Koronawirus a obostrzenia. Apel Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego
Branża turystyczna w związku z trwającą pandemią koronawirusa, pozostaje zamknięta niemalże od pół roku. Wszystko wskazuje na to, że z takim stanem rzeczy, będziemy mieć do czynienia do weekendu majowego włącznie. Więcej szczegółów na ten temat poznamy podczas środowej konferencji prasowej.
Nie da się ukryć, że sytuacja branży noclegowej jest niezwykle trudna. Spora część właścicieli obiektów noclegowych walczy o przetrwanie, a większość turystów zastanawia się nad tym, czy letnie wyjazdy dojdą w ogóle do skutku.
Czy rząd zdecyduje się na luzowanie obostrzeń podczas najbliższej konferencji prasowej?
Do weekendu majowego, czyli pierwszego długiego weekendu w tym roku, pozostało coraz mniej czasu. Turyści zastanawiają się nad tym, czy jest sens rezerwować nocleg na ten czas, a właściciele obiektów noclegowych nad tym, czy można przyjmować rezerwacje od turystów. Nie da się ukryć, że weekend majowy jest niezwykłą szansą dla branży na pozyskanie jakichkolwiek przychodów w tym szczególnie trudnym czasie. By było to możliwe, konieczna jest odpowiednia wczesna decyzja rządu. Kiedy to nastąpi? Ciężko przewidzieć.
Apel Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego do rządu
Podczas wywiadu, dotyczącego sytuacji polskiego hotelarstwa, przygotowanego dla Polskiej Agencji Prasowej, sekretarz generalny Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego - Marcin Mączyński, wystosował apel do polskiego rządu o odmrożenie sektora noclegowego na weekend majowy.
Jak podkreślił Mączyński, sytuacja hotelarstwa jest niezwykle trudna, a odmrożenie sektora turystycznego na weekend majowy jest jedynym ratunkiem.
Apelujemy do rządu o odmrożenie naszego sektora i informacje o tym z odpowiednim wyprzedzeniem. Tymczasem, wciąż w sferze domysłów dla tysięcy przedsiębiorców i pracowników hotelarstwa pozostaje kwestia otwarcia hoteli dla wszystkich gości na majówkę. Taki brak decyzyjności, to brak stabilizacji, który nikomu nie służy.
Mączyński podkreślił również, że branża noclegowo-gastronomiczna jest w pełni przygotowana na bezpieczne świadczenie usług w ścisłym reżimie sanitarnym.
Właściciele obiektów noclegowych optymistycznie zakładają, że sezon turystyczny rozpocznie się pełną parą dopiero w czerwcu, ale sam weekend majowy jest również niezwykle ważny. W opinii wielu osób, jeśli rząd nie zdecyduje się na odmrożenie sektora turystycznego, to Polacy mogą zdecydować się na zagraniczne wyjazdy podczas nadchodzącego weekendu majowego.
Jaka jest szansa na odmrożenie branży turystycznej?
Czy jest szansa na to, że w najbliższym czasie branża turystyczna zostanie odmrożona? W tym tygodniu została o to zapytania Olga Semeniuk - wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Zgodnie z jej zapowiedzią:
Wszystko jest uzależnione od naszej dyscypliny i od tego, jakie będą liczby dotyczące kolejnych zachorowań. Obecnie liczby te nie są zadowalające, jeżeli chodzi o skalę zachorowań, one oscylują powyżej 20 tysięcy. Decyzja dotycząca przerwy majowej jeszcze nie zapadła. Cały czas funkcjonujemy w trybie awaryjnym. Dzisiaj lepiej zakładać gorszy wariant, w którym hotele nie będą otwarte. Natomiast ja tego nie przesądzam. Ja bym szła w kierunku tego, co było w 2020 roku, kiedy następowało ocieplenie i część przedsięwzięć można było organizować na otwartej przestrzeni, gdzie jest mniejsza szansa, że ten wirus będzie się rozprzestrzeniał. Wszystkie decyzje, dotyczące otwierania gospodarki zależą od rekomendacji Rady Medycznej i kancelarii premiera.
Mamy nadzieję, że więcej informacji na temat obostrzeń, związanych z działalnością obiektów noclegowych, poznamy podczas dzisiejszej konferencji premiera i ministra zdrowia. Przypomnijmy, że obecne ograniczenia obowiązują do 18 kwietnia włącznie.
Źródło: PAP/ tvn24.pl
Komentarze