarzyny z 1802, kościół św. Wojciecha czy neogotycka synagoga z połowy XIX w. A na tym nie koniec, bo obowiązkowa będzie również wizyta na rynku, który wraz z zabytkowymi kamienicami okresu średniowiecza, zachęca do wykonania pamiątkowych fotografii i skosztowania lokalnych przysmaków. Znajduje się tu także ratusz staromiejski z XVIII/XIX w., Pałac Wiechertów, Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych oraz Gmach Sądu Rejonowego. Po chwili odpoczynku, dobrze jest ruszyć kawałek dalej, by zobaczyć baszty, które wzbudzają szczególne zainteresowanie turystów.



fot. ryszard441 / zdjecia.nocowanie.pl

Zobacz: 10 najpiękniejszych Starówek w Polsce. Znasz je wszystkie?


A są to następujące baszty: Gdańska, Tczewska, Narożna oraz Wodna. Baszta Gdańska (Szewska) jest czworoboczna, ceglana i najlepiej zachowana. Stoi nad kanałem Wierzycy – dawniej fosy. Obecnie mieści część ekspozycji Muzeum Ziemi Kociewskiej. Baszta Tczewska (Młyńska) jest rekonstrukcją dawnych umocnień. Kamienne fundamenty pochodzą z pierwszej ćwierci XIV w. a dzięki prywatnemu właścicielowi,odtworzona została szachulcowa konstrukcja jej górnej kondygnacji oraz nakrycie dachowe. Baszta Narożna (Książęca) jest zapewne najstarsza, znajduje się w północno-zachodnim narożniku murów. Odbudowana została na wzór prawdopodobnej XVII w. baszty, jednak ze względu na brak źródeł nie ma pewności, czy rekonstrukcja jest zgodna z historycznym wyglądem budowli. Obecnie mieści część ekspozycji Muzeum Ziemi Kociewskiej.


Sprawdź noclegi w Starogardzie Gdańskim:





  • Kociewskie jeziora i atrakcje przyrodnicze


Jeśli planujesz letni wypoczynek w tym pięknym regionie, to z pewnością zainteresuje Cię temat, związany z jeziorami tego regionu i znajdującymi się tu atrakcjami przyrodniczymi. Na pewno dużym plusem, w przypadku Kociewia jest fakt, że w dość bliskiej odległości znajdują się miejscowości nadmorskie. Jednak dobrze będzie się skupić na dostępnych tu jeziorach, których jest niemal 200. Największe z nich to Jezioro Kałąbie w Osieku, określane mianem “kociewskiego morza”. Imponujące są jego dane, bo to właśnie jezioro ma 466 ha powierzchni i 21 metrów głębokości. Kociewskie jeziora są pełne ryb, dlatego miłośnicy wędkarstwa poczują się tu “jak ryba w wodzie”.



fot. henryk / zdjecia.nocowanie.pl

Odkryj: TOP 10 miejscowości nad polskimi jeziorami. Gdzie warto się wybrać?


Kociewie to również wspaniałe atrakcje przyrodnicze. Najbardziej znaną są oczywiście atrakcje Bory Tucholskie, będące jednym z największych kompleksów leśnych w Polsce - 1170 km kw., z czego 30 procent mieści się w granicach Kociewia.


Jeśli chcecie odkryć inne atrakcje przyrodnicze tego właśnie regionu, to warto jest wziąć pod uwagę ogród dendrologiczny w Wirtach, znajdujący się w pobliżu Starogardu Gdańskiego. Na granicy Kociewia i Kaszub znajduje się natomiast rezerwat Kamienne Kręgi w Odrach, gdzie tajemniczą budowlę z pierwszych wieków naszej ery porasta ponad 40 gatunków rzadko występujących mchów i porostów.


Znajdź dla siebie nocleg w Osieku:



Dom Letniskowy U Ewy

Dom Letniskowy U Ewy

Osiek, ul. Kociewska

Domki Osiek 10
Domki U Iwonki

Domki U Iwonki

Osiek, ul. ul. Olszynka

Domki Osiek 10
Pokoje Gościnne

Pokoje Gościnne

Osiek, ul. ul. Partyzantów Kociewskich

Kwatery i pokoje Osiek 9.7



  • Wyjątkowe zamki w regionie Kociewia


Skoro już wcześniej zostały wspomniane zabytki, to warto jest nawiązać do ich wyjątkowej kategorii, jaką są zamki. Jednym z ciekawszych okresów są czasy pobytu na tych ziemiach zakonu krzyżackiego. Wybudowali oni kilka zamków, z których do dzisiejszych czasów przetrwało niewiele. Podczas urlopu w tym regionie, swój wolny czas można zorganizować w taki sposób, by wyruszyć szlakiem zamków krzyżackich w tym regionie. Taka wycieczka powinna zająć około 5 godzin, a wrażenia będą niezapomniane.



fot. Jan Zielinski / zdjecia.nocowanie.pl

Sprawdź również: Najstarszy zamek w Polsce. Czy wiesz, gdzie się znajduje?


Na trasie o długości 127 km, znajdują się następujące zamki: Zamek Joannitów w Skarszewach, Ruiny Zamku Krzyżackiego w Zamku Kiszewskim, ruiny zamku w Borzechowie, ruiny zamku krzyżackiego w Osieku, czy zamek w Gniewie.


Sprawdź noclegi w Gniewie:





  • A co powiesz na punkty widokowe?


Podczas każdego wypoczynku, lubimy podziwiać to, co najpiękniejsze. Dlatego też tak chętnie odwiedzamy punkty widokowe w Polsce. W przypadku Kociewia, warto jest wyruszyć w Góry Diabelce lub Czarcie. Jest to niezbyt wysokie pasmo, które rozciąga się wzdłuż lewego brzegu Wdy, na zachód od Świecia. Turyści mają tu do dyspozycji szlak turystyczny o długości około 10 kilometrów, który ciągnie się, wzdłuż Wdy, a potem Wisły.



fot. ryszard441 / zdjecia.nocowanie.pl

Poznaj: Najpiękniejsze punkty widokowe nad polskim morzem


Jeśli wypoczywacie z dziećmi i jest to dla Was zbyt długi odcinek, to idealną opcją będzie ścieżka dydaktyczna – jej przejście do punktów widokowych i dydaktycznych nie powinno sprawić żadnego problemu, bo do pokonania jest odcinek o długości 1 kilometra. Widoki na Wdę i Wisłę są tu po prostu bajkowe.


Oto noclegi w Świeciu:





  • Długie i Kasparus - wyjątkowe wsie na Kociewiu


Podlasie ma swoją Krainę Otwartych Okiennic, a Kociewie - wsie Długie i Kasparus, które oddają cały klimat tego malowniczego regionu na Pomorzu. Można się tu poczuć, jak w żywym skansenie. Znajdujące się tu domy mają kolorowe okiennice i ościeżnice, drewniane zdobienia, przydomowe ogródki i i drewniane płoty otaczające gospodarstwa. Panuje tu cisza i spokój i poczujesz się, jak w zupełnie innym świecie.


Wybierz dla siebie noclegi w Osiecznej:





Kociewie to punkt obowiązkowy dla każdego, kto pragnie odkrywać piękne polskie regiony. Magia jest tu obecna praktycznie na każdym kroku.

Następny artykuł Open'er Festival 2024....

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!