Ruch reformacyjny na Śląsku Cieszyńskim rozpoczął się juz za czasów Kazimierza II a potem został ugruntowany przez księcia Wacława Adama. Region Śląska Cieszyńskiego stał się wtedy w większości ewangelicki.
Do zahamowania reformacji doszło w 1611 roku, kiedy Wacław Adam przeszedł na katolicyzm. Tym wydarzeniem zapoczątkował się ciężki czas dla ewangelików – okres kontrreformacji.W 1654 roku odebrano kościół w Ustroniu. Dopiero ogłoszenie patentu tolerancyjnego w 1781 roku zapoczątkowało nowy okres dla luteran.
W 1783 roku na mocy zezwolenia starosty wybudowano na miejscu dzisiejszej szkoły budynek drewniany, który służył do odprawiania nabożeństw przez wiele lat. W 1835 roku zapoczątkowano budowę nowego kościoła, który poświecono w 1838 roku. Do kościoła w 1865 roku dobudowano wieżę, zakupiono organy oraz wzniesiono plebanię i szkołę. W 1883 roku robotnicy okolicznych hut oraz ustroniacy zakupili ołtarz wraz z całym wyposażeniem.
We wnętrzu świątyni na szczególną uwagę zasługuje obraz ołtarzowy – "Ostatnia Wieczerza" autorstwa słowackiego malarza, freski i obrazy w prezbiterium, barokowa ambona oraz zabytkowe organy z 1842 roku.