Korki na zakopiance - jak ich uniknąć?
Podczas urlopów Polacy najchętniej wyjeżdżają do Zakopanego? Kierowcy stojący w kilometrowych korkach na zakopiance na pewno dochodzą do takich wniosków. Podpowiadamy, jak ominąć największe kolejki i szybciej dojechać do stolicy Tatr!
Zakopianka to nazwa drogi prowadzącej z Krakowa do Zakopanego, której długość liczy 102 kilometry. Przebiega przez takie miasta jak: Głogoczów, Myślenice, Stróża, Pcim, Lubień, Krzeczów, Chabówka, Klikuszowa, Rabka-Zdrój, Nowy Targ, Szaflary, Biały Dunajec i Poronin. Zakopianka stanowi fragment drogi krajowej nr 7 (od Krakowa do Rabki-Zdroju) oraz drogi krajowej nr 47 (od Rabki-Zdroju do Zakopanego).
Droga z Krakowa do Zakopanego zyskała złą sławę wśród kierowców z powodu gigantycznych korków tworzących się tam niemal przed każdym weekendem i wolnymi dniami. Najdłużej trzeba oczywiście czekać przy wjeździe do miasta – aby tego uniknąć, warto wcześniej pomyśleć o objazdach.
Zakopane - Krupówki, fot. Nocowanie.pl
Jak uniknąć korków na zakopiance? Wariant I
Jadących zakopianką przez Biały Dunajec ostrzegamy, że często korkuje się przejazd przez most. Jednak można ich uniknąć, jeżeli w Szaflarach przy przejeździe kolejowym skręci się w prawo na Maruszynę, a na najbliższym skrzyżowaniu w lewo na Bańską Niżną, Bańską Wyżną i Ząb. W Zębie trzeba kierować się do Poronina.
Uwaga! Może się zdarzyć, że po ominięciu korka w Białym Dunajcu kierowcy trafią na kolejny przed Zakopanem, ale zaraz za wiaduktem wystarczy skręcić w prawo i jechać aż do stacji paliw Orlen. Tam ponownie zaczyna się zakopianka. Aby uniknąć korków w mieście, po około 50-100 metrach trzeba skręcić w prawo w ulicę Guty, która biegnie do pierwszego zakopiańskiego ronda. Przed nim można wjechać na ulicę Szymony, prowadzącą aż do ulicy Chramcówki w pobliże dworców PKP i PKS. Jest to sposób na ominięcie korków przy rondzie.
Sprawdź dokładnie, jak wygląda objazd tą trasą! Zobacz ją na mapie: Mapa trasy objazdu do Zakopanego - wariant I
Jak uniknąć korków na zakopiance? Wariant II
Korki na zakopiance mogą ominąć kierowcy wybierający drugą alternatywną trasę. Wystarczy w Nowym Targu skręcić w drogę krajową nr 49 do Białki Tatrzańskiej, skąd przez Bukowinę Tatrzańską i Murzasichle można dojechać do Zakopanego, omijając w ten sposób znaczny odcinek drogi krajowej nr 47.
Uwaga! W szczycie sezonu narciarskiego bardzo prawdopodobne jest zakorkowanie Białki Tatrzańskiej – szczególnie w okolicach Kotelnicy. Kierowcy mogą jednak ominąć tę miejscowość, jeżeli przed mostem w Gronkowie skręcą w prawo i przez Groń oraz Leśnicę dojadą do Bukowiny.
Zobacz dokładną trasę objazdu na mapie! Wejdź: Mapa trasy objazdu do Zakopanego - wariant II
Jak uniknąć korków na zakopiance? Wariant III
Aby ominąć najczęściej korkujący się odcinek zakopianki pomiędzy Skomielną Białą a Nowym Targiem – po przejechaniu przez Rabkę-Zdrój należy zjechać na drogę wojewódzką nr 958. W Chabówce trzeba skręcić do Raby Wyżnej i stamtąd pojechać do Czarnego Dunajca. Później wystarczy kierować się na Witów, skąd można dostać się do Zakopanego od strony Kościeliska.
Prześledź na mapie dokładną trasę tego objazdu. Wejdź: Mapa trasy objazdu do Zakopanego - wariant IV
Do Czarnego Dunajca można dojechać także z Nowego Targu – wystarczy skręcić do Ludźmierza i Rogoźnika.
Komentarze (2)
Ania
Wczasowicz