Kasprowy Wierch - prawdziwy raj dla turystów i narciarzy

Kasprowy Wierch - prawdziwy raj dla turystów i narciarzy

Kasprowy Wierch to jeden z najbardziej znanych tatrzańskich szczytów w Polsce. Mimo tego, że nie jest ani najwyższy, ani najtrudniejszy do zdobycia, od lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród kolejnych pokoleń miłośników górskich wędrówek. Znana także pod nazwami Kasprowa Czuba i Stawińska Czuba, góra wznosi się w Tatrach Zachodnich i stanowi jedną z największych atrakcji turystycznych w całym łańcuchu górskim polskich Tatr.

Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się najwyżej położony budynek w Polsce, najwyżej położona restauracja oraz najwyżej zlokalizowany ośrodek narciarski, spotykają się w tym miejscu także granice dwóch państw - Polski i Słowacji.

 

Popularność turystyczna Kasprowego Wierchu wynika z łatwości dotarcia na sam jego wierzchołek. Turyści mają do wyboru dwie opcje - mogą dotrzeć na szczyt Kasprowego Wierchu pieszo, korzystając z jednego z dostępnych szlaków turystycznych lub wyciągiem linowym z Kuźnic, jednej z dzielnic Zakopanego, położonej u samych stóp Tatr. Kasprowy Wierch od lat fascynuje nie tylko miłośników górskich spacerów i górskich zdobywców - jest także jedną z najpopularniejszych gór wśród narciarzy, którzy chętnie korzystają z dostępnych na jego terenie tras zjazdowych. Sprawdźmy, dlaczego warto wybrać się na Kasprowy Wierch i jakie atrakcje czekają na nas na miejscu!

 


Widok z Kasprowego Wierchu, fot. Bence / AdobeStock, CC0

 

O Kasprowym Wierchu słów kilka


Kasprowy Wierch jest jednym ze szczytów Tatr Zachodnich. Wznosi się na wysokość 1987 m n.p.m. Znajduje się w głównej grani Tatr, u zbiegu trzech walnych dolin tatrzańskich, które zachwycają pięknymi widokami bez względu na aktualnie panującą porę roku. Noszą one nazwę Doliny Bystrej, Doliny Cichej i Doliny Suchej Wody Gąsienicowej. Podział Tatr i inne ciekawostki związane z tym regionem przygotowaliśmy dla was na: Tatry - najpopularniejszy region górski w Polsce. Gdzie się wybrać i co zobaczyć?

 

Pochodzenie nazwy Kasprowy Wierch nie jest do końca wyjaśnione. Według miejscowych, szczyt zawdzięcza swoje miano Kasprowi, dawnemu gospodarzowi, do którego należała znajdująca się u jego podnóża dolina (Hala Kasprowa).

 

Kasprowy Wierch jest zbudowany ze skał krystalicznych i pod tym względem wyróżnia się na tle okolicznych formacji skalnych, które w tym rejonie Tatr tworzą głównie skały osadowe. W związku z tym, ze względu na swoją odmienną budowę geologiczną, Kasprowy Wierch jest zaliczany do tzw. wyspy krystalicznej Goryczkowej. Od strony Doliny Kasprowej stoki Kasprowego Wierchu są strome i bardziej przypominają ściany. Z pozostałych stron stoki są natomiast znacznie łagodniejsze i pozwalają na wejście na wierzchołek bez większego problemu.

 


Widok z Kasprowego Wierchu, fot. Nocowanie.pl

 

Unikalna flora Kasprowego Wierchu


Kasprowy Wierch jest szczytem, który cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród turystów, narciarzy i zdobywców gór. Jest bowiem miejscem równie chętnie odwiedzanym przez botaników i badaczy górskiej przyrody, którzy prowadzą na jego terenie badania naukowe, dotyczące rzadkich gatunków roślin występujących na terenie Tatr.

 

Wzniesienie i jego okolice znajdują się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. W rejonie Kasprowego Wierchu przyrodnicy odkryli stanowiska rzadkich okazów roślin, które występują jedynie w tym zakątku Tatr. Są to m. in. mietlica alpejska, przymiotno węgierskie, wiechlina tatrzańska i sit trójłuskowy.


Turystyka na Kasprowym Wierchu


Kasprowy Wierch jest jedną z najchętniej uczęszczanych przez turystów gór w Polsce. Jej ogromna popularność wynika wprost z łatwości, z jaką można znaleźć się na szczycie. Turyści mogą wejść na górę, korzystając nie tylko z siły własnych nóg, lecz także z kolejki linowej, która dowiezie ich niemal na sam szczyt. Według statystyk, w sezonie turystycznym odwiedza go aż 4000 osób dziennie. Jest to więc zdecydowanie najpopularniejszy szczyt górski w polskich Tatrach.

 

Popularność Kasprowego Wierchu nie pojawiła się jednak wraz z uruchomieniem kolejki linowej. Szczyt Kasprowego Wierchu był bowiem odwiedzany przez miłośników górskich wycieczek już od bardzo dawna. Około roku 1850 istniały już wydeptane ścieżki prowadzące z Doliny Gąsienicowej i z Goryczkowej Przełęczy nad Zakosy, które przemierzali kolejni turyści spragnieni nieziemskich widoków ze szczytu góry.

 

Pierwsze udokumentowane wejście zimowe na Kasprowy Wierch odbyło się natomiast ok. 1890 r. i dokonali go Klemens Bachleda i Karol Potkański. Na początku XX w. Kasprowy Wierch stał się z kolei popularną metą zimowych podróży narciarzy i pozostaje nią po dziś dzień - stąd też jego popularna nazwa "świętej góry narciarzy".


Znane osobistości na szczycie Kasprowego Wierchu


Na szczycie Kasprowego Wierch gościło wiele znanych osobistości, których pobyt został utrwalony w Kronikach Polskich Kolei Linowych. Na szczyt Kasprowego Wierchu kolejką linową wjechali m. in. prezydent II RP Ignacy Mościcki (w 1936 r.) i prezydent III RP Lech Wałęsa (w 1992 r.).

 

Gościli tu także prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, a także papież Jan Paweł II, który odwiedził Kasprowy Wierch podczas swojej pielgrzymki do ojczyzny w 1997 r. Jego wizytę na Kasprowym Wierchu upamiętnia tablica pamiątkowa, która znajduje przy górnej stacji kolejki.

 

Jak dostać się na Kasprowy Wierch?


Kasprowy Wierch znajduje się w Tatrach Zachodnich. Najprościej się na niego dostać kolejką linową, której dolna stacja znajduje się w Kuźnicach, na terenie Zakopanego. Dolna stacja kolejki jest niedostępna dla ruchu samochodowego, poza taksówkami i mikrobusami. Z centrum Zakopanego, z Ronda Jana Pawła II, spacer w kierunku Kuźnic trwa ok. 40 min. Można zastąpić go przejazdem mikrobusem, których postój znajduje się przy ul. Bronisława Czecha.

 

Do Kuźnic dostać się można także dorożką lub saniami w zimie. Wzdłuż ulicy znajduje się parking, na którym można zostawić auto. Kolejka na Kasprowy Wierch standardowo kursuje co 10 min. Godziny otwarcia zależą od sezonu - między lipcem a wrześniem jest czynna między 7 a 21, a w pozostałych miesiącach jest otwierana o 8 i zamykana przed zmrokiem. Kolejka kursuje we wszystkie dni tygodnia, poza okresowymi przeglądami technicznymi.

 


Kolejka na Kasprowy Wierch, fot. kosmos111/AdobeStock, CC0

 

Gdzie zatrzymać się na nocleg w okolicy Kasprowego Wierchu?


Kasprowy Wierch to jedna z największych atrakcji turystycznych Tatr Zachodnich i Zakopanego. Jest co roku odwiedzana przez liczne rzesze turystów. Jej ogromna popularność wśród miłośników górskich wycieczek sprawiła, że okolice Kasprowego Wierchu obfitują w bogatą i zróżnicowaną bazę noclegową, która sprosta potrzebom każdego turysty, poszukującego wygodnego i dogodnie położonego miejsca na nocleg w pobliżu jednego z najpopularniejszych szczytów w całych Tatrach.

 

Ze względu na lokalizację Kasprowego Wierchu, najlepszą bazą wypadową na niego stanowi Zakopane. To właśnie z tej najpopularniejszej tatrzańskiej miejscowości można wejść na pokład kolejki linowej, która zawiezie nad na prawie sam szczyt góry lub wkroczyć na jeden ze szlaków turystycznych i zdobyć Kasprowy Wierch na własnych nogach.

 

Noclegi w Zakopanem są bardzo zróżnicowane, co stanowi ich niewątpliwy atut - turyści mogą zatrzymać się zarówno w luksusowych, nowoczesnych hotelach, jak i urokliwych, malowniczo położonych pensjonatach prowadzonych przez górali. Do ich dyspozycji są także domki i apartamenty w Zakopanem do wynajęcia.


Bajkowa Chata

Bajkowa Chata

Zakopane, ul. Sądelska

Domki Zakopane 9.9
Domki Pod Reglami

Domki Pod Reglami

Zakopane, ul. Krzeptówki Potok

Domki Zakopane 9.9

 

Noclegi poza Zakopanem


Oprócz Zakopanego na nocleg niedaleko Kasprowego Wierchu można zatrzymać się także w okolicznych miejscowościach. Świetnym wyborem będzie m. in. Murzasichle - niewielka miejscowość położona w odległości ok. 10 km od centrum Zakopanego. Nocleg w Murzasichle można zarezerwować w pensjonatacie, domku lub w dostępnych na terenie miasteczka pokojach i kwaterach do wynajęcia.


W bliskim sąsiedztwie Zakopanego leży także Kościelisko - inna tatrzańska miejscowość, która świetnie sprawdzi się jako baza wypadowa na Kasprowy Wierch. Świetną wyborem na ekonomiczny nocleg w Kościelisku będą dostępne w miejscowości pokoje do wynajęcia, których cena zaczyna się już od 50 zł za dobę.

 

Schronisko Murowaniec


Świetnym pomysłem na nocleg w okolicy Kasprowego Wierchu jest także schronisko turystyczne Murowaniec. Jego gościnność docenią w szczególności osoby, które chcą poczuć prawdziwe, górskie klimaty. Schronisko Murowaniec jest położone na wysokości 1500 m n.p.m. na Hali Gąsienicowej i stanowi własność PTTK. Oferuje noclegi w pokojach od dwuosobowych po sześcioosobowe - na jego terenie łącznie znajduje się 110 miejsc noclegowych. Ze schroniska żółtym szlakiem dostaniemy się na Kasprowy Wierch.

 

Schronisko Murowaniec przeszło w ostatnich latach modernizację, dzięki której zyskało bardziej nowoczesnego charakteru oraz szeregu udogodnień dla turystów. Zatrzymując się w jego progach, turyści mogą korzystać m. in. z gniazd USB w każdym pokoju i ładować sprzęty elektroniczne, do ich dyspozycji jest suszarka bębnowa, a także... gitary, które można wypożyczyć w recepcji. Wystrój schroniska po remoncie nadal nawiązuje jednak do góralskich klimatów, co sprawia, że w jego wnętrzach czuć nieśmiertelnego ducha gór.

 


fot. Nocowanie.pl

Szczyt Kasprowego Wierchu na dwa sposoby


Kasprowy Wierch znajduje się na wysokości 1987 m n.p.m. Można się na niego dostać zarówno pieszo, korzystając z jednego z dobrze dostępnych, oznakowanych szlaków turystycznych, jak i zaoszczędzić sporo czasu i energii, wybierając wjazd na szczyt Kasprowego Wierchu kolejką linową. Kolejka dowiezie nas na wysokość 1959 m n.p.m., skąd już niewielka odległość dzieli nas od wierzchołka najpopularniejszej wśród turystów góry w polskich Tatrach Zachodnich.

 

Szlaki turystyczne na Kasprowy Wierch


Na Kasprowy Wierch można dostać się korzystając z kilku szlaków turystycznych. Pierwszym z nich jest zielony szlak, który ma swój początek w Kuźnicach i wiedzie przez Myślenickie Turnie. Szlakiem zielonym przejdziemy tuż pod trasą kolejki linowej. Jest to najbardziej znany i popularny wśród turystów szlak na Kasprowy Wierch, przez co w sezonie turystycznym bywa dość zatłoczony.


Całkowity czas przejścia zielonym szlakiem wynosi ok. 3,5 h.

Na szczyt Kasprowego Wierchu możemy dotrzeć także szlakiem niebieskim. Przechodzi on przez Boczań, Skupinów Upłaz oraz Halę Gąsienicową. W pobliżu Schroniska Murowaniec dochodzimy do rozwidlenia szlaków - niebieski szlak zamienia się tu w szlak żółty. Czas przejścia wynosi ok. 3,5 h, z czego ok. 90 min. trwa samo przejście żółtym szlakiem.


Kasprowy Wierch można zdobyć także z Doliny Cichej Liptowskiej, znajdującej się po słowackiej stronie Tatr Zachodnich. Szlak żółty wiedzie na Suchą Przełęcz tuż obok wierzchołka Kasprowego Wierchu.

 

Turyści chętnie wybierają także malowniczy czerwony szlak rozpoczynający się w Dolinie Kościeliskiej i prowadzący przez Czerwone Wierchy i dalej po głównej grani Tatr przez Kasprowy Wierch, po Przełęczy Liliowe i przez Świnicką Przełęcz na szczyt Świnicy. Czerwony szlak kończy się na Orlej Perci.


fot. Krzysiek/Pixabay.com

 

Opis szlaku na Kasprowy wierch przez Myślenickie Turnie


Najpopularniejszym i najłatwiejszym szlakiem na Kasprowy Wierch jest wejście na szczyt zielonym szlakiem z Kuźnic. Szlak biegnie nieznacznie do góry, początkowo wzdłuż trasy kolejki na Kasprowy Wierch, dnem Doliny Bystrej. Po drodze można podziwiać lasy regla dolnego, Dolinę Kasprową i Polanę Kasprową. Następnie trasa wiedzie na Myślenickie Turnie, gdzie mieści się pośrednia stacja kolejki linowej.

 

Dopiero na tym etapie szlak staje się trudniejszy i bardziej wymagający. Przebiega on przez las, którego skraj znajduje się tuż przed Suchą Czubą. Dalej zielonym szlakiem idziemy kamiennym chodnikiem, biegnącym pośród charakterystycznej dla tych terenów kosodrzewiny. Za Suchą Czubą można zatrzymać się na dłużej i podziwiać widok na Dolinę Kondratową, Goryczkową Czubę oraz Giewont. Z tego miejsca czas przejścia na szczyt wynosi ok. 30 min.

 

Na Kasprowy Wierch kolejką linową


Alternatywą dla pieszej wędrówki dla osób, które chcą wejść na Kasprowy Wierch bez wysiłku, jest skorzystanie z kolejki na Kasprowy Wierch. Powstała ona już w 1936 r., a sama jej budowa trwała zaledwie 6,5 miesiąca. Ma swój początek w Kuźnicach, gdzie mieści się dolna stacja kolejki. Do Kuźnic można dostać się w prosty i szybki sposób z centrum Zakopanego lub innych tatrzańskich miejscowości zlokalizowanych w okolicy.

 

Trasa kolejki dzieli się na dwa etapy - z Kuźnic (wysokość 1028 m n.p.m.) na Myślenickie Turnie (1352 m n.p.m.), gdzie znajduje się tzw. stacja pośrednia i z Myślenickich Turni na Kasprowy Wierch (1959 m n.p.m.). Wjazd kolejką jest płatny, a w bilety można zaopatrzyć się zarówno w kasach biletowych, jak i online. W sezonie zdecydowanie lepiej wybrać tę drugą opcję, gdyż kolejki do kas w Kuźnicach bywają długie.

 

Kolejka na Kasprowy Wierch została zmodernizowana w 2007 r. W tym czasie wagoniki zostały zastąpione nowoczesnymi gondolami. Podróż na szczyt kolejką stała się w ten sposób szybsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza dla turystów. Obecnie czas wyjazdu na szczyt trwa ok. 20 min. i pozwala nasycić oczy pięknymi panoramami. Wjazd kolejką na Kasprowy Wierch sam w sobie stanowi więc niewątpliwą atrakcję dla miłośników górskich widoków.

 

Górna stacja kolejki linowej znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m. i łączy w sobie kilka funkcji - jest zarówno stacją końcową, jak i restauracją, punktem widokowym, a także placówką TOPR. Co ciekawe, nie są to jedyne atrakcje, jakie na turystów czekają na szczycie Kasprowego Wierchu. Bilet uprawnia do spędzenia w tym miejscu 1:40 h.

Zobacz również: Najpopularniejsze polskie kolejki linowe w górach. Gdzie się wybrać?

 


Kolej linowa na Kasprowy Wierch, fot. polityk_P/Pixabay.com

 

Opowieść o dzielnym kurierze


Z historią kolejki linowej na Kasprowy Wierch nieodłącznie wiąże się pewna, przekazywana wśród miejscowych z pokolenia na pokolenie legenda. Usłyszeć ją można w Zakopanem od górali, którzy chętnie dzielą się z turystami ciekawostkami na temat swojej małej ojczyzny. Opowieść dotyczy wojennego kuriera, Józefa Ułańskiego, który w późniejszych latach był znanym górskim ratownikiem i przewodnikiem tatrzańskim.


Wydarzenia, o których mowa, rozegrały się w 1944 r., kiedy Polska znajdowała się pod okupacją. Wielu młodych, wysportowanych i zaangażowanych w walkę z okupantem chłopców wcielało się w rolę kurierów, roznoszących tajną korespondencję, broń i amunicję górskimi szlakami na Słowację i Węgry. Tym właśnie trudnił się 20-letni wówczas Józef Ułański, którzy w lutym wjeżdżał kolejką na Kasprowy Wierch z naręczem tajnych listów. Podczas wjazdu został jednak ostrzeżony przez konduktora, że na szczycie znajdują się Niemcy, którzy przeszukują każdego pasażera.


Aby im umknąć, dzielny Józek zdecydował się na ostateczność - skok z wagonika kolejki 10 metrów w dół. Pomimo swojego karkołomnego charakteru, skok powiódł się i Ułański w wielkim stylu, podobno pod ostrzałem niemieckich karabinów, umknął w dal, szusując na nartach po zboczach Kasprowego Wierchu. Wydarzenia te miały rozegrać się tuż przed stacją pośrednią, na Myślenickich Turniach. Inni podają natomiast, że skok miał miejsce tuż przed stacją końcową, w okolicy Żlebu pod Palcem. Historia ta doczekała się także ekranizacji w filmie "Znicz Olimpijski" z 1970 r.

 

Atrakcje turystyczne na szczycie Kasprowego Wierchu


Na szczyt Kasprowego Wierchu warto wejść dla przepięknej panoramy, jaka roztacza się z jego wierzchołka. Specjalnie z myślą o turystach, którzy przybywają tu, aby podziwiać piękne widoki, powstał taras widokowy. To właśnie z niego turyści mogą podziwiać panoramę okolicy.

 

Na wschodzie i południowym wschodzie widać Granaty, Kościelec, Kozi Wierch, Zawratową, Niebieską i Gąsienicową Turnię oraz Świnicę. Na południu turyści mogą podziwiać szereg znanych szczytów leżących po słowackiej stronie granicy, w tym m. in. Starorobociański Wierch, Czerwone Wierchy oraz Giewont. Na północy, w dole widoczne jest natomiast malownicze Zakopane.


Wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne IMGW - najwyżej położony budynek w Polsce

 

Na szczycie Kasprowego Wierchu znajduje się najwyżej położony budynek w naszym kraju. Jest to obserwatorium meteorologiczne, które znajduje się na wysokości 1987 m n.p.m. Prowadzone są w nim pomiary klimatologiczne i synoptyczne. Obserwatorium meteorologiczne zostało oddane do użytkowania w 1935 r. i pełni swoją funkcję do dnia dzisiejszego. Jego budynek został zaprojektowany przez Annę i Aleksandra Kodelskich, którzy stworzyli także projekt budynków stacji kolejki linowej.

 

Z racji na swoje położenie, wysokogórskie obserwatorium meteorologiczne IMGW jest jedyną w swoim rodzaju placówką badawczą w całej Polsce. Stanowi także jedno z ogniw Systemu Wysokogórskich Obserwatoriów Europy, dostarczając bieżących danych meteorologicznych na potrzeby World Weather Watch. Jego odwiedzenie stanowi więc ciekawe urozmaicenie pobytu na szczycie Kasprowego Wierchu.

 


Obserwatorium na Kasprowym Wierchu, fot. jarekgrafik_P/Pixabay.com

 

Restauracja Poziom 1959


Kolejną atrakcją, tuż po pięknych widokach i obserwatorium meteorologicznym, stanowi najwyżej położona restauracja w Polsce - Poziom 1959. Lokal znajduje się na wysokości 1959 m n.p.m. i cieszy się opinią miejsca wyjątkowego. Wynika to nie tylko z jego nietypowego położenia, ale przede wszystkim z przepięknych, malowniczych widoków, jakie można podziwiać podczas spożywania posiłków.


Turystów zachwyca także sam wystrój restauracji, który wprost nawiązuje do klimatów kolei linowej oraz górskich krajobrazów. W środku lokalu znajduje się m. in. kominek w kształcie wagonika kolejki, jego kolorystyka jest utrzymana w odcieniach bieli i szarości z loftowymi lampami i ławeczkami, swoim designem nawiązującymi do dworcowych poczekalni. Restauracja jest urządzona w przytulny, ciepły sposób, przez co pobyt w niej jest przyjemny.

 

Zachwyt wzbudza także menu oferowane przez Poziom 1959 - turyści mogą zjeść tu śniadania, skorzystać z menu barowego, a także zamówić dania regionalne, charakterystyczne dla tych zakątków Tatr. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby zamówić po prostu najzwyklejszą kawę, która na szczycie Kasprowego Wierchu nabiera zupełnie nowego smaku i aromatu.

 

Jako ciekawostkę warto podać, że to właśnie w restauracji Poziom 1959, w październiku 2018 r. została wystawiona sztuka "Pan Tadeusz z M3" - dotychczas najwyżej zagrany spektakl teatralny w Polsce.


Ze szczytu Kasprowego Wierchu w dalszą wędrówkę - dokąd zawiodą nas szlaki?


Miłośnicy górskich wycieczek doskonale wiedzą, że na samym szczycie Kasprowego Wierchu ich tatrzańska przygoda wcale nie musi dobiec końca. Do wyboru mamy bowiem dwie opcje - zjazd kolejką linową z powrotem do Kuźnic i powrót do obiektu noclegowego lub... wyruszenie w dalszą drogę! Z Kasprowego Wierchu biegną bowiem szlaki prowadzące do innych atrakcji i wartych odwiedzenia miejsc znajdujących się w okolicy.

 

Główną granią Tatr z Kasprowego Wierchu czerwony szlak przez Goryczkową Czubę zaprowadzi nas na Czerwone Wierchy lub na Giewont. Możemy także zejść szlakiem żółtym lub zielonym do Przełęczy Liliowe i do Schroniska Murowaniec i dalej w kierunku Kuźnic.

 

Jedną z trudniejszych tras stanowi natomiast wejście na Świnicę (2301 m n.p.m.). Ze szczytu Kasprowego Wierchu dotrzemy także do Doliny Pięciu Stawów Polskich oraz na Orlą Perć. Turyści, którzy nie chcą ruszać w dalszą wędrówkę, przespacerują się natomiast główną granią Tatr w kierunku Suchej Przełęczy (1950 m n.p.m.).


Dla tatrzańskich piechurów podrzucamy również: Najpopularniejsze, nieodkryte i najpiękniejsze szlaki w Tatrach. Gdzie się wybrać?

 


Giewont, fot. dziewul/AdobeStock, CC0

Kasprowy Wierch - prawdziwy raj dla narciarzy!


Na szczycie Kasprowego Wierchu mieści się nie tylko najwyżej położony budynek w Polsce i najwyżej zlokalizowana restauracja w naszym kraju, ale także najwyżej położony ośrodek narciarski nad Wisłą. Jest to kultowa wśród narciarzy góra, która co roku przyciąga do siebie liczne rzesze miłośników białego szaleństwa. Znajdą tu wszystko, czego oczekują po tym miejscu. Co jednak warte podkreślenia, Kasprowy Wierch nie jest górą odpowiednią dla początkujących narciarzy - znajdujące się na nim trasy narciarskie wymagają dość zaawansowanych umiejętności i sporej sprawności fizycznej, co warto mieć na uwadze.

 

Ośrodek Narciarski Kasprowy Wierch znajduje się na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, przez co nie jest sztucznie naśnieżany. Wpływa to ujemnie na długość trwania sezonu narciarskiego, która jest silnie uzależniona od aury i warunków pogodowych panujących w danym roku. W związku z tym, mimo tego, że popularność Kasprowego Wierchu nadal pozostaje spora, coraz więcej miłośników narciarstwa zamiast niego wybiera słowackie i alpejskie ośrodki narciarskie. Ci, dla których znaczenie ma natomiast naturalność śniegu oraz przepiękne, tatrzańskie otoczenie, co roku odwiedzają Kasprowy Wierch i cieszą się zjazdami po jego trasach narciarskich.



fot. kabat/AdobeStock, CC0

 

Trasy narciarskie na Kasprowym Wierchu


Kasprowy Wierch to prawdziwa gratka dla miłośników jazdy na nartach i snowboardzie. Na stoki można dostać się trzema wyciągami - koleją linową z Kuźnic, Wyciągiem Gąsienicowym z Doliny Gąsienicowej oraz Wyciągiem Goryczkowym z Doliny Goryczkowej. Kolej linowa z Kuźnic jest dostępna przez cały rok, zarówno dla narciarzy, jak i turystów wybierających się na szczyt Kasprowego Wierchu, z kolei wyciągi krzesełkowe są dostępne jedynie w sezonie zimowym wyłącznie dla narciarzy. Całkowita przepustowość wyciągów wynosi ok. 3480 osób na godzinę.

 

Kasprowy Wierch oferuje narciarzom aż pięć tras zjazdowych. Dwie z nich są sklasyfikowane jak bardzo trudne, przez co powinny być pokonywane wyłącznie przez doświadczonych miłośników białego szaleństwa. Całkowita długość tras narciarskich wynosi ok. 17 km, a najdłuższa z nich liczy sobie dystans ok. 9 km.

 

Miłośnicy białego szaleństwa najczęściej wybierają na dwie spośród pięciu tras - są to Trasa Goryczkowa i Trasa Gąsienicowa. Dawniej Żlebem pod Palcem wiodła bardzo trudna trasa zjazdowa przeznaczona dla ekstremalnych narciarzy. Uchodziła ona za najtrudniejszą w polskich górach i była uczęszczana wyłącznie przez profesjonalnych narciarzy.

 


fot. Nocowanie.pl

 

Trasa Gąsienicowa i Trasa Goryczkowa z Kasprowego Wierchu


Trasa Gąsienicowa jest oznaczona czarnym symbolem trudności, ale tylko na wybranych jej odcinkach. Jej część przebiega na terenie TPN, przez co niektóre odcinki są nieoświetlone. Trasa prowadzi ze szczytu w kierunku północno-wschodnim do Kotła Gąsienicowego, gdzie mieści się dolna stacja wyciągu. Długość czarnego odcinka wynosi ok. 1400 m i kończy się na nartostradzie w pobliżu Hali Gąsienicowej, gdzie trasa staje się czerwona. Łączna długość trasy Gąsienicowej wynosi ok. 10 km.


fot. Nocowanie.pl


Trasa Goryczkowa jest zlokalizowana na północno-zachodnich stokach Kasprowego Wierchu i zmierza ku Kotle Goryczkowym. W Dolinie Goryczkowej dzieli się na dwie odnogi - wschodnią i zachodnią. Główna trasa liczy sobie ok. 2000 m długości, a łącznie z nartostradą do Kuźnic jej długość wynosi ponad 5 km. Co ciekawe, przy dobrych warunkach pogodowych i obfitym śniegu, Trasą Goryczkową można dojechać z Kasprowego Wierchu do samego centrum Zakopanego.



fot. sly10000/AdobeStock, CC0

Następny artykuł Wyjątkowy park wodny w...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!