Giżycko to jeden z najbardziej znanych mazurskich kurortów. Malownicze położenie na przesmyku pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno, przez które przebiega szlak Wielkich Jezior Mazurskich, sprawia, że każdego roku do miasteczka zjeżdżają tłumy żeglarzy. Turyści odkryli Giżycko w latach międzywojennych. W tym czasie powstało wiele eleganckich hoteli i restauracji, uruchomiona została również żegluga pasażerska, która do dzisiaj stanowi jedną z atrakcji miasta.
Co warto zobaczyć w Giżycku?
W Giżycku żywe są nie tylko tradycje żeglarskie. Jest także wiele ciekawych zakątków dla osób, które nie spędzają czasu na wodzie. Z wypoczynku skorzystają na przykład opalając się na miejskiej plaży, niedaleko której znajduje się wiele klimatycznych knajpek.
Warto zwiedzić tam również Twierdzę Boyen, z bliska zobaczyć działanie jedynego w kraju mostu obrotowego oraz dawny zamek krzyżacki. Obecnie mieści się tam elegancki hotel i restauracja. Znakomitym punktem widokowym na miasto jest giżycka wieża ciśnień oraz wzgórze, na którym znajduje się sanktuarium św. Brunona.
Innym ważnym miejskim zabytkiem jest kościół ewangelicki.
Kościół ewangelicki w Giżycku
Świątynia stoi w samym centrum miasta, przy placu Grunwaldzkim, więc zainteresowani nie powinni mieć problemu z jej znalezieniem. Jasny budynek utrzymany w neoklasycystycznym stylu powstał w 1827 roku według projektu Karla F. Schinkla. Nie był to pierwszy ewangelicki kościół w Giżycku – już od czasów reformacji luteranie odprawiali swoje nabożeństwa najpierw w drewnianej, później w murowanej świątyni. Budynek wiele razy ulegał zniszczeniom, ale zawsze wierni stawali na wysokości zadania i na nowo wznosili go z gruzów.
Obecny kościół został poświęcony 16 września 1827 roku. Od tego czasu, z małą przerwą, służy parafii ewangelicko-augsburskiej. W 1944 roku na rok świątynię przejął kościół katolicki, ale już roku następnym został zwrócony ewangelikom. Od lat 60. XX wieku parafia obejmuje Giżycko, Węgorzewo, Wydminy i Pozezdrze. Nabożeństwa odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11:00, oprócz tego organizowane są w kaplicach, które znajdują się w wymienionych miastach.
Ważnym wydarzeniem, które cyklicznie odbywa się w kościele ewangelickim w Giżycku, jest Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Pomysłodawcą był proboszcz parafii ks. Janusz Jagucki. Chciał w ten sposób pochwalić się walorami dźwiękowymi znajdujących się tam organów oraz poszerzyć grono słuchaczy o ludzi spoza parafii. Pierwszy festiwalowy koncert odbył się 17 czerwca 1978 roku i od tego czasu odbywa się cyklicznie.