Kość i złoto – początki sztuki egipskiej
Od 5 września Muzeum Śląskie w Katowicach zaprasza na wystawę fotograficzną dokumentującą jedno z najważniejszych odkryć archeologicznych ostatnich lat, dokonane w Egipcie przez polskich naukowców. Wernisaż wystawy odbędzie się we wtorek 4 września o godz. 15.00. Ekspozycję będzie można zwiedzać do 14 października 2007 roku.
Badania wykopaliskowe prowadzone w Tell el- Farcha przez Polską Ekspedycję do Wschodniej Delty Nilu trwają już dziesięć lat. Niemal od samego początku okazało się, że naukowa wartość stanowiska jest ogromna i umożliwia zupełnie nowe spojrzenie na procesy prowadzące do powstania cywilizacji faraońskiej. Odnalezione budowle oraz zabytki ruchome nie mają w większości żadnych analogii we wczesnej architekturze i sztuce egipskiej.
Odkrycia dokonane w sezonie 2006 roku można bez przesady nazwać sensacyjnymi. W jednym z naczyń (niewielki 23 centymetrowy dzban) znaleziono 62 zabytki: figurki z kłów hipopotama, modele różnych przedmiotów z kamienia, fajansu i kości oraz maleńkie kamienne naczynia. Ich powstanie datuje się na około 3000 rok p.n.e. – czasy panowania pierwszych władców Egiptu. Niektóre z figurek, kilkucentymetrowe wizerunki ludzi i zwierząt, stanowią unikalne dzieła sztuki z kości, najpiękniejsze z dotychczas odkrytych obiektów z tego okresu.
Stanowisko w Tell el- Farcha przyniosło polskim archeologom jeszcze jedno przełomowe odkrycie. W jednej z jam odnaleziono fragmenty złotej blachy, które po żmudnej rekonstrukcji okazały się resztkami dwóch posążków z około 3100 roku p.n.e. Są one najstarszymi dotychczas odnalezionymi złotymi figurami, które ukazują przedhistorycznego władcę i jego syna-następcę. Obydwa znaleziska wzbudziły ogromne zainteresowanie specjalistów oraz mediów na całym świecie.
Z braku możliwości sprowadzenia do Polski oryginalnych zabytków wystawa prezentuje dokonania polskich archeologów na przepięknych zdjęciach fotografa ekspedycji Roberta Słabońskiego. Ukazują one nie tylko najważniejsze z odkrytych zabytków, ale także sposób prowadzenia prac wykopaliskowych, dokumentacyjnych czy konserwatorskich. Urzekają pięknem i maestrią wykonania.
Polska Ekspedycja do Wschodniej Delty Nilu powstała dzięki inicjatywie Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, przy współpracy Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Pracami od początku kierują dr Marek Chłodnicki z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu oraz prof. dr hab. Krzysztof Ciałowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Komisarzem wystawy w Muzeum Śląskim w Katowicach jest dr Renata Abłamowicz – pracownik Działu Archeologii.
Komentarze