Kolory szlaków rowerowych w Polsce - co oznaczają?

Kolory szlaków rowerowych w Polsce - co oznaczają?

Rowerowe wycieczki, bliższe czy dalsze potrafią przynieść nam dużo radości i satysfakcji. Poza tym to przecież samo zdrowie! Nic dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na ten rodzaj aktywności. Miłośników dwóch kółek przybywa, tras rowerowych także. Planując wyprawę pamiętajmy jednak, by się do niej odpowiednio przygotować, m.in. zapoznając się z oznaczeniami szlaków.

Aktywny wypoczynek na świeżym powietrzu przynosi nam same korzyści. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy na co dzień spacerują, biegają czy jeżdżą na rowerze. W ostatnich latach moda na sport jest coraz większa, dlatego też biegacze, cykliści czy spacerowicze z kijkami nie wzbudzają już większego zainteresowania czy zdziwienia. Pięknie wkomponowali się w krajobraz.

W tym krajobrazie z roku na rok pojawiają się coraz to nowe szlaki rowerowe. Czy to w miastach, czy na ich obrzeżu, czy na zupełnym odludziu – wszędzie obecne są specjalne symbole wyznaczające przebieg różnorodnych tras.

Zobacz też Najciekawsze szlaki rowerowe nad polskim morzem, Trasy rowerowe na wyprawę z dzieckiem - Lubelszczyzna oraz 7 najlepszych tras rowerowych na Mazurach

Szlak rowerowy to droga lądowa, może być szutrowa, gruntowa czy mało uczęszczana asfaltowa, utwardzona ścieżka, ale przeznaczona dla turystycznego ruchu rowerowego. Oznakowana jest zunifikowanymi znakami, która ze względu na realizację celu stanowi optymalny wariant trasy wędrówki i zapewnia bezpieczeństwo jego użytkownikom.

Pamiętajmy jednak, że szlak rowerowy nie jest drogą dla rowerów czy ścieżką rowerową. Te określenia bardzo często stosujemy jako synonimy, co jest błędem, gdyż ich znaczenie jest zupełnie inne. Różnice dotyczą m.in. miejsca ich wytyczenia, rodzaju podłoża, sposobu oznakowania, grupy głównych użytkowników.

Znakowanie szlaków:

  • szlak rowerowy zielony –  jest to najkrótsza droga do charakterystycznych miejsc w regionie
  • szlak rowerowy niebieski – jest to trasa dalekobieżna, długodystansowa
  • szlak rowerowy żółty – to krótki szlak łącznikowy, czasami też dojściowy
  • szlak rowerowy czerwony – główny szlak na danym obszarze i zazwyczaj wiedzie on przez najbardziej spektakularne, a jednocześnie najciekawsze krajobrazowo i przyrodniczo miejsca
  • szlak rowerowy czarny – jest to krótka trasa dojazdowa

 


Szlaki rowerowe krajowe – jak je czytać?


Znaki drogowe służące do oznakowania szlaków czy tras rowerowych biegnących drogami publicznymi umieszcza się po prawej stronie drogi na typowych do tego celu konstrukcjach metalowych zgodnie z zasadami zawartymi w przepisach o znakach i sygnałach na drogach.

Na szlakach rowerowych stosuje się znaki informacyjne. Jest to drogowskaz o wymiarach 400 x 200 mm otoczony obwódką szerokości 5 mm w kolorze czarny oraz znak składający się z dwóch części podzielonych pionową linią ciągłą o szerokości 5 mm w kolorze czarnym: w większej części znaku u góry umieszczony jest wizerunek roweru w kolorze czarnym oraz strzałka skierowana w lewo, prawo lub w górę w kolorze szlaku. Poniżej umieszczone są nazwy miejscowości, przez które prowadzi szlak z odległościami w kilometrach w kolorze czarnym. W mniejszej części znaku umieszczona jest nazwa jednostki znakującej.

Są także tablice informacyjne z siecią szlaków rowerowych, na której znajduje się logo i nazwa administratora szlaku, legendą oraz schemat szlaków rowerowych najbliższej okolicy. Co ważne, na schemacie linie symbolizujące poszczególne szlaki powinny odpowiadać kolorom tych szlaków. W legendzie znajdziemy natomiast wizerunki rowerów w kolorach szlaków z podanym obok numerem kodowym oraz nazwami miejscowości początku i końca szlaku.


Istnieją też szlaki szlaki rowerowe międzynarodowe.
Do ich oznakowania jeszcze niedawno stosowano następujące znaki:
  • R-2 - Szlak rowerowy międzynarodowy
  • R-2a - Zmiana kierunku szlaku rowerowego międzynarodowego
  • R-3 - Tablica szlaku rowerowego – znak wskazuje na kierunek dalszej jazdy oraz na odległość do głównych miejscowości, które położone są przy szlaku rowerowym.
W ostatnich latach oznakowanie to uległo zmianie. Wyżej wymienione znami wykreślono z rozporządzenia, dodano zaś nowe znaki:  R-4, R-4a, R-4b, R-4c, R-4d i R-4e. Nowe znaki posiadają pomarańczowe tło, czarną ramkę oraz symbole i napisy koloru czarnego


Pamiętajmy, że prawidłowo wytyczony szlak ma zapewniać bezpieczeństwo turystom, a jego zagospodarowanie ogranicza się do prostych urządzeń: właściwego oznakowania, drogowskazów informacyjnych, tablic z mapami, a także miejsc wyznaczonych na odpoczynek oraz urządzeń ułatwiających wejście, zejście czy wjazd i zjazd.


Następny artykuł Hotelowa Polska odc. 7....

Komentarze (3)

El Grelus

w artykule jest kilka bardzo poważnych błędów: cały akapit o szlakach międzynarodowych do kosza, bo opisane w nim oznakowanie zostało unieważnione i zamiast niego weszły pomarańczowe znaki R4

Nocowanie.Pl

Dziękujemy za uwagi. Zweryfikowaliśmy je i nanieśliśmy poprawki.

Rowerzysta

Co za bzdury??? Kolory szlaków rowerowych NIC nie oznaczają... Ktos pomylił szlaki rowerowe z pieszymi, albo sam sobie "wydedukował".... Masakra....

Zobacz również

Potrzebujesz pomocy?

Jeśli masz jakieś pytania lub potrzebujesz wsparcia, skontaktuj się z naszym Biurem Obsługi Klienta


Dotrzyj do 3 mln turystów
Dodaj swój obiekt

Sprawdź naszą ofertę!