Kolejne miasta przyjęte do sieci Cittaslow!

Kolejne miasta przyjęte do sieci Cittaslow!

Dwa warmińskie miasteczka, Dobre Miasto i Barczewo, zostały przyjęte do światowej sieci Cittaslow! Tym samym dołączyły do prestiżowego grona miejsc, gdzie żyje się najlepiej.

Barczewo i Dobre Miasto oficjalnie zostały ogłoszone miastami, w których można żyć bez pośpiechu, ciesząc się spokojem, którego nie zaznają mieszkańcy metropolii.

Decyzję o przyjęciu Barczewa i Dobrego Miasta do międzynarodowej sieci Cittaslow podjął włoski komitet. Jednak zanim się to stało, samorządy tych lokalnych miasteczek przystąpiły do krajowej sieci i i spełniły szereg wyśrubowanych wymagań. Konieczne były prace nad poprawą ochrony środowiska, odtworzeniem dawnej zabudowy, promowaniem regionalnych potraw, poprawą życia mieszkańców a także gościnnością wobec turystów.

Osoby odwiedzające Dobre Miasto z pewnością docenią starania lokalnych władz. Na turystów czekają wytyczone trasy rowerowe, czyste jeziora i rzeki nadające się dla wędkarzy i wielbicieli sportów wodnych oraz zabytki. W mieście i jego okolicach znajdują się dobrze utrzymane stare kościółki i większe świątynie, a także unikalna Kalwaria Warmińska, która wkomponowana jest w roślinność jaru usytuowanego na brzegach Kwieli.

Chcesz zwiedzać Warmię i Mazury na rowerze? Sprawdź polecany szlaki, zobacz: Trasy rowerowe na Mazurach

Barczewo może pochwalić się niedawno zrewitalizowanym Starym Miastem, gdzie turyści zobaczą dobrze wyeksponowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Na wieży ratusza znajduje się punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama „Małej Wenecji Północy”. Ten przydomek Barczewo zawdzięcza czternastu mostom rozciągniętym nad przepływającymi przez miasto rzekami.

Dzięki zaangażowaniu w tworzenie lepszych warunków życia te dwa warmińskie miasta dołączyły takich miejsc, jak Biskupiec, Bisztynek, Gołdap, Lidzbark Warmiński, Lubawa,  Nowe Miasto Lubawskie, Olsztynek, Reszel oraz Ryn.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Cittaslow to organizacja zrzeszająca miasteczka, które liczą nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców. Jej członkowie hołdują hasłu „Żyj powoli” i wspierają lokalne działania mające na celu poprawę jakości życia i gościnności. Pomysłodawcą ruchu jest burmistrz włoskiego miasta Greve di Chianti Paolo Saturnini. Od 1999 roku do sieci Cittaslow przystąpiło niemal sto osiemdziesiąt miasteczek z dwudziestu siedmiu krajów – a liczba ta stale wzrasta.

Następny artykuł Jeden karnet na trzy stacje...

Komentarze

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!