Kopiec Kościuszki, jak sama nazwa wskazuje, został stworzony ku czci Tadeusza Kościuszki. Zlokalizowany w Krakowie jest najbardziej popularnym spośród czterech kopców znajdujących się w tym mieście. Usytuowany jest na Wzgórzu św. Bronisławy w dzielnicy Zwierzyniec położonej w zachodniej części Krakowa.
Na Kopiec Kościuszki składa się m.in. Muzeum Kościuszkowskie, Ogród kościuszkowski, Trasa edukacyjna oraz Biblioteka kościuszkowska.
Muzeum Kościuszkowskie może pochwalić się niezwykle interesującą wystawą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”. Wystawa ma charakter narracyjny. Jej istotą jest opowieść, która odwołując się do wiedzy, rozumu i zmysłów, posługując się artefaktami jako „aktorami”, wciąga widza w świat bohatera. Zamiast tradycyjnych gablot królują tu elementy filmu, teatru czy gry komputerowej. Dominującą rolę odgrywają oryginalne artefakty, świadkowie życia bohatera. To niezwykłe przeżycie zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych.
Ogród kościuszkowski obecnie jest na ostatnim etapie prac realizacyjnych. Na turystów czekają wspaniałe rośliny, a przede wszystkim róże. Ciekawostką jest róża „Tadeusz Kościuszko” – odmiana wyhodowana specjalnie na cześć bohatera przez Łukasza Rojewskiego, prezesa Polskiego Towarzystwa Różanego. Charakteryzuje się aksamitnym, bordowym kolorem i obfitym kwitnieniem. Prace nad tą odmianą zajęły mu prawie 10 lat.
Trasa edukacyjna poświęcona Tadeuszowi Kościuszce pokazuje Naczelnika i bohatera narodowego od innej, bardziej prywatnej strony. Jak się ubierał? Czy dbał o wygląd? Jak się odnajdywał w towarzystwie i jakich miał przyjaciół? Kogo kochał i jakie miał pasje? Znajdź odpowiedzi na te pytania!
Z kolei Biblioteka Kościuszkowska to bezcenny zbiór, który stanowi prawie kompletny zestaw książek dotyczących tematyki Insurekcji Kościuszkowskiej oraz Tadeusza Kościuszki. To również gotowy materiał do badań nad bibliografią kościuszkowską.
Warto pamiętać o obejrzeniu figur woskowych