Jednym z najpiękniejszych punktów na mapie miasta jest Kolegiata pw. Bożego Ciała będąca najstarszym kościołem pojezuickim w całym kraju!
Jezuici przybyli do Jarosławia w 1573 r. Budowa kolegium, któremu mocno orędował ks. Piotr Skarga rozpoczęła się w 1580 r. na tzw. „wzgórzu Świętojańskim”, natomiast poświęcenie świątyni odbyło się w 1594 r. Pożary które wybuchły w miescie w 1600 i 1625 roku zniszczyły również kolegium i kościół, ale na szczęście udało się przyrócić ich dawny wygląd. W 1773 roku nastąpiła kasata klasztoru, kolegium zamieniono na koszary wojskowe, a majątek sprzedano na licytacji. Wybuch kolejnego pożaru w 1862 r. niemal całkowicie pochłonął świątynie. Po jej odbudowie i kolejnej konsekracji otrzymała wezwanie Bożego Ciała.
Wchodząc do kościoła możemy zobaczyć piękne monumentalne Drzwi Tysiąclecia na których zostały przedstawione sceny z historii Polski oraz samego Jarosławia. Zostały one stworzone przez jarosławskiego artystę Stanisława Lenara. Na szczególną uwagę zasługuje także ołtarz główny, w którym znajduje się obraz Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin – łaskami słynący obraz ocalał z pożaru w 1862 roku i otoczony jest wyjątkowym kultem. We wnętrzu świątyni dostrzeżemy także piękne polichromie, które pochodzą z 1912 r. i są autorstwa Leonarda Winterowskiego z Lwowa.
Warto również zobaczyć galerię rzeźb autorstwa wybitnego bawarskiego artysty Tomasza Huttera. Znajdują się w niej rzeźby przedstawiające świętych Janów - patronów świątyni oraz świętych jezuickich.
Fot. www.turystyka.jaroslaw.pl