Zabytkowa Kopalnia Srebra zlokalizowana jest w miejscowości Tarnowskie Góry i zrekonstruowana została w XVII i XIX wieku. Obiekt leży przy trasie do Gliwic i prowadzą do niego brązowe znaki. Unikatowość tej atrakcji przyciąga zarówno turystów rodzimych jak i zagranicznych.
Kopalnia jest tylko fragmentem z obszernej sieci tarnowskich podziemi i jest reliktem dawnego górnictwa rud cynku i ołowiu na tym terenie. Obiekt dostępny jest dla turystów od 1976 roku i od tej pory przyciąga licznych zwiedzających.
Zwiedzanie rozpoczyna się w budynku nadszybia kopalni, gdzie znajduje się nowoczesne centrum edukacji o tarnogórskim górnictwie kruszców srebra, ołowiu i cynku. Długość trasy zwiedzania wynosi 1740 metrów i opiera sie głównie na tyrystyce pieszej (270 metrów przepływa się łodziami). Zwiedzanie trwa około 1,5 h i odbywa się w podziemnych korytarzach zlokalizowanych 40 m pod ziemią. W podziemiach panuje stała temperatura siągająca około 10 stopni dlatego należy zadbać o odpowiedni ubiór. Warto też dodać, że zostały one wpisane w lipcu 2017 roku na Listę światowego dziedzictwa UNESCO. Turyści zostają oprowadzani po obiekcie przez przewodnika, który opowiada o historii tego miejsca. Na powierzchni zwiedzić można muzeum oraz Skansen Maszyn Parowych.
Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych.
Godziny otwarcia:
Styczeń: 9.00 – 15.00 (od wtorku do niedzieli)
nieczynne w poniedziałek
Luty – Maj, Wrzesień: Grudzień 9.00 – 15.00 codziennie
Czerwiec:
9.00 – 15.00 (od poniedziałku do piątku)
9.00 – 17.00 (w soboty i niedziele)
Lipiec – Sierpień:
9.00 – 15.00 (od poniedziałku do piątku)
9.00 – 17.00 (w soboty i niedziele)
Nieczynne w dniach: 1 i 6 stycznia, pierwsze święto Wielkanocne, Święto Bożego Ciała, 1 listopada, 24-26 grudnia, 31 grudnia, a także w każdy poniedziałek od stycznia do lutego.